Jump to content



Σύνθεση Υπολογιστή!


petaloudaki

Recommended Posts

Γειά σας , θέλω να συνθέσω ένα νέο υπολογιστή για έναν γνωστό μου και θέλω την γνώμη σας για να μην έχω κάποιο πρόβλημα!

μητρική ASROCK 4CORE1333-GLAN

Cpu INTEL CORE 2 DUO E6750 2.66 GHZ LGA775 - 1333 FSB

Ram KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM

Vga XFX GEFORCE 8600GTS PVT84GUDD XXX 256MB HDCP PCI-E

Τροφοδοτικό CHIEFTEC GPS-500AB 500W PCI-E

Ο υπολογιστής δεν θα είναι για κάτι ιδιαίτερο κυριώς για παιχνίδια online π.χ. World Of Warcraft. Κυριώς θέλω να ξέρω εαν η μητρική είναι πλήρως συμαβατή με τον επεξεργαστή γιατί βλέπω ότι έχει κάποιους συγκεκριμένους που δέχεται και εαν είναι ικανοποιητική η κάρτα γραφικών! Πρέπει να αλλάξω κάτι? Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για μενα ο υπολογιστής και το παιδί θέλει να δώσει μέχρι 550-600 ευρώ περίπου. για αυτό και αναγκάστικα σε κάτι τέτοιο. ως προς το τραγικό το μόνο που είμαι σίγουρος ότι ήταν χάλια ήταν η μητρική! Η καρτα γραφικών π.χ. και ο επεξεργαστής ήταν μια χαρά.

κατι πρόταση σε intel? ευχαριστώ όλους!

Κατι τέτοιο?

ASUS P5K

INTEL CORE 2 DUO E6750 2.66 GHZ LGA775 - 1333 FSB

ASUS EAH3850/HTDI 512MB PCI-E RETAIL

OCZ PC2-5400 DDR2 VALUE DUAL CHANNEL 2GB (2X1GB)

Link to comment
Share on other sites

η καρτα γραφικων ειναι οτι χειροτερο μπορεις να παρεις αυτη τη στιγμη.

γιατι θες ιντελ ντε και καλα?

για να πληρωσεις 180 ευρω επεξεργαστη και να δωσεις 20 ευρω για ραμ?

Link to comment
Share on other sites

οκ για την καρτα γραφικών και το τροφοδοτικό συμφωνώ!

για τον επεξεργαστή έχω την εντύπωση ότι ο intel ειναι καλυτερος από τον amd ! εννοείται ότι κάθε πρόταση δεκτή για αυτό άλλωστε ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει γιατι ολοι αυτον παιρνουν και εχουν ξεμεινει οι παλιοι 6550 κτλ.μακρια απο τους παλιους

Αρχική απάντηση από petaloudas

οκ για την καρτα γραφικών και το τροφοδοτικό συμφωνώ!

για τον επεξεργαστή έχω την εντύπωση ότι ο intel ειναι καλυτερος από τον amd ! εννοείται ότι κάθε πρόταση δεκτή για αυτό άλλωστε ρωτάω!

ο συγκεκριμενος ειναι καλυτερος,αλλα εχει και διπλη τιμη,οποτε αφου το pc ειναι για wow και οχι για επεξεργασια βιντεο,τοτε ειναι καλυτερα να βαλεις τον φτηνοτερο και να δωσεις τα 80 ευρω που περισσευουν σε κατι αλλο,πχ καλυτερη καρτα γραφ + ραμ

καλυτερα η 3850 με 512,καλυτερη επενδυση στο μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο καινούριος πυρήνας ο 8200, ανεβαίνει καλά (αν και κάποια παιδιά είχαν μερικά προβλήματα στα ~4.5GHz) και γενικά μου φαίνεται κάπως καλύτερη επιλογή από τη σειρά 6xxx.

Όχι ότι με έναν 6550-6750 δε θα κάνει άνετα τη δουλειά του - και στο o/c αν ασχοληθεί μια χαρά πάνε.

Link to comment
Share on other sites

kostas 007 ο υπολογιστής που είχες πρωτείνει στην αρχή απλά με μια αλλαγή λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή πιστεύεις ότι καλύπτει κυρίως για το παιχνίδι που λέγαμε?

gznp thx για την πληροφορία! να αναφέρω κιόλας ότι δεν ενδιαφέρουν το παιδί o/c!

Λέω να κατλήξω στην επιλογή του kostas007. μου βγαίνει κάπως πιο οικονομικά και κυρίως γιατί εάν το πάρω από eshop θα έχω μειωμενο φπα.

Link to comment
Share on other sites

θες να βαλω τον 6000?

εχω κι εγω τον 4800 και με oc εχει γινει 6400...

δεν ξερω βεβαια αν ενδιαφερεται ο φιλος σου για oc...

μαξιμουμ ποσα λεφτα θελει να δωσει,και τι θελει να παρει?ολοκληρο pc με οθονη πληκτρολογιο ηχεια?

Link to comment
Share on other sites

δεν ενδιαφέρεται για oc , ενδιαφέρεται για ακριβώς αυτά τα πράγματα που έχεις βάλει στην αρχική πρόταση σου εκτός της οθόνης. Το έκανα στο eshop με τα ίδια ακριβώς τα βασικά (άλλαξα π.χ. μόνο κουτί) και έβαλα και τον 5200 και μου βγήκαν 637 αλλά επειδη έχουμε 13 % φπα εμείς βγαίνει ακριβώς στα όρια που θέλει. Οπότε είναι μια χαρά στην τιμή!

Απλά δυο διευκρινήσεις, οι μνήμες πρέπει "αναγκαστικα" να είναι αυτύ του επιπέδου (αν κ μικρη η διαφορα στην τιμη με τις κατώτερες) και εάν ναι είναι πλήρως συμβατές με την μητρική? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.