Jump to content


new pump


darthtony

Recommended Posts

μετά απο μια γερή σαβούρα, η L30 άρχισε να κάνει θόρυβο. :bye: μετά απο αποτυχυμένη προσπάθεια να βρώ την πηγή του θορύβου και αφού έβγαλα(έσπασα) το πίσω καπάκι στην προσπάθεια :tomato: :tomato: μάλλον είναι καιρος για καινούργια αντλία.

Σκέφτομαι κάτι σε Laing d5 , swiftech MCP655 ή την eheim 1250.

βασικά σαν καλύτερη φαίνεται η laing, φου έχει 1500l/h και 3,7m υψος, αλλά θα αντέξει δέυτερο μπλοκ(σίγουρα θα μπει) και τριτο(μαλλον δε θα μπει :p)? ακούω γνώμες :help:

edit: α ναι έχω ένα Airplex xt 360 και το crusader του 11

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 18:47]

Laing D5 απο μένα.... αθορυβη, δυνατη, αξιόπιστη, καλοβολη λογω μεγέθους....

Οι αποληξεις της αντλιας γυρνανε? Ή εισαι αναγκασμενος να παιξεις με μια γωνια 90° (αυτη που κανει η αντλια) στο κυκλωμα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γυρνάνε, είναι φιξ με το σώμα της αντλίας. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις πλαστικές ή χάλκινες γωνίες για να φέρεις το σωλήνα όπου θες, εις βάρος βέβαια της ροής. Αν και οι συγκεκριμένες αντλίες έχουν πολύ "juice", δε μασάνε ούτε με γωνίες, ούτε με 3 μπλόκ και 2 ψυγεία, όπως έχω τη δικιά μου swiftech.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον inertiacreep, δεν μάσανε...

τωρα για την διαφορά τιμής δεν ξέρω που έγκειται... μάλλον απλά διαφορετική τιμολόγηση των εταιρειών....

εγω πηρα την Laing D5 γιατι μου άρεσε η ονομάσια "D5".... πως λέμε "U2".... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gatekeeper

απλα εχει μεγαλη διαφορα και καπου κολλας.λες ωπ τι γινεται εδω ? μηπως παιζει κατι?σε βαζει σε υποψιες κοινως.αφου προκειται για την ιδια υλοποιηση..

Δεν έχουν διαφορές.Τώρα αν θες να πετάξεις λεφτά πάρε τη laing...:p

Όσο αφορά το ερώτημά σου για το αν αντέχει 3 μπλοκ,φίλος την έχει σε κύλωμα με cpu,2 vga,chipset blocks και 2 διπλά ψυγεία και δε χαμπαριάζει...:)

Link to comment
Share on other sites

οκ μάλλον γιαυτή θα πάω. κάτι άλλο. ρακόρ έχει δικά της μαζί? είναι αυτά που φαίνονται στην φώτο του πλαισίου?http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976865&product=926744

oσον αφορά τη διαφορά τιμής, η swiftech είναι 1200 l/h ενώ η laing 1500 ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται ρακορ, απλα βάζεις το λαστιχο με ενα σφιγκτήρα και εισαι jet...

PS: H εξοδος του νερου γινεται απο πάνω και η εισαγωγή στο κέντρο... keep it mind οταν φτιάξεις το κυκλωμα μην τα μπλέξεις....;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι περίεργα ρακορ έχει(νομίζω είχε και άλλος εδώ το ίδιο πρόβλημα)

δεν έχει αυτά της φωτογραφίας. έχει σπειρώματα απο την εξωτερική μερια, και λάστιχο έτσι σκέτο να μπει δε χωράει(είναι μεγάλα) τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.