Jump to content



Υδροψυξη....Παντού!


gar

Recommended Posts

παιδες καλισπέρα.μετά από τις φοτογραφίες σας που είδα σχετικά με τις υδροψύξεις..ψήθηκα άσχημα να κάνω και εγώ μια.Ωστόσο έχω κάποιες απόριές που θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε.

στο σύστημα της υπογραφής μου

1)για cpu λέω να βάλω d-tek fusion

2) swiftech pump MCP655

3)2x διπλά 12αρια ψυγεία λόγω χώρου στο κουτί μου.πείτε μου κάτι φτηνό και καλο

4)gpu block για 2600xt.ποιο?

5)3χ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650513 για τους σκληρούς

τι θέλω από την υδρόψυξη.

-αν γίνεται να είναι ''σχεδον'' παθητικη χωρις ανεμιστιρια ή στις 300 στροφες.

-στο κουτί μεσα να δουλεύει ΜΟΝΟ ο ανεμιστηρας του psu

-εχω πόλυ έντονο πρόβλημα συντονισμου με το κουτί και τον raptor και τον έχω πλέον σε κάτι αφρολέξ να κάθετε γιατί όταν είναι πάνω στην λαμαρίνα....:confused: αν λοιπόν έχει κάποιος από εσας ακούσει/δει σχετικά με την ποιότητα του συγκεκριμένου κιτ ιδροψυξης δισκου να το πάρω ή οχι?

-το τροφοδοτικό μου είναι σχετικά του κιλού αλλά ως τώρα δεν είχα κάποιο προβλημα. την αντλία θα την αντέξει?

-στις φωτο που ανεβάσατε με τις υδροψύξεις σας παρατήρησα-διορθώστε με αν κανω λαθος- οτι οι ανεμιστηρες στα ψυγεία έφερναν τον αέρα στο εσωτερικό του κουτιου.κανονικά δεν πρεπει να βγαίνει εξω?

-απο όλα τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι αναζητώ κυρίως το αθόρυβο οπότε πάμε στην αντλία. τι db βγάζει? ελπίζω να μην κάνει σαν τρακτερ!και αν κάνει όντως θόρυβο με ποία θα είχα το κεφάλι μου ησυχο?διευκρινίζω οτι θόρυβος για μένα είναι οτιδήποτε πάνω απο 23-25 db.

-το cpu μου είναι στα 410 fsb με θερμοκρασία δωματίου 20-25 σε load είναι γύρω στους 55. σε τι θερμοκρασίες περίπου θα είναι με την υδρόψυξη? για μένα πάντως το καλοκαίρι ειδικά θα πονούσε η καρδία μου αν τον έβλεπα να 60αριζει. δεν νομίζω με το νερό να πάει πάνω από 10 βαθμούς σε σχέση με του δωματίου. am i right?

:tomato:

αυτά είχα να σας ρωτήσω για αρχή....:jump: .....αν μου έρθει και κάτι άλλο θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αμαρτια μου.....

παρε καλυτερα ενα πιο στιβαρο και ευρυχωρο κουτι που να εχει μονο 12cm case fans και χωρο για 2πλο ή 3πλο ψυγειο υδροψυξης.

ενα cm stacker 83Χ ή ενα TT armor/kandlalf ειναι ιδανικες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον greekfragma....

Το κουτι ειναι μια καλη βάση για ολα πάνω στην οποιά θα στήσεις και την υδροψυξη που συζητάμε.... καθώς αυτο θα καθορίσει αν θα μπει μέσα ή εξω το ψυγειο, τι μεγεθος θα ειναι (2πλο, 3πλο, 2 2διπλα), που θα μπει το δοχειο νερου, η αντλια, που θα κοπουν τα λαστιχα κτλ κτλ....

Οπότε πρεπει αρχικα να δεις αν θα κρατήσεις ή θα αλλαξεις το κουτι που έχεις

Τωρα σε αυτα που ρωτάς

1) H αντλια ειναι αθορυβη και πιστεω οτι θα την σηκώσει το τροφοδοτικο σου...

2) Για το κιτ υδροψυξης για τον HDD δεν γνωρίζω....

3) Οι ανεμιστήρες ρουφάνε αέρα καθώς ετσι μπαινει κρυος αέρας και γινεται η δουλεια στο ψυγειο....

4) Οσον αφορα τις θερμοκρασίες μην περιμένεις θαυματα οπως συχνά λεμε (οχι -20 βαθμους πχ)... γενικα αισθητη πτώση των θερμοκρασίων ειδικα σε load και overclocked....

5) To cpu block ειναι μια χαρα, δυστυχως για την κάρτα και τα ψυγεια δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

ολα καλά αλλά τα κουτιά που μου προτείνεις έχουν πάνω από 150ε.ο χώρος ποτέ δεν ήταν σοβαρό πρόβλημα για μένα.ασε που το θεωρώ πέταμα χρημάτων να δώσω τοσα λ7 για λαμαρίνα ενώ με 150ε περνω ψυγεία/cpu block.

τώρα αν έχω πρόβλημα με τα ψυγεία και δεν χωράνε κάνω μια κατασκευή και τα βάζω π'ανω ή πίσω από το κουτι.και επειδή τώρα άρχισες να μου βάζεις άλλες φοτιές αυτό το κουτάκι είναι σχετικά άνεκτό οικονομικά¨:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=904139

αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

το κουτι αξιζει.θα το δεις και μονος σου οτι ειναι επενδυση για χρονια.εκει που αλλαζεις μνημες καθε 2 χρονια ενω κουτι καθε 5-7 χρονια?

υδροψυξη για δισκο αστο.

1 12αρη αθορυβο ανεμιστηρα στις 1000 στροφες απο κοντα και ειναι αψογοι.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το antec 900 και έχει καλό airflow αλλά ευρύχωρο δεν είναι..

με λίγη προσπάθεια όμως μπορεί και να του βάλεις υδρόψυξη και θα είναι κάπως έτσι http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=126395&page=5:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gar

την υδροψυξη στους δίσους έλεγα να την βάλω με μόνο σκοπό να μην έχω ανεμιστήρες να τους φυσάνε.όχι γιατί ζεστένονται όπως έχουν.

μη ξεχνας οτι πρεπει να τους βαλεις σε 5.25 θεση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.