Jump to content



ΤΙ ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΏΝ!!


no_one1416003307

Recommended Posts

χαιρετίζω παιδιά!!

δεν είμαι εντελώς άσχετος με τις κάρτες γραφικών..

όμως πάντα με προβληματίζει η αγορά μιας καινούριας κάρτας..

καταρχάς τι δίνη περισσότερη δύναμη σε μια καλή κάρτα!!

παράδειγμα 1

να έχει πιο ψιλά Engine Clock και Memory Clock?

και

Memory Interface

128 bit ?

παράδειγμα 2

να έχει χαμηλά Engine Clock και Memory Clock

και

Memory Interface 256 bit?

πόση σημασία παίζει σε μια κάρτα γραφικών?

στη κατηγορια τον 250-300 evro πια θα λέγατε έχει καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης?

πάντα για nvidia!

Link to comment
Share on other sites

στη κατηγορια τον 250-300 evro πια θα λέγατε έχει καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης? GTS....... ειδικότερα άμα κανεις και OC.......

δεν μπορεις να εισαι απόλυτος γιατι με αλλον πυρήνα μπορεί να πηγαίνει πιο γρήγορα η κάρτα και ας έχει λιγότερα μηζ απο άλλη.....ή και το ανάποδο.......

όσο μεγαλύτερο μεμορι ιντερφασε τόσα πιο γρήγορα......

άρα συμπέρασμα δεν μπορείς να βγάλεις.....μόνο με παραδείγματα των καρτών.....

Link to comment
Share on other sites

memory freq(hz) x width (bit) = memory speed

πολυ σημαντικο ειναι αυτο,κυριως σε μεγαλες αναλυσεις...

και ειναι και ποσα shader procesors εχει...

αυτα ειναι τα κυροτερα,αλλα ειναι και αλλα 3456326 που μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

θα συναρμολογήσω σύντομα ένα pc που θέλω να το θεωρώ ως πολύ καλο...

και ψήνομε τώρα τελευταία για την 8800gts

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1073230

είναι αρκετά ψιλά "χρονισμενι" νομίζω...

για sli δεν με βλέπω γιατί δεν είμαι τόσο πωρωμένος..και βασικά είναι και τα λεφτά πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas007

αν παιζεις σε υψηλες αναλυσεις(πανω απο 1280)τοτε παρτην

αλλιως η 8800GT ειναι καλυτερη επιλογη

Τι πρόβλημα έχετε μερικοί με τις αναλύσεις??

Μια χαρά θα παίζει και η gts :...: (περισσότερα φίλτρα απο οτι η gt σε ίδιες αναλύσεις)

Δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από no_one

είναι σχετικά μικρή η διαφορα ανάμεσα στις δυο .. μάλλον παο για gts ευχάριστο παιδιά !

πολύ χρήσιμο αυτό το forum πάντως

μπράβο σε όλους

[OT]Αδερφε επειδη σε βλεπω εισαι καινουργιος και θες να μαθεις οπως και μεις θα μαθουμε με τη σειρα μας απο σενα, παρατηρησα οτι οταν ποσταρεις βαζεις caps στα title σου. Εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσει. Δεν θελω να φανω παραξενος ουτε εκφραζω παραξενια απλα την αποψη μου.

Επεισης επειδη δεν ξερεις αν θα εχεις συνεχεια ανταποκριση στις ερωτησεις σου κανε ενα search με λεξεις κλειδια, και θα βρεις αντιστοιχα θεματα προς αναγνωση και βοηθεια στα ερωτηματα σου. [/OT]

Φιλικα Δημητρης ;)

Link to comment
Share on other sites

να κανω κι εγω μια ερωτηση ρε παιδια σαν ασχετος? η μνημη ποσο ρολο παιζει σε μια καρτα σαν την 3850? επειδη βλεπω δυο εκδοσεις με 256 και 512 μνημη, αξιζει να παρεις την παραπανω μνημη η ειναι απλως μαρκετινγκ για να την πουλανε 30 ευρω επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

ρωταω επειδη λεω να χτυπησω μια 3850 σε λιγο καιρο -μπορει να φθηνηνουν και λιγο αν βγουν και οι 9*** της nvidia- και θελω να ξερω αν αξιζει να δωσω τα 30 ευρω για τα 512. και επειδη εχω και νεας γενιας μητρικη πιστευω οτι θα αξιοποιηθει καλυτερα η καρτουλα. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabdik

με την πλατφορμα που εχω-δες υπογραφη- νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παρω 3850. μιας και λεω να δωσω γυρω στα 150 ευρω.

Και σου λεω οτι 9600gt ακουγοταν οτι θα ειναι στα 120 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω μονο για την τιμη. μπορει και οι 3850 τοτε να εχουν περιπου τα ιδια λεφτα. δεν λεω επισης οτι μπορει οι νεες 9600 να ειναι(?) λιγο καλυτερες απο τις 3850. ομως απο συμβατοτητα ποια θα πηγαινει καλυτερα στο συστημα μου? αυτη ειναι η απορια μου. με νεο chipset amd770 δεν θα ειναι πιο καλα να βαλω ατι3850? ελεω spider? λεω εγω τωρα.....?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.