Jump to content


σκεψεις αναβαθμισης.....


Strategos

Recommended Posts

Αφου ειδα οτι nahalem πανε 2009 και phenom δεν λενε τιποτα, σκεφτομαι να κανω αναβαθμισει μονο σε vga και να αφησω τα υπολοιπα ως εχουν στην υπογραφή μου. το θεμα ειναι θελω πχ να παιζω crysis 1680x1050 στο high με ΑΑ αυτο ειναι δυνατον? τωρα που το εχω παιζω σε 1280χ840 medium χωρις αα και παλι κολαει οχι στο single αλλα στο multi(ισως να κολαει στο multi και λογο cpu το θεμα ειναι οτι η 7950 που εχω ειναι μονο 256 ισως παιζει ρολο και αυτο).

Περιμενα την νεα σειρα 9xxx αλλα το θεμα ειναι

1) αξιζει να περιμενεις μεχρι το μαρτιο και σε τι χρημα θα παιζει και θα ειναι αναλογο των επιδοσεων?

2)να χτυπησω μια 8800gts 512? και αν ναι waterblock παιζει να βρεις?

3)να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι?

4)9800gx2 και 3870x2 λενε?580watt για την 3870χ2 φτανουν? επισης δεν βλεπω να εχω 8πινω pcixpress στο psu μου κανει και κανονικο 8πινο εκει?

5)Σε μεγαλες αναλυσης βλεπε 1680χ1050 θα με κοβει η cpu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Εγω θα σου ελεγα να μαζέψεις λεφτά για επεξεργαστή αλλα και για καρτα.

Περίμενε λιγο να μαζέψεις ενα ποσό και χτυπας μια 9800gx2 + εναν καλο επεξεργαστή που θα μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτήσεις και της κάρτας :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειδες την υπογραφη μου αλλα για να αλλαξω cpu θελω full αναβαθμιση και απο οτι ειδα για σοβαρη πλατφορμα πρεπει να περιμενεις για 2009, οποτε σκεφτομαι τωρα που εχω το χρημα αν θα επρεπε να παρω vga και το υπαρχον συστημα γιατι ειχα ακουσει οτι σε μεγαλες αναλυσης δεν παιζει τοσο ρολο η cpu και εγω παιζω σε 1680χ1050.

H 9800gx2 ποτε του μαρτη κυκλοφορεί? θα ειναι καλυτερη απο την 3870χ2? και ενα αλλο που με απασχολεί ειναι 580watt φτανουν?

επισης η 9800gx2 ειναι 2 pcb δεν υποστηριζει dx10.1 και ουτε shader model 4.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να σου πω... θα εχεις και αρκετό bottleneck που μάλλον θα επηρεάζει σημαντικά τις επιδόσεις...

απο την αλλη οταν κάνεις αναβάθμιση cpu κλπ θα εχεις την 9800 και θα μπορείς να ριξεις αλλού τα χρήματα.

Αφου θέλεις να κάνεις φέτος θα σου έλεγα να πάρεις την 9800 και να μαζέψεις λεφτά για τους new cpu(με τον opty τωρα τι να παίξεις:p). Οσο για τα Watt πιστεύω με ενα καλό τροφοδοτικό να μην έχεις πρόβλημα:)

Link to comment
Share on other sites

3870χ2 αλλα να υποθεσω δεν παιζει block οποτε θα αλλαξω το loop σε μονο σε cpu.

δεν εχω καθολου στοιχεια για την 9800gx2 αλλα απο τα λιγα που ακουω 2χ8800gts δεν ξερω κατα ποσο θα εχει καλες επιδοσεις και μελλον σε σχεση με την 3870χ2 η οποια ειναι διαθέσιμη και τωρα.

Και αν παρω καρτα τα υπολοιπα parts το 2009 με nahalem, νεα socket etc.

Αντε gorilako εσυ που εχεις τις 3870χ2 και ξερεις απο release date τι ξερουμε?

τα xternal ρευματα που θελει η 3870χ2 τα εχει το psu μου?

@MOS ναι απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις την πιο φθηνη 8800GT καλυτερα μεχρι να κανεις κανεις συνολικη αναβαθμιση?

Αλλά και παλι δεν θα αποδωσει....

Edit : Νομίζω ότι ετοιμαζεσαι να πεταξεις λεφτα απο το μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο λογικο παντως ειναι ..οτι αφου ετοιμαζεσαι να δωσεις 400€ ...

δωσε μητρικη-επεξεργαστη-μνημες-καρτα που εχεις κανενα 250αρη..και συνολικα με τα 650€ πλεον 8α μπορεις να παρεις μια 8800gts (-270€) ενα intel E8400 (-170€) και μια απλη σχετικα μητρικη (-120€) και 2χ 1γιγα (-70€) ...ερχεσαι συνολικα στα 630€ ...

Οc κανεις ...οποτε με τον ιντελ στα 4 γιγα ..και την καρτα σε οced κατασταση ..θα παιξεις σιγουρα crysis στα 1680χ1050 στα high σου...(<- lol...αντυπας...)

Απο τα λεφτα σου δεν βγαινεις...παραλογο δεν νομιζω να σε πει κανεις ...αμα αλλαξεις πλατφορμα.

Link to comment
Share on other sites

H παραπάνω λυση του NTG ως συνηθως μου φαινεται και η καλυτερη

Δεν ξερεις ποιο θα εινα ακριβως το χρονοδιαγραμμα με τους Nehalem.

Nα δωσεις λεφτα για VGA θα πανε όλα χαμενα, καλυτερα να δωσεις λιγα παραπάνω

ή να ξοδεψεις αλλου τα 400 αφου σε τρωει τσεπη και να πιασουν και τόπο μεχρι το 09.

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 21:23]

μια 8800gts (-270) ενα intel E8400 (-170) και μια απλη σχετικα μητρικη (-120) και 2χ 1γιγα (-70) ...ερχεσαι συνολικα στα 630 ...

Τοp συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και άδικο ο NTG φίλε. Δυστυχώς το μηχάνημά σου αδυνατεί σε καλύψει (θα πέσει το bottleneck της αρκούδας :p )... Εγώ θα έδινα και 60 γιούρια ακόμα για τον Q6600...

Link to comment
Share on other sites

θα την έκανα την κίνηση αν ήξερα οτι δεν θα αλλαζε παλι socket γιατι να εχεις παλι pc που θα ξερεις οτι, οτι cpu βγει δεν θα κουμπώνει πανω απο εδω και περα δεν λεει.

Οποτε η ερωτηση μου αλλαζει στο να παρω vga ή να μην παρω καθόλου τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλα ,

αλλά αν περειμενεις το νεο socket με τους πρωτους nehalem το 2009

το 2010 μην εισαι σιγουρος ότι θα κουμπωνει τιποτα άλλο πάνω ε :p

Edit : δεν ειναι Intelικη λογική αυτή, να κουμπωνουν πολλα πραγματα πανω.

Link to comment
Share on other sites

αν οι wolfdale αντεχαν το ρευμα θα το σκεφτομουν,τωρα η περιμενεις yorkfield ή nehalem και επειδη δεν μου αρεσει να μείνω χωρις pc πουλώντας τα parts και αγοράζοντας αλλο με καποιο χρονικο περιθώριο πρέπει να βρω ρευστό.

edit: μαλλον το crysis θα τροει για πολύ ακομα σκόνη στο ράφι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

καλα ,

αλλά αν περειμενεις το νεο socket με τους πρωτους nehalem το 2009

το 2010 μην εισαι σιγουρος ότι θα κουμπωνει τιποτα άλλο πάνω ε :p

Edit : δεν ειναι Intelικη λογική αυτή, να κουμπωνουν πολλα πραγματα πανω.

ναι αλλα μου λες τωρα να παρω ενα pc που του χρονου μονο ddr3,nehalem θα παιζουν :X:

βεβαια ενας q9650 και χωρις εσωτερικο imc δεν θα με χαλαγε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν είναι να ξεκινας όλη την ιστορία μονο για να παιζει το crysis,

(και στο λέω, με την καλυτερη μου προθεση) πάρτα τα 400

και πήγαινε ένα ταξιδακι.

Αρχική απάντηση από Strategos [Σήμερα, στις 21:57]

ναι αλλα μου λες τωρα να παρω ενα pc που του χρονου μονο ddr3,nehalem θα παιζουν :X:

βεβαια ενας q9650 και χωρις εσωτερικο imc δεν θα με χαλαγε.

καταλαβαινω τι θελεις να πεις και ότι θέλεις να ξοδεψεις όσο πιο λογικα γινεται τα λεφτα σου. Αλλά αυτό που σου λέμε στην προκειμενη περιπτωση είναι το πιο λογικό.

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 21:28]

Aν δωσεις λεφτα για VGA θα πανε όλα χαμενα,καλυτερα να δωσεις λιγα παραπάνω

ή να ξοδεψεις αλλου τα 400 αφου σε τρωει τσεπη και να πιασουν και τόπο μεχρι το 09.

θα δωσεις λίγα παραπάνω αλλά θα έχεις νεο πολυ καλυτερο συστημα, θα μεινει, δεν θεωρειται λυση αναγκης, και μεχρι με το καλο να έρθουν οι nehalem να τους δεις να εδραιωθουν, να πεσουν οι αρχικες πιθανες υψηλες τιμες, βλέπεις και κανεις, μπορεις να πουλησεις ξανα το συστημά σου, μπορει να δεις ότι ακομα και τοτε θα σε ικανοποιει και

να το κρατησεις, (και ξαναλεω το συστημα που σου προτεινει ειναι TOP)

Αν δωσεις τωρα 400 μονο για VGA δεν θα τα χαρεις , και αυτα λεφτά ειναι, δεν ειναι για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

δεκτον...αλλα αντε πες οτι αλλαζει το socket..Ποσο παραπανω επιδοσεις 8α εχει εκεινο απο εναν διπυρηνο στα 4+γιγα..για every day..απο αυριο μεθαυριο.

Και μην ξεχναμε ..οτι οπου να ναι (αρχες μαρτιου) 8α βγουν Q9χχχ (για το λαο) .

Που σημαινει οτι 8α παιζουμε για ενα χρονο στο 775 με quad στα 4 γιγα..(περιπου).

Και οικονομικα ...πανω απο ολα..

Απο κει και περα(Πασχα 2009 δλδ)...κατα ποσο εχεις αναγκη την νεα τεχνολογια ..το αποφασιζεις τοτε.

Early adopter δεν μου φαινεσαι...μιας και 8α ειχες ηδη c2d πανω απο ενα χρονο τωρα..

oποτε ..αν δεν σε απασχολει το μελλον του ηδη υπαρχοντος συστηματος σου ...γιατι να σε απασχολει εκεινο που 8α σε κρατησει ανετα το πρωτο χρονο και ισως και τον δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.