Jump to content



σκεψεις αναβαθμισης.....


Strategos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem

Κοιτα αν είναι να ξεκινας όλη την ιστορία μονο για να παιζει το crysis,

(και στο λέω, με την καλυτερη μου προθεση) πάρτα τα 400

και πήγαινε ένα ταξιδακι.

καταλαβαινω τι θελεις να πεις και ότι θέλεις να ξοδεψεις όσο πιο λογικα γινεται τα λεφτα σου. Αλλά αυτό που σου λέμε στην προκειμενη περιπτωση είναι το πιο λογικό.

θα δωσεις λίγα παραπάνω αλλά θα έχεις νεο πολυ καλυτερο συστημα, θα μεινει, δεν θεωρειται λυση αναγκης, και μεχρι με το καλο να έρθουν οι nehalem να τους δεις να εδραιωθουν, να πεσουν οι αρχικες πιθανες υψηλες τιμες, βλέπεις και κανεις, μπορεις να πουλησεις ξανα το συστημά σου, μπορει να δεις ότι ακομα και τοτε θα σε ικανοποιει και

να το κρατησεις, (και ξαναλεω το συστημα που σου προτεινει ειναι TOP)

Αν δωσεις τωρα 400 μονο για VGA δεν θα τα χαρεις , και αυτα λεφτά ειναι, δεν ειναι για πεταμα.

καλα τα λες αλλα ο e8400 με 1.35v μπορει να φαει degrade και παιζει και πολυ ρολο το stepping αντε να βρεις το q750.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

δηλαδη μιλαμε για κατι τετειο? τα 2 τελευτεα τα εχω ωστε να κουμπώσω τα αλλα parts σε ενα αλλο κουτι που εχω με εναν αλλον raptor. Για ψύξη μιλαμε για νερο πανω στο eleven block που εχω...

w2vg6uf546i8bh1idi1r.jpg

Link to comment
Share on other sites

H μητρικη αν και ειναι καλα...δεν χρειαζεσαι το τοπ.

Bρες καμμια φτην ηasus που να υποστηριζει 45αρια..αν εχει KAI δδρ3 καλο 8α ειναι ....για μια πιο ευκολη αλλαγη σε δδρ3 σε κανα χρονο..

Πχ καμμια σαν και αυτη ελεγα ...αν δεν βρεις καμμια abit ip35 ..

Τροφοδοτικο δε χρειαζεσαι...

Με 1.35 θα εισαι στα 4 γιγα...νομιζω δεν χρειαζεται να βρεις στεπ για τα 4 γιγα..

Οταν ..και αμα γινει degrade ...βαζεις 1.37

ψυκτρα επισης δεν θες..βαζεις το blockaki πανω..με νερο.

Μνημες σκεφτομουν αυτες..

Φτηνες 1066αρες..ψιλοτυχαια η επιλογη.

Οχι οτι δεν βρισκεις και 800αρες που να κανουν την ιδια η καλυτερη δουλεια..απλα απο ενα σημειο και μετα...why bothering??

Θα πηγαινα για ενα 444χ9 (4G) με διαιρετη 4-5 ωστε οι μνημες να ειναι περιπου 555 (1110)

Δεν χρειαζεται εξειδικευμενα προιοντα για αυτο...εκτος ισως απο μνημες..αλλα το κοβω απι8ανο 1066αρες να μην παιζουν στα 1110

Link to comment
Share on other sites

την ψυκτρα την θελω για τον opteron που εχω τωρα το block θα παίξει στον intel, το θεμα τροφοδοτικου παλι θα χρειαστει για vga που θα παρω αν ειναι μετα απο 2-3 μηνες οταν θα υπαρχει ρευστο.... τις μνημες αυτες δεν τις εχω δει να της εχει κανεις αλλος γιατι να μην παω σε καμια δοκιμασμενη λυση? ας μας πει καποιος καποια kit που εχει και παιζει καπου εκει.

edit: ε και χρειαζεται μια μητρικη που σίγουρα πιάνει 450fsb.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα (λογω ωρας) τι ακριβως θελεις να κανεις....

Ελπιζω να μην παιρνεις pc για να παιζεις crysis (και αλλα) ..χωρις να παρεις καρτα?

Στην θεση σου παντως ...αν ειχα 400€ για το pc...θα εδινα οτι θα αντικαταστουσα..(βλ πρωτο post που εκανα)..

Eνα που να αξιζει ...οχι δυο ημιτελειωμενα και να περιμενω παλι ταπι και (οχι) ψυχραιμος.

Ισως να μην καταλαβα κατι βεβαια..

Τροφοδοτικο ...εξακολουθω να πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι...-αν και δεν το ειδα να αναφερεται καπου.

Αν δε σε εχει προβληματισει με το υπαρχον συστημα σου ..δεν νομιζω να το κανει με το επομενο.Iδια watt πανω κατω θα εχεις..

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν θα εχω καρτα γραφικων και ξερω οσο θα εχω την 7950gt δεν θα μπορω να κανω τιποτα παραπανω... αλλα περιμενω μεχρι το πασχα να εχω αλλα 350ευρω οποτε να μπορω να παω σε μια 3870χ2 ή 9800gx2 και για να γινει αυτο θα χρειαστώ ενα καλυτερο psu.

Οποτε θα ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο με της εξεις ερωτησεις.

1)Οι μνημες ειναι καλες που εβαλα εκτος το NTG εχει να προτινει καποιος καποιες δοκιμασμενες μνημες φτηνες?

2)Ποιο τροφοδοτικο να παρω που να χωραει στο παλιο stacket 750watt+?

3)Αξιζει μια maximus formula? ή abit p35 δεν περνει penryn και θελει bios update αν δεν κανω λαθος...

edit:οχι μονο για το crysis και για το cod4 που δεν μπορω να το παιξω σε 1680χ1050, flightsimulatorx και για το lineage2. Καθαρα επιδοσεις στα fps. Αλλα αντεχω ακομα 2 μηνες με 7950gt.

Link to comment
Share on other sites

Χ38+μητρικη των 240Ε νομιζω οτι ειναι υπερβολη.Η P5KC ειναι τιμια,σε καλυπτει για την ωρα και σου αφηνει ελπιδες για ευκολη μελλοντικη αναβαθμιση(DDR3)

Τροφοδοτικο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι αμεσα

Αν δε σου βγαινει το budget,δωσε τα δικα σου,ψαξε και τις αγγελιες.Ολο και κατι καλο θα κυκλοφορει

BTW τη διαφορα που θα δεις με το νεο συστημα δεν θα την πιστευεις(δεν νομιζω να ξανασχοληθεις με τον Opteron,οποτε καλυτερα να τον δωσεις κατα τη γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1010824 και αυτη καλη φαινεται.

απο μνημες νομιζω οτι αυτες αξιζουν και αν βγαινω απο το budget

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1028316.

σκεφτομαι τι αξιζει περισσοτερο abit p35pro,p5k premium ή maximus formula?και γενικα με ποια δεν θα εχω προβλημα με το fsb.

ξερεται αν το psu που εβαλα χωραει στο παλιο stacker? ή ειναι σαν το galaxy?

btw(ο λογος που θελω να κρατησω αλλο pc οταν φτιαχνω το αλλο ή κατεβαζω...)

Link to comment
Share on other sites

H p5kc παιρνει δυο ζευγαρια δδρ2...(aka 4 dimmakia..) και ενα ζευγαρι ddr3(ακα 2 διμμακια).

Οποτε οσο αναφορα τς ddr2 ..δεν εχεις προβλημα.

Τη στιγμη που υπαρχουν 2χ2 γιγα στα 90€ ..δεν ξερω καν γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ram.

Στο θεμα μητρικη (καθαρα) ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι μετα απο οπτερον ψαχνεις να βρεις καποια που να ξεπερναει τα 500fsb..

Και με 444χ9 πας στα 4 γιγα...σε ιντελ που ακομα και με 975 βρισκεις...ποσο μαλλον p35.

Αν ειναι να περιμενεις ...περιμενε για ολοκληρο pc το πασχα.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες άμα θες να πάρεις 2χ1γβ και θες και oc να πας σε transcend axe 800ares με το N δίπλα........

μητρική ή καμία ABIT ip35 pro ή P5K (με την αβιτ θα παίζουν λίγο ζόρικα οι μνήμες) αλλά στα 1000 με 4αρια σου παίζουν κυριλε :D τροφοδοτικό όπως λέει και ο NTG δεν χρειάζεσε.... 8400 ναι..........

:)

τώρα για πότε θα κάνεις την αγορά.......αχμ.........δεν νομίσω να πέσουν τιμές απο CPU kai RAM k mobo ........οπότε παρτα και τώρα και το πάσχα κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

H p5kc παιρνει δυο ζευγαρια δδρ2...(aka 4 dimmakia..) και ενα ζευγαρι ddr3(ακα 2 διμμακια).

Οποτε οσο αναφορα τς ddr2 ..δεν εχεις προβλημα.

Τη στιγμη που υπαρχουν 2χ2 γιγα στα 90 ..δεν ξερω καν γιατι σε ενδιαφερει τοσο πολυ η ram.

Στο θεμα μητρικη (καθαρα) ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι μετα απο οπτερον ψαχνεις να βρεις καποια που να ξεπερναει τα 500fsb..

Και με 444χ9 πας στα 4 γιγα...σε ιντελ που ακομα και με 975 βρισκεις...ποσο μαλλον p35.

Αν ειναι να περιμενεις ...περιμενε για ολοκληρο pc το πασχα.

καταλαβαινω αυτα που λες αλλα δεν νομιζω οτι θα παιζουν οι ddr3 αρκετα ωστε να αξιζει να κανεις αυτη την κινηση με ενα με αυτο το pc.

Βασικα αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν τι εχει και κανεις αλλος την μητρικη και οτι ιστοριες θα μου κανει δεν θα βρω info ενω με τις αλλες 3 που ειπα εχει γεμισει ο τοπος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

Μνήμες άμα θες να πάρεις 2χ1γβ και θες και oc να πας σε transcend axe 800ares με το N δίπλα........

μητρική ή καμία ABIT ip35 pro ή P5K (με την αβιτ θα παίζουν λίγο ζόρικα οι μνήμες) αλλά στα 1000 με 4αρια σου παίζουν κυριλε :D τροφοδοτικό όπως λέει και ο NTG δεν χρειάζεσε.... 8400 ναι..........

:)

τώρα για πότε θα κάνεις την αγορά.......αχμ.........δεν νομίσω να πέσουν τιμές απο CPU kai RAM k mobo ........οπότε παρτα και τώρα και το πάσχα κάρτα γραφικών

τροφοδοτικο θελω γιατι θα κρατισω και αυτα που εχω σε ενα αλλο κουτι που εχω με αλλον δισκο και θα μπει και η 7950gt μετα.

Εκτος αν πιστευεις οτι αξιζει να βαλω στον opteron ενα 400watt και στον intel να αφησω το 580. Αλλα θα με φτανουν 580watt αν βαλω μετα 9800gx2 ή 3870x2?

Link to comment
Share on other sites

κοιταγα την p5e αυτη δυστυχώς εχει μονο 2 pci και η μια pci-xpress ειναι χ4. αλλα ειδα και την dfi την p35 που μου αρεσει πολυ και απο υποδοχες εχει αυτες που θελω αλλα αξιζει 250ευρω p35?

Link to comment
Share on other sites

το 580 δεν ξέρω άμα θα αντέχει τέτοιες κάρτες είναι η αλήθεια......καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει καμία 3870x2 :D :D 400ari θα σου είναι οκ με τον AMD......

βασικά εγώ τι θα έκανα.....θα πουλούσα την 7950γτ και θα έπερνα μία απλότατη με 30 ευρώ :p σαν την χ1550 που πήρα :p μετά θα κράτούσα το τροφοδοτικό να δω αν με καλύπτει...αν με κάλυπτε έπερνα ενα 400αρι για τον αμδ.......αν δε με κάλυπτε....πάμε για άλλα 580 στον αμδ και νεο PSU :D:D

Link to comment
Share on other sites

Από το πλαίσιο που πήρα πριν κάνα δυο τρεις βδομάδες ήταν

Q750A039 και τα υπόλοιπα που γράφει επάνω στον επεξεργαστή :

2V74501

7M2062

Δυστηχώς όμως ακόμη φτιάχνω το κουτί μου και δεν τον έχω βάλει ακόμη μπροστά! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.