Jump to content



Seagate external 2.5' - Slow transfer rate


mathanasakis

Recommended Posts

Αρχικά γειά σε όλους!

Αγόρασα ένα καινούριο εξωτερικό σκληρό δίσκο 2.5 ιντσών και 160GB από το Πλαίσιο(Seagate freeagent). Στο pc μου έχω 2 λειτουργικά (XP και Vista), ο σκληρός εμφανίζει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική συμπεριφορά στο κάθε λειτουργικό. Αναλυτικότερά:

Under XP:

transfer rate: 3.5 MBytes/sec και cpu usage σχεδόν 50% με το σύστημα να ψιλοκολλάει, κάτι που φαίνεται αν προσππαθήσω να παίξω μουσική ή video(η αναπαραγωγή γίνεται με διακοπές)

Under Vista:

transfer rate: 21 MBytes/sec !!! και cpu usage 20%-30% με το σύστημα να μη κολλάει καθόλου, (παίζει και μουσική και video χωρίς προβλήματα, μεταξύ άλλων)

Γιατί δε δουλεύει το ίδιο καλά και στα XP, προφανώς ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα (αφού δουλεύει άψογα στα Vista).

Μια περιγραφή του PC μου:

Core2Duo 6400 @3.4 GHz, 2 GB RAM και ΜοΒο Asus P5B-Deluxe

Please H E L P ! ! !

Κάθε βοήθεια και πρόταση καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

@ johnson

XP με SP2 έχω, βλέπει σωστά τη θύρα (Enhanced usb=usb 2 στο device manager) και το bios σωστά είναι ρυθμισμένο. ’λλωστε αν το πρβλμ ήταν στο bios ο σκληρός δε θα δούλευε σωστά ούτε στα Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mathanasakis [Σήμερα, στις 04:02]

@ johnson

XP με SP2 έχω, βλέπει σωστά τη θύρα (Enhanced usb=usb 2 στο device manager) και το bios σωστά είναι ρυθμισμένο. ’λλωστε αν το πρβλμ ήταν στο bios ο σκληρός δε θα δούλευε σωστά ούτε στα Vista.

Καλά μη το δένεις σχοινί κορδόνι αυτό γιατί έχω δει disabled από το bios hardware

να παίζει κανονικά μέσα στα win...

Link to comment
Share on other sites

@ petr00kos

Δυστυχώς ούτε αυτό είναι.Το PC αυτό δεν έχει πρόσβαση στο internet οπότε το av είναι off συνεχώς, εκτός από όταν κανω κανένα scan(στο ιντερνετ μπαίνω μόνο για update av, Symantec corporate btw). Έπίσης το pc είναι και καθαρό από virus κλπ, εχθές έκανα scan.

Link to comment
Share on other sites

mathanasakis, πήγαινε...:

Start -> Control Panel -> System -> Hardware -> Device Manager -> Universal Serial Bus controllers

Αρχικά δες ότι δεν έχει κάποιο ερωτηματικό...

στην συνέχεια δες ότι έχει αναγνωρίσει σωστά τον USB host controller του chipset σου... αυτό θα το δεις αν λέει πχ "Intel® 82801FB/FBM USB Univarsal Controller"...

Αν δεν το βλέπεις αυτό θα πρέπει να περάσεις τους drivers για το chipset της motherboard σου...

Αν και αυτό είναι σωστό, τότε κάνε διπλό κλικ πάνω του και πήγαινε στο tab -> Resources και δες αν κάνει conflict κάποιο άλλο device που έχει το ίδιο IRQ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρέθηκε το πρόβλημα ό ενας δίσκος φταίει, οχι αυτός που έχει τα λειτουργικά.

Τώρα λοιπόν να το πάμε αλλιώς γιατί ο ίδιος δίσκος(Seagate Sata 2 250GB) είναι αργός στα XP και μια χαρά στα Vista?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.