Jump to content



Πρόβλημα απο utorrent


crio

Recommended Posts

Παιδια τα μπερδεψατε utorrent=μtorrent δεν υπαρχει mtorrent.

Το προβλημα ειναι σοβαρο και μαλλον εχει να κανει με τα incoming connections οπως προαναφερθηκε.

Χωρις να ξερω πως δουλεβει ακριβως το TCP/IP protocol υποθετω οτι διαχειριζεται πακετα με priorities, σε περιπτωση που ισχυει αυτο, λογικα το p2p δινει υψηλο priority στα πακετα για την port που εχουμε δηλωσει στο utorrent, αυτο ομως δεν μπορω να καταλαβω πως προκαλει conflict με τα αλλα ports.:hmm:

Καποιος που κατεχει περισσοτερο τo αντικειμενο(network) θα μπορουσε να βοηθησει εδω περα(trendy????? ).

Πραγματικα πολυ χρησιμο το thread, σκοπευα και εγω να ανοιξω ενα για αυτο το προβλημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει search και παλιοτερα επι του θεματος. Βρηκα πολλα threads σε διαφορα site αλλα κανενας δεν ηξερε την λυση... Ευτηχως η δικια μου κατασταση βελτιωθηκε τουλαχιστον :p

Link to comment
Share on other sites

QoS quality of service. Το πιθανότερο είναι ότι το υποστηρίζουν τα μόντεμ σας, απλά πρέπει να βρείτε πώς. Στο δικό μου fritzBox ήταν απλούστατο , σε ένα baudtek ευτυχώς που έφτιαξε ένα παλικάρι ένα howto στο adslgr.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

internet account information use traffic shaping

thnx man:)

Το εβαλα σημερα και μεχρι στιγμης problem solved.

Χρησιμοποιω utorrent/firefox/streaming radio και το μονο που εχω παρατηρησει ειναι μια ελαχιστη καθυστερηση στο ανοιγμα των sites, καμια σχεση με πριν που ηταν 50-50 να ανοιξει το link.

Νομιζω ομως με κοβει σε torrent speed, θα δοκιμασω αργοτερα με ubuntu torrent να δουμε να θα maxαρει.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lied

CONNECTIONS! Τα CONNECTIONS! Μιωστε τα. Κατω απο 30 τα global connections σε 768 Και ο browser πεταει.

Τελικα ειχα δικιο για τα connection αλλα δεν ηξερα οτι επρεπε να πεσουμε τοσο πολυ :S

Link to comment
Share on other sites

TA connections παίδες κάνουμε αμάν να τα ανεβάσουμε και εσείς τα κλείνετε?

Αν δεν έχετε usb σύνδεση τότε τα global connections μπορείτε να τα έχετε και πάνω από 300. Το ktorrent τα έχει από μαμά στα 800. Θέλουμε πολλές συνδέσεις για να έχουμε καλές ταχύτητες.

Κάθε ρούτερ έχει δικές του ρυθμίσεις. το fritzbox ήταν πολύ εύκολο, το baudtek του ΟΤΕ ,πραγματικά ακόμη και όταν αντέγραψα τις ρυθμίσεις από άλλον σκεφτόμουνα "μα γιατί κάποιος να κάνει τόση δύσκολη τη ζωή μας????"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Αν δεν έχετε usb σύνδεση τότε τα global connections μπορείτε να τα έχετε και πάνω από 300.

Ωπ, ειπες την λεξη κλειδι, γιατι σε usb συνδεση πρεπει να τα κλεινουμε?

Σε usb το εχω το fritzbox.

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγω τον δικο μου πονο....

otenet 24/1 (20/1 εχει συγχρονισει)

Κατεβασματα απο http/ftp, σερφαρισμα, gaming, ΟΛΑ οκ... παει σφαιρα.

Torrent client --> utorrent, oλα στην αρχη ητανε μια χαρα.

Με απο κανα δυο εβδομαδες, αρχισε να κατεβαζει μονο με 25κ/s!!!

λεω θα φταιει το τορρεντ 'η ο τρακερ....

αλλαζω τρακερ....

αλλαζω πορτς.....

αλλαζω global connections (και προς τα πανω και προς τα κατω)

αλλαζω connection per torrent (και προς τα πανω και προς τα κατω)

αλλαζω το upload speed

TΠΤ συνεχιζει να κατεβαζει με 25kb. ( να πω εδω πως το 25 ειναι συνολικο, δηλαδη αν

κατεβαζω 1 αρχειο το κατεβαζω με 25, αν κατεβαζω 2 τοτε παει ~12,5κ/σ)

σκεφτηκα να αλλαξω client, εβαλα λοιπον το BitComet...

φορτωνω το 1ο τορρεντ και βλεπω οτι παει του σκοτωμου γρηγορα (το ιδιο τορρεντ με utorrent κατεβαινε με 25...)

"ωραια" σκεφτηκα μαλλον το client θα εφταιγε...

Ομως μετα απο 2 εβδομαδες εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο που περιγραφω πιο πανω, το comet

αρχισε να κατεβαζει και αυτο μεχρι...25

τωρα οτι και να κατεβασω ειτε απο utorrent ειτε απο bitcomet, κατεβαινει με ....25....

εχει κανεις καμια ιδες το τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

εχει κανεις καμια ιδες το τι μπορει να φταει?

traffic shaping στην περιοχη σου μηπως? κοφτης του οτε?

Μονο ετσι εξηγηται...

Δοκιμασε να βαλεις protocol encryption, μηπως φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

το εχω δοκιμασει το encryption, παλι το ιδιο κανει.

για traffic δε πιστευω γιαιτ ολα τα υπολοιπα πανε σφαιρα.

κοφτες οκ, αλλά τοοοσο πολυ? αν ητανε ετσι τοτε 8α τρωγανε και ολοι οι αλλοι την 25αρα (που εχουν isp ote)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.