Jump to content



Πρόβλημα στις ταινίες με LG L1900J


l2phile

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω πάρει εδώ και κανένα χρόνο την LG 1900J και έχω πρόβλημα ΜΟΝΟ στις ταινίες.

κ δείτε ποιο:

Σε μερικές σκηνές....

73710958ii9.th.jpg

αλλά στις πιο πολλές...

30796792fx8.th.jpg

Όπως βλέπετε, στο μαύρο κυρίως, πετάγονται κάτι τυχαία (= όποτε θέλουν, όσα θέλουν, σε όποια σημεία της οθόνης θέλουν...δλδ δεν είναι σε κάποια στανταρ σημεία) πρασινάκια που φεύγουν μετά από λίγο για να εμφανιστούν στο επόμενο μαύρο σημείο της οθόνης.

Στις ταινίες HD που έχω βλέπω από ελάχιστα εώς καθόλου.DVD δεν έχω κρατήσει να δω αν εμφανίζονται κ εκεί.

Όπως είπα στα παιχνίδια είναι μια χαρά, οπότε σκέφτομαι μήπως είναι θέμα codecs (FFDShow, CCCP παλιότερα) αλλά και αυτό δεν παίζει καθώς τους ίδιους χρησιμοποιεί ο αδερφός μου (LG 1970Q νομίζω) και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Επίσης ούτε με την παλιά οθόνη μου CRT δεν εμφανιζόταν τπτ.

Παρακαλώ όποιος ξέρει ή όποιος έχει ίδια οθόνη ας βοηθήσει :)

Είμαι απεγνωσμένος :bye: :bye: :bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

codecs μου μυριζει κατεβασες τους τελευταιους απο δω?...

K-Lite Codec Pack 3.75 (Full)

http://www.filehippo.com/download_klite_codec_pack/

Βασικά έχω μείνει ικανοποιημένος με (Matroska Pack -> CCCP -> FFDShow ) + Real Time/Quick Time Alternative. Player το σούπερ Media Player Classic.Τα παίζω όλα

Μόλις δοκίμασα μία άλλη με τον wmplayer κ φαίνονται περισσότερα πράσινα στην ίδια σκηνή.Μισό να ποστάρω εικόνες να σιγουρευτώ κ εγώ

Link to comment
Share on other sites

Με "Κλασσικό αναπαραγωγέα πολυμέσων"

mplayercyn6.th.jpg

Με "Αναπαραγωγέα πολυμέσων παράθυρων"

EDIT : Τραβάω screenshot και μου βγάζει τον Player με μαύρο αντί για εικόνα

Τελικά περίπου τα ίδια είναι.Θέμα codecs δεν νομίζω να είναι, εκτός αν κάνουν conflict με τπτ άλλους drivers.

YΓ. Γενικώς η οθόνη είναι περίεργη.Όταν έβαζα το ForteManager (πρόγραμμα για τις ρυθμίσεις της οθόνης (δεν έχει κουμπιά)) πέταγε critical το nVidia Control Panel (όταν πήγαινε να ανοίξει)Πριν κάτι μέρες έβαλα τους drivers της οθόνης και έμπαινε κανονικά.Μόλις τώρα έβαλα τους καινούριους ForceWare και πάλι δεν ανοίγει το Control Panel...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λέω.Απλά δεν ξέρω ποιο λογισμικό έχει πρόβλημα.

codecs,drivers nVidia,player σίγουρα όχι γιατί τα ίδια έχουν αρκετοί (όπως σας είπα άλλες δύο φορές :p )

Απλά σκέφτομαι μήπως κάποιο conflict μεταξύ αυτών κ του τρομερού ForteManager + drivers οθόνης

(πήγα να δοκιμάσω την παλιά οθόνη λίγο πάλι, αλλά έλεγε ότι δεν παίρνει σήμα.από ότι ξέρω δεν πειράζει που το έκανα on fly)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.