Jump to content


Ξαφνική απελευθέρωση 20 GB από το σκληρό μου


HuLuVuZ

Recommended Posts

Καλημέρες... Δε ξερω το θέμα σας βοήθησε να καταλάβετε πιο είναι το πρόβλημα.

Έχω ένα laptop turbo-x με 250 GB σκληρο.Προχθές λοιπόν τον άνοιξα και είδα μια ταινία. Πρόσεξα ότι είχα 49,5 GB ελεύθερα και μάλιστα βλέπωντας ότι τα gb φεύγουν για πλάκα (έχω adsl 8 mbps) μου μπήκε η σκέψη να αγοράσω ένα εξωτερικό δίσκο. Με αυτή τη σκέψη και αφου είδα τη ταινία πέφτω για ύπνο.

Την επόμενη μέρα που τον ανοίγω χώρις να κάνω τπτ (σβήσιμο αρχειων, uninstall κλπ) βλέπω ότι έχω 80 GB free. Κουφάθηκα. Έριξα μια γρήγορη ματιά,μήπως λείεπει τπτ αλλά δεν. Επίσης κανείς δεν χρησιμοποίησε το PC και δεν το είχα συνδεμένο στο Ιντερνετ.

Υπ όψιν, μια μέρα πριν έκανε κάτι παρόμοιο αλλά σε ποιο μικρή κλίμακα (από 50,5 GB έπεσε στα 49,5 GB χωρίς πάλι να κάνω κάποια εργασία, install,unzip download κλπ)

Μήπως έχετε καμία ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα το λειτουργικό σου να χρησιμοποιεί τον σκληρό σου σαν επιπλέων μνήμη.... Το είχα διαβάσει κάπου οτι γίνεται αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Το restore point είναι κάτι σαν backup του υπολογιστή σου! Στα XP χρησίμευαν πολύ επειδή συνέχεια είχαν προβλήματα και έπρεπε να επιστρέψεις τον υπολογιστή σου στην προϊγούμενη κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bkbilly [Σήμερα, στις 22:30]

Το restore point είναι κάτι σαν backup του υπολογιστή σου! Στα XP χρησίμευαν πολύ επειδή συνέχεια είχαν προβλήματα και έπρεπε να επιστρέψεις τον υπολογιστή σου στην προϊγούμενη κατάσταση!

Thanks για τι διευκρινιση. 20 giga ομως δεν είναι πολλά? (80-50,5 = 29,5 και οχι 20 αλλά τέσπα )

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω backup μου φαίνεται για να μην έχω τρεχάματα. Και μετά θα του τραβήξω κανένα format για να ισιώσει. Η θα χρησιμοποιήσω το restore dvd που μου έδωσαν μαζί με το PC.

Thanks για τα εγκεφαλικά κύτταρα που κάψατε για να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αδειασες τον καδο ανακυκλωσης?????

Καθως οταν σβηνεις αρχεια (delete) παραμενουν στον σκληρο σου και καταλαμβανουν το χωρο τον οποιο ειχαν..

αντιθετος με το shift del τα σβηνεις απο το πισι και δεν πανε στον καδο ανακληκλωσης

λεμε Μηπως ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro [Χθες, στις 17:38]

Μηπως αδειασες τον καδο ανακυκλωσης?????

Καθως οταν σβηνεις αρχεια (delete) παραμενουν στον σκληρο σου και καταλαμβανουν το χωρο τον οποιο ειχαν..

αντιθετος με το shift del τα σβηνεις απο το πισι και δεν πανε στον καδο ανακληκλωσης

λεμε Μηπως ...

Σωστή παρατήρηση. Το ξέρω,αλλά να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι.

Συνήθως όταν σβήνω κατι μετά αδείαζω το κάδο και τέλος κάνω ένα έλεγχο στο σκληρό να δω πόσο άδειασε.

Αν όμως έγιναν έτσι τα πράγματα (διόλου απίθανο με το μυαλό που έχω) μου αξίζει αυτο ====> :tomato:

Πάντως δε μου έκανε κάτι παρόμοιο μέχρι στιγμής. Καλού κακού όμως σήμερα θα πάρω ένα εξωτερικό δίσκο για backup.

Link to comment
Share on other sites

για να δεις πόσο χώρο έχεις διαθέσει για τον κάδο ανακύκλωσης πάνε στις ιδιότητες του κάδου ανακύκλωσης(δεξί κλικ στον κάδο ανακύκλωσης). αν το μέγεθος είναι>= 20 gb τότε μπορεί να έγινε έτσι όπως λέει ο pro αν όμως είναι μικρότερος δεν ισχύει μιας και δεν μπορούν να αποθηκευτούν περισσότερα των "τάδε" gb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.