Jump to content



raid με 2 διαφορετικους δισκους.


mathewgx

Recommended Posts

Πριν αρχιζετε να φωναζετε , να πω οτι γνωριζω πως για τη δημιουργια μιας συστοιχιας raid0 απαιτουνται (η' καλυτερα προτιμουνται ) δυο ιδιοι δισκοι.

Παρ'ολα αυτα , ειπα να δοκιμασω την τυχη μου. Χρησιμοποιησα εναν seagate 500gb 32mb και εαν western digital 250gb. Εφτιαξα λοιπον 2 συστοιχιες raid0 , μια 60gb για το λειτουργικο και μια 400gb για τα προγραμματα. Ολα αυτα πανω σε ich9r controller , με write back enabled. Βεβαια , ετσι εχασα 250gb , αλλα δεν με απασχολει.

Τα αποτελεσματα με το hdtach ειναι :

Για τον δισκο 60gb :

Random access : 8.5

Average read : 143.2

Burst speed : 1996.5

Για τον δισκο των 400gb :

Random access : 11.6

Average read : 118.0

Burst speed : 2431.0

Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις :

α) Πως σας φαινονται τα αποτελεσματα ;

β) Πιστευετε οτι ενδεχεται να εχω προβλημα , π.χ. να "χαλασει" το raid η' οτιδηποτε αλλο , λογω διαφορετικων δισκων ;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τα γράφεις λίγο μπερδεμένα.Μία είναι η συστοιχία σου.Τα διαμερίσματα (partition) είναι 2,δεν έχεις 2 δίσκους.Στην ουσία η συστοιχία των 2 δίσκων δημιουργεί έναν πλασματικό δίσκο,τον οποίο χώρισες στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ξέρω η ιντελ προτίνει να είναι ολόιδιοι οι δίσκοι και για να μην χάσεις σε επιδόσεις και για καλύτερη αξιοπιστία.

Οπότε ναι πρέπει να υπάρχει θέμα αξιπιστίας.

Οι επιδώσεις που έβγαλες καλές είναι.

Καλύτερα να μιλήσει και κάποιος που έχει κάνει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.