Jump to content



yorkfield + mobo ερωτηση!


Strategos

Recommended Posts

Δες αυτό (αν δεν το εχεις δει) έχει όλα σχεδον όσα θές να ξέρεις για το Maximus : http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=168119&highlight=maximus

’ποψή μου, να περιμένεις τα Χ48 να δεις τι κάνει. Δεν νομίζω το ίδιο ΝΒ στα ίδια FSB/Multi να ζορίζεται/ζεσταίνεται περισσότερο στους 65nm από ότι στους 45nm Quads. Τα Χ38 θέλουν ρεύμα και ψύξη για 450++ 24/7 (prime stable).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

το χ48 λεγεται οτι θα εχει πανω απο 300ε που κατεμε δεν αξιζει να ξεφυγεις τοσο αφου δεν υπαρχουν σημαντικές αλλαγες. Ενταξει αυτα που λες τα ξερω και η dfi επιανε 325fsb μαχ οχι 500 και παλι επαιζε 50c. Απλα ρωτησα αν καποιος με q6600 πχ και maximus στα 450 ποσο ρευμα εδωσε και σε τι βαθμους επαιζε με αερα. γιατι ανε χει προβλημα να ξερω να παρω την SE.

Link to comment
Share on other sites

tifozif1 πολυ καλο λινκ ειχα μπει πολλες φορες αλλα δεν προσεχα καλα την πρωτη σελιδα δεν καταλαβα ομως αυτον τον πινακα του spyrus στο σημειο perfomance lvl αυτο ειναι ρυθμιση ή επιδόσεις που εχουν οι ρυθμισεις?

attachment.php?attachmentid=72498&stc=1&d=1203276218

απο ολα τα ρευματα και τις ρυθμισεις που διαβασα να υποθεσω και στα 45nm τις ιδεες θα θελει εκτος απο το PPL και το vcore.

παντος στο θεμα water στο NB δεν βλεπω να υπαρχει SE πουθενα ποια.

Ειδα πλαισιο εχει το Northbridge MCW30, αλλα ειδα οτι στην maximus παει ολο μαζι με το SB οποτε χρειαζεται να παρεις να SB το μονο που ειδα να εχει το πλαισιο ειναι αυτο το enzotech CNB-S1L το οποιο ειναι passive αλλα δεν ταιριαζουν οι τρυπες και ο τυπος στο xs εχει βαλει μονο παστα(αναρωτιεμε αν ζεσταθει το mobo δεν πεφτει?).

pic057ad7.jpg

βεβαια ειδα στο πλαισιο για το SB υπαρχει και αυτη http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=1034162

αλλα φοβαμε οτι θα αχρηστεύει καποια απο τις 2 pci-xpress.

E-shop βρηκα αυτο το πολυ ωραιο δεν ξερω αν κανει ας μου πει καποιος

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805695

και αυτο που το εχει ενας στο xs http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650308

κανεις δεν εχει βαλει καποιο aftermarker στο sb που να ειναι σαν τις εικονας δλδ χωρις να περνει υψος και να βιδωνει?

Link to comment
Share on other sites

δλδ αμα βαλεις ceramic kαθετε ετσι στον αερα? οταν ζεσταίνετε δεν πεφτει προς τα κατω;

υπαρxουν πολλοι τροποι στερεωσης μιας ψυχτρας.

1.μπορεις να βαλεις την εποξικη της arctic αλλα ειναι μονιμοι

2. πατεντα με λαμακια για να βρει τις τρυπες

3. ceramic κεντρο και σταγονες logo

4. μιγμα ceramic me σιλικονη(voudas_way), οτι σιλικονη θες αρκει να εχει κολλητικες ιδιοτητες

Εγω στο 4 ειμαι παντα

Link to comment
Share on other sites

καλα ας περιμενουμε τους q9450 πρωτα μην σε βαζω σε κοπο μην βγει καμια rampage τοτε και δεν βαζω τπτ στο τελος. Γιατι στην rampage απο οτι ειδα βγαινουν ολα τα heatpipes μαζι και πρεπει να φας καμια 80ρια γιουρα στα coolers mosfets,sb,nb.

Link to comment
Share on other sites

αυτη θα κανει δεν ξερω και εγω ποσο, αν βγει. Δευτερον τα ρακορ βγαινουν εξω απο το κουτι ενω εγω την εχω μεσα. Τελος βλεπω πολύ λεπτους σωλήνες αρα θα πηγαινει η ροη περίπατο οποτε νομιζω ειναι λιγο ονειρο θερινής νυχτος για κάποιο socket το οποιο μετα τα χριστουγεννα δεν θα υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον τελικα θα λεω να παρω 2χ2gb kit geil evo one 4-4-4-x @ 800 με 155ευρα, για cpu λεω e8400 σκεφτομαι απο eshop μιας και το πλαισιο δεν βλεπω να φερνει ποτε και δεν επειδη βλεπω το thread οτι ακριβως το ιδιο stepping μια παει μια δεν παει λεω να τον παρω στην τυχη με παραγγελια. Στο θεμα μητρικης ομως αξιζει να παω σε rampage,maximus ή τπτ ποιο φτηνο αφου δεν θα παω σε quad και αν ναι τι?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα...παρόλο που στο site δεν τους έχουν έτυχε να δω κομμάτια 8400/8500 στο κατάστημα.

και είχαν αρκετα

στο πλαίσιο στην Ευκαρπία Θεσ/νίκης τουλάχιστον είχαν αρκετά πριν 3-4 μέρες

Link to comment
Share on other sites

μενω σε νησι που εχει μονο πλαισιο e-shop point που δεν εχει stock. Τωρα σκεφτομαι να παρω e8500 για 230ευρω που εχει το πλαισιο χωρις να δω stepping μιας και που εψαχνα δεν βρηκα ακρη ειναι τελειος θεμα τυχης.

Και βασικα παλι σκεφτομε maximus xtreme+ 2x1gb Teamgroup 1600 7-7-7.. με 209ευρω που φαιρνει σημερα το πλαισιο. To μονο που φοβαμε ειναι μην δεν τον βλεπει τον penryn και θελει αλλη cpu για να κανω bios update

edit: βασικα σκεφτομε να ξανω τσιγγουνια και να παρω p5e3 deluxe με 211ε αλλα φοβαμε οτι δεν θα δει τον e8xxx και θε πρεπει να βρω αλλον 775 cpu

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε ο τυπος εδω τι λεει?http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=39658&highlight=maximus+bios+update .

Τελικα παραγγειλα q9450+rampage+geil 2x2gb+corsair 750 ελπιζω να τα εχω μεχρι το πασχα αν και το βλεπω χλωμο. αντε να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.