Jump to content



Ποιο σκληρό;


jois21

Recommended Posts

Θελω ενα σκληρο γιατι ξεμενω απο χωρο. Αυτο που με απασχολει ειναι να μην κανει θορυβο αλλα να μην ειναι και πατος σε επιδοσεις.

Ειμαι μεταξυ 7200.11 500αρη ή με λιγα παραπανω 750αρη σαμσουνγκ που απ' οτι λενε ακουγεται λιγοτερο. (σημειωση οτι εχει 3 χρονια εγγυηση αντι 5)

Τι γνωμη εχετε; Δεκτες και αλλες προτασεις.

Στο νεο δισκο σκοπευω να αντιγραψω σε ενα παρτισιον το τωρινο λειτουργικο. Δε το εχω ξανακανει και δε θελω να χασω αρχεια σε καμια περιπτωση. Οποιος εχει εμπειρια ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Εναν 500αρη 7200.11 που δοκιμασα δεν παρατηρησα αυξημενο 8ορυβο.Την αντιγραφη που θες να κανεις την εχω κανει πολλες φορες με το acronis πολυ ευκολα..

Και φιλος?... ΠΟΙΟ σκληρο.. οχι πιο σκληρο...ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

με τους 2 seagate της υπογραφης εχω καλες εμπειριες -5 χρονια ο ενας 3 ο αλλος-(με την καλη εννοια :p)...εχουν φαει τρελλη ταλαιπωρια και δεν εχουν παθει τιποτα (σε εναν εχω σπασει καταλαθος και την πλακετα που συνδεεται με το καλωδιο αλλα δε μασαει αυτος,συνδεεται κ λειτουργει κανονικα)...ο 500αρης wd παλι...δεν λεω λιγους μηνες τον εχω αλλα ωρες ωρες κανει κατι ναζακια του στυλ δεν αναγνωριζεται,πεταει λαθος στο smart,παρολο πουχει ελεγχθει διεξοδικοτατα κ δεν εχει τιποτα..οποτε μαλλον seagate απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

δλδ seagate; σαμσουνγκ σε θορυβο εχει δοκιμασει κανεις; οι 7200.10 παντως κανουν αρκετο γρου-γρου...

αστακε το disk director το γνωριζω, θα μου κανει 100% ιδιο παρτισιον να μπουταρει κιολλας;

Link to comment
Share on other sites

Με τους 7200.10 που ειχα ψαξει υπηρχαν διαφορετικα revisions αναλογα το εργαστασιο και κατ επεκταση τα ολοκληρωμενα που φορουσαν.Δυο 320αριδες που εχω ειναι οτι πιο ησυχο εχω συναντησει.

Για το acronis true image λεω.Με αυτο δουλευω γιατι ειναι παρα πολυ ευχρηστο.το εχω κανει πολλες φορες και με διαφορετικους σκληρους.Ακομα και με χτυπημενο δισκο μου εχει δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εκανα με το true image την αντιγραφη των 2 παρτισιον του παλιου σκληρου (c,d) στο νεο οπως ακριβως ειναι και εμεινε και ενα εξτρα παρτισιον (δε μας ενδιαφερει αυτο).

Τα αντιστοιχα c και d ομως εγιναν f και g. Ενω το πισι ξεκιναει κανονικα απο τον f αν δοκιμασω να απενεργοποιησω τον παλιο δισκο ΔΕΝ κανει σωστα απντειτ (βιστα) ενω τα εγκατεστημενα προγραμματα (shortcuts) δε τρεχουν γιατι προφανως εχουν εντολη να τρεξουν απο το c:/... και οχι απο τον νεο f.

Τι κανω λοιπον τωρα; Μπορω να αλλαξω το γραμμα σε c ενω υπαρχει ηδη εκει εγκατασταση; Ενω υπαρχει ηδη αλλος c στο συστημα;

Λιγη βοηθεια γιατι δε θελω να καταστραφω.:p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σε προλάβαμε για Samsung.

Για το πρόβλημα που έχεις με τα partition, κάνε ένα CD με το Acronis True Image και κάνε εκκίνηση του υπολογιστή από το CD για να περάσεις το image στο καινούριο δίσκο. Μετά αποσύνδεσε πρώτα τον παλιό δίσκο που είχες τα Windows για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι OK με τον καινούριο και έπειτα αφού τον ξανασυνδέσεις κάνε format στον παλιό για την αποφυγή διενέξεων των δύο λειτουργικών.

Link to comment
Share on other sites

wow, 10db κατω! Δεν εχει 7200.11 βεβαια και το τεστ βγαζει τους seagate υπερβολικα χαμηλα... Δε ξερω...

Θεωρω αυτο http://www.silentpcreview.com/article803-page2.html πιο αξιοπιστο και μου φαινεται πιο λογικο να υπαρχει αυτη η διαφορα στα db. Το αλλο ειναι εξωπραγματικο και δε νομιζω οτι εχει νοημα μετρηση στα 5mm.

Για το πρόβλημα που έχεις με τα partition, κάνε ένα CD με το Acronis True Image και κάνε εκκίνηση του υπολογιστή από το CD για να περάσεις το image στο καινούριο δίσκο. Μετά αποσύνδεσε πρώτα τον παλιό δίσκο που είχες τα Windows για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι OK με τον καινούριο και έπειτα αφού τον ξανασυνδέσεις κάνε format στον παλιό για την αποφυγή διενέξεων των δύο λειτουργικών.

α.Σιντι; Ο c/f ειναι μερικες δεκαδες γιγα...

β.Δε θελω φορματ, θελω να κρατησω και τον c...

any help?

Link to comment
Share on other sites

το acronis εχει οδηγο. πολυ ευχριστο. δε χρειαζεται να γραψεις τιποτα σε σιντι. το μονο που κανεις ειναι να του πεις ποιο παρτισιον θα αντιγραφει που. μετα κανει ρεσταρτ και το αντιγρφει και μετα ξανακανει ρεσταρτ. τοσο απλο! :) (εκτος κιαν ξεχασα κανα βηματακι) το εχω κανει κανα δυο φορες με επιτυχεια.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε Τολη. Το εχω κανει ηδη. Εχω φτιαξει 2 κλωνους των 2 παρτισιον που ειχα στον παλιο δισκο. Το θεμα ειναι οτι στο νεο δισκο τα παρτισιον εχουν ΑΛΛΑ γραμματα, οχι C και D. (καλα για το 2ο παρτισιον χεστηκαμε, αυτο των βιστα να ειναι C θελω)

Να σημειωσω οτι θελω να κρατησω στο ιδιο συστημα ΚΑΙ το παλιο παρτισιον των βιστα (τωρινο C) εστω και με αλλο γραμμα.

Link to comment
Share on other sites

α.Σιντι; Ο c/f ειναι μερικες δεκαδες γιγα...

Αφού κάνεις εγκατάσταση το Acronis True Image μπορείς να δημιουργήσεις ένα Boot CD το οποίο θα περιέχει το Acronis True Image και όχι image των partition που θέλεις να αντιγράψεις.

Το θεμα ειναι οτι στο νεο δισκο τα παρτισιον εχουν ΑΛΛΑ γραμματα, οχι C και D.

1) Άλλαξε τα καλώδια των δίσκων στη μητρική.

2) "Έναρξη", δεξί κλίκ στο "Ο Υπολογιστής μου", "Διαχείριση", "Διαχείρηση δίσκων" εκεί επιλέγεις με δεξί κλίκ το partition/δίσκο και πατάς "Αλλαγή του γράμματος ή της διαδρομής της μονάδας δίσκου..."

Να σημειωσω οτι θελω να κρατησω στο ιδιο συστημα ΚΑΙ το παλιο παρτισιον των βιστα (τωρινο C) εστω και με αλλο γραμμα.
...κάνε format στον παλιό για την αποφυγή διενέξεων των δύο λειτουργικών.

Διαφορετικά κάνε dual boot ώστε να φορτώνει ή το ένα ή το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

θνξ νικαν, αν και δοκιμασα το παρακατω:

Καταφερα να αλλαξω τα γραμματα και στα 2 παρτισιον με τα βιστα με το Disk Director σχετικα ευκολα αλλα τωρα και να μπουταρω απ το νεο το παρτισιον με το αλλαγμενο γραμμα το OS συνεχειζει να υπολειτουργει... δε φορτωνει σχεδον τιποτα απο προγραμματα και sevices, οτι εκανε και πριν δλδ.

Εφοσον ειναι κλωνος δεν επρεπε να παιζει ακριβως οπως το παλιο (το οποιο λειτουργει αψογα ακομα και χωρις το σωστο γραμμα πλεον) ;

1) Άλλαξε τα καλώδια των δίσκων στη μητρική.

Γιατι να το κανω αυτο; Επηρεαζει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω...

Τα πραγματα δε πανε καλα. Αφου εγινε η αλλαγη ονοματος των γραμματων των δισκων, απο C σε Χ ο παλιος κα απο F σε C o νεος κλωνος του, τα "δεδομενα" αντιστραφικαν.

Εκει που για να τρεχει σωστα ο νεος ηθελε και τον παλιο C μαζι στο συστημα ωστε να φωρτωνουν τα shortcuts του τα .exe των προγραμματων και τα sevices που ειχαν εντολη να τρεχουν απο δισκο με ονομα C, τωρα που αλλαξαν τα γραμματα ανιστραφηκαν και οι ρολοι... Παλι δε μπορει να τρεξει μονος του ο νεος δισκος. Εκανα λοιπον ντισειμπλ τον αλλο απο το device manager και στην επανακινηση οπως ηταν αναμενομενο δεν ετρεχε σχεδον καμια εφαρμογη. Ενεργοπιησα το δισκο παλι και εδω και περιπου 45' τα βιστα πριν μπουταρουν εχουν αρχισει απο μονα τους μια περιεργη διαδικασια σα να κανει recovery με ενα κατεβατο αρχειων... Δε το ακουμπαω, θα περιμενω μηπως καποτε τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια των δίσκων όπως στους PATA έτσι και στους SATA έχουν αρίθμηση, ποιός είναι πρώτος ποιός δεύτερος κλπ. Κάνε και αυτή την αλλαγή μηπως βοηθήσει γιατί τα vista είναι και λίγο μυστήρια.

Link to comment
Share on other sites

:(:( Δε ξερω αν πρεπει να ρισκαρω να αντιγραψω παλι το δισκο μετα απ αυτο το περιεργο "ριστορ" που εκανε μονο του...:rant:

Με βαζει μεσα αλλα με "περιορισμενα δικαιωματα", χωρις ιντερνετ, χωρις να ανοιγει φωτος, χωρις φοντο κτλ. Υπαρχει τροπος να επανελθει;:weep:

τονιζω ειναι βιστα ουλτιμειτ.

edit: το περιεργο ειναι πως οταν συνδεομαι, με βαζει ως admin αφου μπορω να αλλαξω/καταργησω των κωδικο μου. Αν δεν εχει καποιος αλλη ιδεα θα μου ηταν χρησιμο να με βοηθησετε να αλλαξω το γραμμα του δισκου απο DOS γιατι απο γουιν δε τρεχει τιποτα.

edit2: thnx guys. Το προβλημα μαλλον λυθηκε. Μετα απο ψαξιμο βρηκα πως υπαρχει τροπος να αλλαξεις οποιο γραμμα θες, με οτι θες, οποιουδηποτε δισκου ακομα και αν τρεχει το ιδιο το OS εκεινη τη στιγμη. Δεν απαιτει κανενα εξτρα προγραμμα. Ανοιγετε το regedit στο HLM/SYSTEM/MountedDevices και βλεπετε ολα τα ονοματα των δισκων του συστηματος. Αρχικα δεν μπορεις να τα πειραξεις αλλα πηγαινοντας στο edit>Permissions... και βαζοντας οτι εχει σε Full Control μπορεις με δεξι κλικ και rename να αλλαξεις το ονομα του δισκου του OS. Μετα αμεσως ρισταρτ και ολα ΟΚ. Ελπιζω να μη τη πατησει κανεις οπως εγω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.