Jump to content



Μια και Εξω


akatanomastos

Recommended Posts

Καλησπερα . πηρα αποφαση να βαλω υδροψυξη σε ολο το pc ( cpu - vga μπορει και chipset )

με βαση το καταλογο του tuning store διαλεξα μερικα πραματακια τα οποια θα ηθελα τη γνωμη σας , μην τυχον και μπορω να βαλω κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα .

εχουμε και λεμε

cpu waterblock enzotech scw-i (69)

vga waterblock alpacool otc-flat 8800 gtx (69)

pump swiftech mcp655 12v (75)

ψυγειο black ice stealth III (59)

reservoir EK multioption 400 (45)

σε αυτες τις τιμες εχετε τιποτα καλυτερο να προτεινετε ? καθως και απο που μπορω να το παρω .

και θα ηθελα και τι γνωμη σας για ενα κουτι στο οποιο να χωρεσουν ανετα ολα τα παραπανω .

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πραγματάκια που διάλεξες,αλλά:για cpu block βάλε το dtek fuzion(πιο δοκιμασμένο) ,μπλοκ για την κάρτα πάρε το mcw-60 της swiftech που είναι universal μπλοκ που καλύπτει μόνο gpu και όχι full cover(στις μνήμες βάλε απλά ψυχτράκια).Επίσης μπορείς να γλιτώσεις λεφτά πέρνοντας ένα πιό φτηνό τανκ.

Link to comment
Share on other sites

To ψυγειο τις επιλογης σου ειναι ΛΙΓΟ για vga, cpu, chipset.

Γιατί το λες αυτό; Εγώ για ένα διάστημα, είχα το διπλό το Stealth (ο φίλος μιλάει για το τριπλό) με έναν Q6600 G0 και την 8800GTX. Καθημερινά είμουν στα 9Χ400 (cpu) και 600/1400/2000 (gpu/shader/mem), ενώ για benchάρισμα οι συχνότητες ήταν αρκετά πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

To ψυγειο τις επιλογης σου ειναι ΛΙΓΟ για vga, cpu, chipset.

Εγώ πάντως με αυτό το ψυγείο (μόνο,το 2οψυγείο το πήρα μετά) ήμουν με full cover block πάνω σε 8800 gtx και q6600 σταθερά κάθε μέρα στα 3.6 και την κάρτα στα 650 gpu και 1090 mem με 20-25 βαθμούς idle και 40 load , ενώ ηκάρτα δεν ξεπέρναγε ποτέ τους 55.

Link to comment
Share on other sites

loipoν εγινε το μεγαλο βημα και σας το παρουσιαζω , δεν ειναι ακομα τελιωμενο οποιαδηποτε παρατηρηση δεκτη . και χωρις παρεξηγηση

το κουτι κρατησα το ιδιο gigabyte aurora 3d

egine η αγορα των παρακατω ....

pump swiftech mcp655

waterblock d-tek fuzion for cpu

reservoir ek multioption 150

radiator thermochill pa 120.2

lastixo primoflex

waterblock ek-fc8800 gtx sli ready

kai μια φωτογραφια με την τοποθετηση τους στο κουτι

dscf0033gi9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ει Ει Ει! Η εξοδος της αντλιας πρεπει να παει στην εισοδο του DTEK, δλδ στη μεση και ΟΧΙ στην εξοδο του μπλοκ.:boxed:

den θα επρεπε να μου δειχνει μεγαλη θερμοκρασια τοτε ? τωρα μου δειχνει 21 βαθμους :blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Oχι δε θα σου εδειχνε μεγαλη διαφορα στη θερμοκρασια αλλα ετσι αλλαζει εντελως η ροη μεσα στο μπλοκ και μεγαλωνει πολυ η αντισταση του. Δεν ειναι σχεδιασμενο να λειτουργει ετσι.

Που λεει 21 βαθμους;

Μαζεψε λιγο ακομα τα καλωδια, καλο φαινεται. Το ψηγειο δε μας δειχνεις...

Link to comment
Share on other sites

το ψυγειο ειναι απο πανω απο το κουτο προσωρινα χυμα μεχρι να φτιαξω μια βαση για να αεριζεται και απο κατω , εκτος αυτου δεν ξερω πως να βιδωσω τους ανεμηστιρες πανω στο ψυγειο και τους εχω χυμα :p

Link to comment
Share on other sites

θα την δεις που πρεπει να την βαλεις

αν εκει εισαι οκ με φορτιο μην την σκαλιζεις , αστην εκει που δεν σε ζαλιζει...

οσο την δυναμωνεις τοσο περισσοτερο θορυβο θα κανει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.