Jump to content



800άρες ή 1066άρες για καλύτερο o/c;


Φάνης

Recommended Posts

Έχω στο μυαλό μου την παρακάτω σύνθεση:

Ε8400

Gigabyte GA-P35-DS4

Transcend Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz AxeRAM ή τις Transcend Ram 2GB Kit DDR2 800+ U-DIMM AxeRAM

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το o/c και έχω την εντύπωση οτι αν παίξω χωρίς διαιρέτη (1:1) θα είναι καλύτερα...

Έτσι, έχω στο μυαλό μου να πάω τον Ε8400 στα 444*9 και να ακολουθήσουν οι ραμ στα 888ΜΗz και με timings 4-4-4-12. Έχω ακούσει οτι πάνε μέχρι τα 970. Ενώ αν πάρω τις 1066 μου φαίνεται οτι θα παίξω με διαιρέτη και δεν ψήνομαι ιδιαίτερα...

Ξέρω, οι περισσότεροι θα προτείνουν τις 1066 αλλά είναι σίγουρα η πιο σωστή επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλος,εδω δεν παλευαμε να σου βρουμε μνημες? http://www.thelab.gr/showthread.php?t=48884

Γιατι εχεις την εντυπωση πως με 1:1 θα ειναι καλυτερα?γιατι δεν ειναι..

τεσπα..οι 800αρες με Ν στο barcode εχουν d9.Παζουν σαν τις 1066..Τα 888 που θες τα εχουν και με λιγοτερο απο 2V.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένας φίλος μου έχει έναν Ε6600 σε μια Asus P5K Deluxe με τις Crucial Ballistix Tracer 1066 (D9GMH) και στα 400*9 δεν ανέβαιναν πάνω από τα 1000 (με 2.3 ρεύμα) Εκεί τι γίνεται;

το θεωρω απιθαναο να μην ανεβαινουν αλλο αλλα ακομα και ετσι,βαζεις και κανα 5αρι στα timings και πηγαινουν οπου εσυ θελεις..

Link to comment
Share on other sites

αν φοραει τα καλυτερα τσιπακια και δεν ανεβαινει τοτε μπορει να συμβαινει το εξης

1) να μη φοραει τα καλυτερα τσιπακια :p

2) να φταιει η μητρικη και να μην ανεβαζει

3) να μη ξερει ο χρηστης να ανεβασει.

δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο..Ας πουμε εγω που δοκιμασα στην αμπιτ μου 1200αρες axeram πανω απο 1100 δε πηγαν..(gmh ετσι)

οι ballistix της υπογραφης μου 1260ριζουν (gmh και αυτες)

Link to comment
Share on other sites

αν φοραει τα καλυτερα τσιπακια και δεν ανεβαινει τοτε μπορει να συμβαινει το εξης

1) να μη φοραει τα καλυτερα τσιπακια :p

2) να φταιει η μητρικη και να μην ανεβαζει

3) να μη ξερει ο χρηστης να ανεβασει.

δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο..Ας πουμε εγω που δοκιμασα στην αμπιτ μου 1200αρες axeram πανω απο 1100 δε πηγαν..(gmh ετσι)

οι ballistix της υπογραφης μου 1260ριζουν (gmh και αυτες)

γιατι το λες αυτο? εμενα οι 1200αρες μου πανε με 2.2V στα 1200 ( για την ακριβεια 1199) με 4-4-4-12!

Link to comment
Share on other sites

Σε asus... Ρώτα κι εμάς με τις abit :(

ναι οκ οι asus παιζουν λιγο καλυτερα τις μνημες αλλα και οι abit απ' οτι διαβαζω παιζουν τρελο fsb! επομενως διαλεγεις και συμβιβαζεσαι!:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.