Jump to content



Πρόβλημα σε εγκατάσταση Vista


deninho

Recommended Posts

Προσπαθώ σε ένα καινούριο μηχανηματάκι να περάσω τα Vista (δεν έχω δοκιμάσει με άλλο λειτουργικό να δω τι γίνεται). Όλα καλά μέχρι το σημείο που κάνει το πρώτο restart. Όταν φορτώνει μετά το restart, για να συνεχίσει την εγκατάσταση, άλλες φορές σταματάει εκεί, κι άλλε φτάνει στο σημείο που έχει τικάρει τα "copy windows files", expand files, install features, install updates, και μένει να μου τικάρει το installation complete. Σε εκείνο το σημείο το ντράιβ κάνει σαν να ψάχνει το dvd (είναι μέσα)-βασικά κάνει ένα θόρυβο σα να κάνει σκρατς με το ντιβιντί μου :p. Δοκίμασα να βγάλω και το ντιβιντί μετά το ριστάρτ αλλά τα ίδια. Κολλάει σε εκείνο το σημείο :S

Η δοκιμή έγινε με dvd από buisness χωρίς το key (πάει για δοκιμή), επέλεξα να εγκαταστήσω τα Home Premium. Χρησιμοποίησα τόσο το 32bit όσο και το 64bit δισκάκι.

Το σύστημα:

Gigabyte P35-DS3

Q6600

4gb OCZ PC8000

Giganyte 3850

Seagate 320gb

NEC 4550A

Chieftech 650W

Υπ'όψιν ότι τουλάχιστον το 64bit δισκάκι είναι εντάξει, καθώς με αυτό έκανα την δική μου εγκατάσταση (φυσικά αυθεντικό...)

Τι $k@t@ κάνω λάθος ρε γμτ?:weep:

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής είναι στα default του.. Λάθος μου που ξέχασα να το αναφέρω..

@RoοtX: I'll give a try :)

Επίσης, να αναφέρω (αν και δεν είναι του section), ότι όταν είναι να κάνει restart, κλείνει για ~1s, και μετά ξανανάβει (δεν είναι συνεχόμενη η διαδικασία όπως είχα συνηθίσει..) Είναι νέα κόλπα των νέων τεχνολογιών, ή κάτι δεν πάει καλά;

Εδιτ: @@... τπτ πάλι.. Το Σ/Κ θα τα ρίξω όλα χύμα να μπορώ να αλλάζω θέσεις εύκολα σε μνήμες δίσκους κλπ, μπας και βρω τι του φταίει

Εν τω μεταξύ, σε κάποιες φάσεις βαράει και το beep του κουτιού.. Είναι δυνατόν σε στοκ ρυθμίσεις, με το στοκ κουλεράκι να πιάνει 70άρια (εκεί έχω βάλει να με ειδοποιεί) ο επεξεργαστής, στην εγκατάσταση των Win? Δηλαδή όταν θα ρεντάρει στο 3d studio max, τι θα γίνεται; Θα ψήνουμε κέικ;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες τελικά με 2gb ram εχω ξαναδιαβάσει κάπου οτι με 4gb μπορεί να φάει κόλημα.

Προβλημα που δεν είχα ποτέ εγώ αλλά λέω...

Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις όλα τα σατα στις υποδοχές του ich λογικά θα είναι οι πορτοκαλί.

Και τους δίσκους και το dvd αν είναι σατα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το ένα Module μόνο, αλλά και πάλι είχαμε κόλλημα :confused: Θα δοκιμάσω τη μνήμη και στο πρώτο σλοτ, και βλέπουμε..

Σκληρός δίσκος είναι σε πορτοκαλί, που είναι όντως ο ICH9R, ενώ το dvd είναι ATAPI και είναι master (και μόνο του) στο μοναδικό EIDE connector

@Dorian: Αν δεν έχω sata dvd τι κάνουμε; Δε λέει να αγοράσω ένα μόνο και μόνο για κάνω Install τα Vista :p

Εγκατάσταση:

α. Μέσω δικτύου

β. Από φλασάκι (αν περάσω με κάποιον τρόπο όλα τα δεδομένα του dvd)

γίνεται; Αν είναι να ησυχάσω, θα θυσιαστώ :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον βάλεις σε όποιο mode θέλεις. Υποστηρίζει IDE, Raid, ACHI. Το achi είναι το πιό εξελιγμένο, αλλά αν έχεις απάνω μόνο το dvd, κάνεις τη δουλειά σου και με το IDE. Αν το έχεις σε achi όμως, πιθανόν να χρειάζεται δισκέτα στην εγκατάσταση για να το δει σωστά (όπως βάζαμε παλαιότερα με F6 στα ΧΡ). Εδώ, εκεί που επιλέγεις το partition της εγκατάστασης, κάπου έχει advanced νομίζω κι βάζεις τους drivers. Τους παίρνει από cd, dvd, usb, hdd, fdd (κάτι που λείπει από τα ΧΡ :hehe: )

Πως αλλάζεις τα modes του JMicron θα δεις στη σελίδα 46 του manual.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους :D :D Να'στε καλά παίδες :) Αυτό με το controller ήταν :D

Με είχε συγχύσει αυτός ο διάολος.. Μα, είχα κάνει πανεύκολα εγκατάσταση σε raid και να με παιδεύει ένα απλό σετάπ :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.