Jump to content



Ποιο pc για καθημερινη χρήση.


alexkhr

Recommended Posts

Έχω επισυνάψει δυο συνθέσεις. Η μια με intel cpu και η άλλη με amd cpu. Ποιό απο τα δύο είναι καλύτερο για καθημερινή χρήση (ταινίες, office, internet, games, λίγο dvd authoring, λίγη επεξεργασία εικόνας κ βίντεο). Δεν θα γίνει overclock στα συγκεκριμενα συστήματα καθώς το ζητούμενο είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία για όσο το δυνατόν περισσότερο χρονικό διάστημα.

post-3087-1416073458,2056_thumb.jpg

post-3087-1416073458,2459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον με τα 750άρια+ τροφοδοτικά. Ακόμα και με μετριο Ο/C (cpu + vga) και τα 2 συστήματα ζήτημα να σου ζητήσουν πάνω από 450Watt.

Πρώτον δεν είναι και τόσο ακριβο και δεύτερον αργότερα μπορεί να προστεθούν κι άλλοι δίσκοι ακόμα και μια άλλη gpu. Γιατί να αλλάζεις τότε psu?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον δεν είναι και τόσο ακριβο και δεύτερον αργότερα μπορεί να προστεθούν κι άλλοι δίσκοι ακόμα και μια άλλη gpu. Γιατί να αλλάζεις τότε psu?
Σωστός..

Εγώ προτείνω Intel :cool:

:flower: Δες μίας τα πινακάκια κατανάλωσης ΟΛΟΥ του συστήματος: http://www.nordichardware.com/Reviews/?page=19&skrivelse=530

Tα Watt αυτά είναι στην πρίζα, όχι αυτά που δίνει το τροφοδοτικό. Στα πινακάκια αυτά πολλαπλασίασε το 0.85 (85% efficiency στην καλύτερη) για να δείς πόσα Watt δίνει το τροφοδοτικό στα έσω του κουτιού.

Moving on from the antialiasing syndrome to the last part of our article, before the conclusion, the power consumption. We've measured the power consumption of the entire system using a regular digital wattage meter. To say it again; this is the power consumption of the entire system*, and the hysteria with power supplies rated at 600W+ feels completely out of order when we conclude our results. Ironically, all tests were performed with a Silverstone Zeus 850W PSU.
* System

Motherboard: Asus Maximus Extreme Processor: Intel Core 2 Extreme QX9650 @ 4000MHz

Graphics card: AMD Radeon HD 3870 X2

Asus EAH3870X2 TOP

Asus EN8800Ultra/HTPD

Asus EN8800GTS512

Asus EN9800GTX/HTDP/512M/A

Diamond Radeon HD 3870 1GB

Diamond Radeon HD 3870 512MB

Gigabyte GV-NX96T512H-B

MSI NX8800GT Zilent

MSI N9600GT-T2D512-OC

MSI RX3870-T2D512E-OC

MSI R3650-T2D512-OC

Powercolor HD 3870 PCS 512MB

MSI RX3870-T2D512E-OC Crossfire (800/1125MHz)

AMD Radeon HD 3850 (simulated)

Memory: Mushkin PC3-14400 ES (7-6-6) @ 1600MHz 9-9-9-24 (SPD)

Storage: Hitachi HDT752032VLA360

Power supply: Silverstone Zeus 850W

Link to comment
Share on other sites

:flower: Δες μίας τα πινακάκια κατανάλωσης ΟΛΟΥ του συστήματος: http://www.nordichardware.com/Reviews/?page=19&skrivelse=530

Tα Watt αυτά είναι στην πρίζα, όχι αυτά που δίνει το τροφοδοτικό. Στα πινακάκια αυτά πολλαπλασίασε το 0.85 (85% efficiency στην καλύτερη) για να δείς πόσα Watt δίνει το τροφοδοτικό στα έσω του κουτιού.

Μη κολλάς στο τροφοδοτικό και πάς αλλού το thread. Τα γνωρίζω αυτά που λές αλλά ετσι για ψυχολογικούς και μόνο λόγους θέλω δυνατό τροφοδοτικό και όπως είπα και παραπάνω δεν είναι πια και τόσο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρηση που θελεις να κανεις ...και χωρις oc ..οποιο και να παρεις θα σε καλυψει.

(πιο καλη λυση παντως το ιντελ)

Παντως ,προσωπικη αποψη, απο τη στιγμη που δεν ειναι πρωταρχικος σου στοχος το oc ..

θα πηγαινα για μια πιο φτηνη μητρικη (με p35 αλλα και ich9r) ,καποιες mushkin που ειδα 1000αρες στα 100Ε (4giga) , το corsair 550VX (ναι ..σηκωνει και δευτερη καρτα) με σκοπο να παρω 2χ 500αρηδες για raid.

Στα ιδια λεφτα ερχεται ..(σε περιπτωση που δεν θες να δωσεις παραπανω δλδ)

Και να κλεισουμε το κεφαλαιο τροφοδοτικο λεγοντας ..ειμαι με ενα 525Watt(της "πλακας" σε συγκριση με το corsair) quad@3600, 8800GT(oced@games) , 4 δισκους (συντομα 6) και 7 ανεμηστηρια (4χ 12 3χ9).

(να πω οτι εχει κλεισει και μια διετια ..(το psu)

Link to comment
Share on other sites

Και να κλεισουμε το κεφαλαιο τροφοδοτικο λεγοντας ..ειμαι με ενα 525Watt(της "πλακας" σε συγκριση με το corsair) quad@3600, 8800GT(oced@games) , 4 δισκους (συντομα 6) και 7 ανεμηστηρια (4χ 12 3χ9).

(να πω οτι εχει κλεισει και μια διετια ..(το psu)

Και σήμερα λέει έσκασε το τροφοδοτικκό του NTG :p.

Πάντως και γω ρε φίλε είμαι της άποψης να μη δώσεις τόσα λεφτά για τροφοδοτικό. Μ'ένα chieftec 500W (42 ευρόπουλα) πιστεύω κάνεις και θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Και με τη διαφορά παίρνεις σχεδόν ένα 500άρη Seagate (7200.11) (82 ευρόπουλα), είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για τροφ.αυτή είναι η άποψη μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.