Jump to content



laptop help


eleozz

τι laptop?  

15 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ψάχνομαι για laptop και έχω κολλήσει:crazy:

προτον να πω πως το laptop θα το χρησιμοποιώ για λίγα πράγματα όπως να γράφω εργασίες να κάνω τυπωμένα(με το eagle) να ακούω κανένα τραγούδι και να βλέπω καμια ταινία,φυσικά να μπαίνω και στο net.

κατά 99% θα χρησιμοποιήσω linux (ubuntu ή mint)

και στην τελική μπορεί να εγκαταστήσω και κανένα guild wars να έχω κάτι να παίζω:whistling

μιας και στα τει έχουμε wifi θα πρέπει να έχει wifi(το laptop):devil:

εδώ έρχεται η ώρα να ορίσω και ένα ποσο σαν το μέγιστο που θα δώσω για το laptop,αντί να ορίσω ένα ποσο συγκεκριμένο θα το αφήσω ανάλογα με την απάντησης σας

ψάχνοντας λοιπόν βρήκα το Eee pc τις asus

σε μια πολύ καλή τιμή(όμως εδώ ξεχνάω(πιστεύω) τα παιχνίδια λόγο μικρής οθόνης και άλλον παραγόντων):(

από την άλλη όμως μπορώ να περιμένω το καινούργιο μοντέλο που θα έχει μεγαλύτερη οθόνη περισσότερο χόρο(σκληρό) και παραπάνω λειτουργίες

μια άλλη επιλογή είναι να πάρω ένα φθηνό γύρο στα 600 euro(μιλώντας εδώ)

και πιστεύω η τελευταία μου επιλογή είναι να περιμένω να μαζέψω κανένα ψιλό παραπάνω να πάρο κανένα σοβαρό laptop(αν και πιστεύω δεν θα χρειαστώ κάτι καλύτερο για τους λόγους που το θέλω):giveup:

οποια δήποτε συμβουλή δεκτη

περιμένω τις άποψης σας:coax:

Link to comment
Share on other sites

μιας και γω σκεφτομαι να παρω, με λιγο ψαξιμο σε αυτα τα λεφτα παιζουν

ή το inovator το 12αρι απο e-shop(βολευει στην σχολη)

ή το http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1106287

το δευτερο το καλοβλεπω. μονο που εχει 1γβ ραμ. μετα του σκας αλλο ενα ειναι ειναι τζετ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε να σου πώ και γώ τη γνώμη μου. Εδώ και δύο χρόνια είχα μόνο λάπτοπ.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις σε ένα λάπτοπ είναι το βάρος του.

Είχα πάρει κα γώ ένα 15άρι fujitsu, δε λέω σκυλί έχει βγεί ως τώρα αλλά πολύ κούραση ρε φίλε.

Είναι γύρω στα 3,5 κιλά και το κουβαλάω αρκετές φορές σχολή. Πίστεψε με καταντά κουραστικό.

Έπειτα είναι το θέμα των επιδόσεων. Εγώ είχα σκάσει 1050 ευρώ (Μάη 2006) και σήμερα είναι για πέταμα... ούτε HD βίντεο δεν μπορεί να παίξει.

Έφτιαξα σταθερό pc τώρα με 220 ευρώ και πετάει μπροστά στο φορητό. Θα μου πείς βέβαια ότι είναι και δύο χρόνια μετά, απλά πιστεύω ότι οι φορητοί δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Εκτός και άν έχεις λεφτά για πέταμα. :p

Σοβαρά τώρα πιστεύω, και αυτό λέω σε όσους μου λένε ότι θέλουν να πάρουν φορητό, ότι πρέπει να πάς σε Ultra Mobile PC. Θα πρότεινα το καινούριο το eee, με λίνουξ πάνω (και 20 GB ssd, ενώ η έκδοση με γουίντοους έχει μόνο 12!!). Θα το πάρεις γύρω στα 410 ευρώ απο εξωτερικό, νομίζω μέσα Μαΐου κυκλοφορεί, εκτός αν θες να περιμένεις να έρθει Ελλάδα, αλλά θα το πληρώσεις ακριβότερα κρίνοντας από το 4GB μοντέλο...

Και με τα υπόλοιπα λεφτά κάνε μία αναβάθμιση στον σταθερό σου. Αλλά στο ξαναλέω αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι το βάρος... Το eee πχ είναι πραγματικά φορητός υπολογιστής.

Αυτή είναι η γνώμη μου, ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λέω για το καινούριο :p

Θα πρότεινα το καινούριο το eee

Το καινούριο το eee έχει οθόνη 10 ιντσών και 1024χ800 ανάλυση. Μετά τα 400 πιστεύω ξεφεύγεις στα λεφτά και δεν θα έχεις τρελά καλύτερες επιδοσεις, αλλά απόφασή σου είναι...

Link to comment
Share on other sites

πρώτα από όλα να ευχαριστήσω για τις απάντησης

μιας και γω σκεφτομαι να παρω, με λιγο ψαξιμο σε αυτα τα λεφτα παιζουν

ή το inovator το 12αρι απο e-shop(βολευει στην σχολη)

ή το http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1106287

το δευτερο το καλοβλεπω. μονο που εχει 1γβ ραμ. μετα του σκας αλλο ενα ειναι ειναι τζετ.

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ όταν είπα για κάποιο γύρο στα 600euro,ευχάριστο για τις υποδείξεις

Λοιπόν φίλε να σου πώ και γώ τη γνώμη μου. Εδώ και δύο χρόνια είχα μόνο λάπτοπ.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις σε ένα λάπτοπ είναι το βάρος του.

Είχα πάρει κα γώ ένα 15άρι fujitsu, δε λέω σκυλί έχει βγεί ως τώρα αλλά πολύ κούραση ρε φίλε.

Είναι γύρω στα 3,5 κιλά και το κουβαλάω αρκετές φορές σχολή. Πίστεψε με καταντά κουραστικό.

Έπειτα είναι το θέμα των επιδόσεων. Εγώ είχα σκάσει 1050 ευρώ (Μάη 2006) και σήμερα είναι για πέταμα... ούτε HD βίντεο δεν μπορεί να παίξει.

Έφτιαξα σταθερό pc τώρα με 220 ευρώ και πετάει μπροστά στο φορητό. Θα μου πείς βέβαια ότι είναι και δύο χρόνια μετά, απλά πιστεύω ότι οι φορητοί δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Εκτός και άν έχεις λεφτά για πέταμα. :p

Σοβαρά τώρα πιστεύω, και αυτό λέω σε όσους μου λένε ότι θέλουν να πάρουν φορητό, ότι πρέπει να πάς σε Ultra Mobile PC. Θα πρότεινα το καινούριο το eee, με λίνουξ πάνω (και 20 GB ssd, ενώ η έκδοση με γουίντοους έχει μόνο 12!!). Θα το πάρεις γύρω στα 410 ευρώ απο εξωτερικό, νομίζω μέσα Μαΐου κυκλοφορεί, εκτός αν θες να περιμένεις να έρθει Ελλάδα, αλλά θα το πληρώσεις ακριβότερα κρίνοντας από το 4GB μοντέλο...

Και με τα υπόλοιπα λεφτά κάνε μία αναβάθμιση στον σταθερό σου. Αλλά στο ξαναλέω αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι το βάρος... Το eee πχ είναι πραγματικά φορητός υπολογιστής.

Αυτή είναι η γνώμη μου, ελπίζω να βοήθησα.

χμμ το βάρος,δεν το είχα πολύ σκεφτεί μιας και η πρώτη μου επιλογή ήταν το Eee όπου είναι και παρα πολύ ελαφρύ(και μικρό)

όσο για το να δώσω 1000+euro για να πάρω ένα κορυφαίο laptop(αυτή την στιγμή)όπως είπες μετά από δυο χρονια θα είναι σχεδόν άχρηστο(κατά πασα πιθανότητα),άσε που για την χρήση που το θέλω δεν θα χρειαστώ ένα τέτοιο τέρας:computer:

άρχισα να γέρνω προς το Eee(το καινούργιο)

για να ακούσω κι άλλους μπας και με πείσουν για τίποτα άλλο:p

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα "παρε ενα λαπτοπ φτηνο μεσαιο"

Με καποια καρτα γραφικων..

Εκανα μια σωστη κινηση πριν 4 χρονια κοντα..(νοεμβρη 2004) και πηρα ενα acer με dothan και ατι9700..

Μια χαρα παιζει 720p..(στα 1080p εχει ενα προβληματακι....)

Οποτε ενα μικρο πχ αυτο ..θα σε καλυψει και με το παραπανω..Ισως ζυγιζει 500-700γρ απο καποιο που 8α ελεγες ελαφρυ..αλλα με 15.4 ειναι νορμαλ.

Στπ μελλον ..ελεω 965 chipset βαζεις καποιον Τ9300..(τωρα εχει 270Ε) η καποιο Τ8100(τωρα εχει 170Ε)

Υπαρχει και αυτο ..σαν πιο δυνατο ..αλλα δινεις και 150Ε παραπανω...με το καλημερα

Δεν εχω προσεξει αν η Χ3100 παιζει εστω κανενα 720p..

Aν ναι ..και αυτα ειναι συμπαθητικα (kαι στα μετρα-κιλα σου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.