Jump to content



Βοήθεια με ΑΤΙ CCC 8.4


NooDle

Recommended Posts

πείτε μου και μενα τι να κάνω τώρα με το πρόβλημα μου γιατί κοντευώ να κόψω φλέβα

στο τέλος θα την πουλήσω και θα ησυχάσω

γιατι τα settings πανε default με το που πατάω οκ

και beta έβαλα και ομικρον έβαλα και ζήτα έβαλα :p

βοήθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Να βάλεις το CCC στο τζάκι, δοκίμασες ;

Link to comment
Share on other sites

(ε πες ότι έχεις x2 :p)

Όντως πρώτη φορά ακούω για τέτοια προβλήματα στους 8.2. Εγώ δεν έχω κανένα από αυτά. Ίσως να φταίει και το ccc για το 2d mode που λες - ευτυχώς δεν έκανα το λάθος να το εγκαταστήσω και είναι κολλημένα τα ρολόγια στις τιμές 3d. Για το 3dmark, μάλλον πριν για κάποιο λόγο δε σου ενεργοποιούσε το crossfire στη x2. Είπα, οι 8.2 οι καλύτεροι για xp και χωρίς κάποιου είδους cf. :)

Τα προβλήματα που αναφέρω υπάρχουν και σε άλλους αλλά πάντα με τη χ2. Για αυτό το λόγο βγήκαν οι λεγόμενοι hotfix 8.3. Διόρθωναν υποτίθεται τα προβλήματα που λέω (λέω υποτίθεται γιατί σε μένα δε διόρθωσαν τίποτα). Με τους 8.4 όλα καλά. Σε σένα φίλε noodle δεν ξέρω τι να πω. Δοκίμασες να μην εγκαταστήσεις το ccc όπως αναφέρθηκε παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις ati tray tools ή rivatuner? Επίσης δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους οδηγούς και να τρέξεις μετά ένα driver cleaner pro να καθαριστούν τα υπολείμματα. :...:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά δεν είναι στις επιδόσεις αλλά στη σταθερότητα και συμβατότητα με παιχνίδια. Με τους 8.2 το 3D Mark δεν έπαιζε σωστά (12000 σκορ, με 8.4 19500). Τα παιχνίδια γυρνούσαν στο άσχετο σε 2D mode ήτοι 297 πυρήνας και εκεί που έβλεπες 100fps ξαφνικά πήγαινε 10 και αναρωτιόσουν τί έγινε. Για overclocking να μη συζητήσω καλύτερα. Στις ίδιες συχνότητες που στους 8.4 όλα τέλεια, στους 8.2 η μια μπλε οθόνη μετά την άλλη. Απ'ότι ακούω πολύ λίγοι ειχαν αυτά τα προβλήματα αλλά εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία, δε γενικεύω.

Εχεις μπερδεψει λιγο. Οτι ακριβως περιγραφεις το εκαναν οι 8.3 στα XP.

Στα Vista κανεις τους δεν εκανε τετοια "τρελλα"

πείτε μου και μενα τι να κάνω τώρα με το πρόβλημα μου γιατί κοντευώ να κόψω φλέβα

στο τέλος θα την πουλήσω και θα ησυχάσω

γιατι τα settings πανε default με το που πατάω οκ

και beta έβαλα και ομικρον έβαλα και ζήτα έβαλα :p

βοήθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Ποιο ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδεψει λιγο. Οτι ακριβως περιγραφεις το εκαναν οι 8.3 στα XP.

Στα Vista κανεις τους δεν εκανε τετοια "τρελλα"

Sorry δικό μου λάθος. Το 3D Mark έπαιζε σωστά με τους 8.2. Η πτώση του frame rate και οι μπλε οθόνες ισχύουν όμως. Μιλάμε πάντα για XP. Στα vista όλοι οι οδηγοί έπαιζαν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ειναι οτι οταν μπαίνω στο ccc 8.4 για να κάνω τα settings στο 3d αφου τα κάνω και πατήσω apply οταν ξαναμπώ στο ccc βλέπω οτι όλα πάλι ειναι στα default..

εννοείτε πως έκανα unistall το 8.3

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οντως εχει παρατηρηθει τετοιο φαινομενο , πες μου σε τι λειτουργικο δουλευεις?

σε win xp sp2

μέχρι και το nba κολλάει!!!!:mad:

έλεος με αυτους τουσ drivers..

Link to comment
Share on other sites

@OVER THE LIMITS

Καλως ήρθες στο φορουμ... Μία υπενθύμιση μονο για τα κεφαλαία... ΔΕΝ τα χρησιμοποιούμε γιατί σημαίνει οτι φωνάζουμε... Ελληνικά μικρά λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

σε win xp sp2

μέχρι και το nba κολλάει!!!!:mad:

έλεος με αυτους τουσ drivers..

Για βαλε τον cpu σου default και ξανακοιταξε το. Μην τα ριχνουμε ολα στους οδηγους.

Ας βαλουμε λιγο το μυαλο μας και το χερι μας σε καποιες δοκιμες πριν εκφρασουμε οριστικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Για βαλε τον cpu σου default και ξανακοιταξε το. Μην τα ριχνουμε ολα στους οδηγους.

Ας βαλουμε λιγο το μυαλο μας και το χερι μας σε καποιες δοκιμες πριν εκφρασουμε οριστικη αποψη.

το έκανα εδώ και καιρό αυτό αλλα τπτ

σκέφτομαι να ξανακάνω ένα unistall τους drivers και να τους ξαναβάλω ή ακόμα καλύτερα να ξανακατεβάσω τους drivers απίθανο να φταίει αυτό αλλα ποτέ δεν ξέρεις

όσο για το αν τα ρίχνω ολα στους drivers δεν το χω κάνει ποτέ απλα τώρα βλέπω με τουσ 8.4 αυτο το πρόβλημα και χρειάζομαι μια βοήθεια

μην νευριάζεις :whip:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αλλο thread ,οπου γινοταν συγκριση των drivers 8.3 και 8.4 . φαινεται ξεκαθαρα οτι οι 8.4 ανεβαζουν τις επιδοσεις μονο σε κατοχους 3870χ2,επειδη γινεται καλυτερη διαχειριση των δυο πυρηνων.Ενω τις υπολοιπες απλα τις χαντακωνε.:oΓια μενα οι καλυτεροι drivers μεχρι στιγμης ειναι οι 8.3 .:woot:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αλλο thread ,οπου γινοταν συγκριση των drivers 8.3 και 8.4 . φαινεται ξεκαθαρα οτι οι 8.4 ανεβαζουν τις επιδοσεις μονο σε κατοχους 3870χ2,επειδη γινεται καλυτερη διαχειριση των δυο πυρηνων.Ενω τις υπολοιπες απλα τις χαντακωνε.:oΓια μενα οι καλυτεροι drivers μεχρι στιγμης ειναι οι 8.3 .:woot:

Απο την στιγμή που μιλάμε για XP sp2 τότε οι παρακάτω είναι ότι το καλύτερο έχω δουλέψει στο PC μου http://www.thelab.gr/showpost.php?p=721898&postcount=651 είναι μόνο οι drivers της οθόνης εάν θέλει κάποιος το ccc θα πρέπει να το βάλει χειροκίνητα .

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που μιλάμε για XP sp2 τότε οι παρακάτω είναι ότι το καλύτερο έχω δουλέψει στο PC μου http://www.thelab.gr/showpost.php?p=721898&postcount=651 είναι μόνο οι drivers της οθόνης εάν θέλει κάποιος το ccc θα πρέπει να το βάλει χειροκίνητα .

Εγω sp3 εχω περασει,αλλα θα τους δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.