Jump to content



Vista Themes για WinXP


neuromancer

Recommended Posts

Μετά από μελέτη και περισυλλογή ανακύρηξα νικητή το Royal Style με Color Scheme το Royal Noir. Μαύρο μεν αλλά όχι τόσο κατράμι σαν το Vista CG. Γκριζομπλεδίζει λίγο...!

Το transparency πώς το βάζω? Τρέχω το exe που έχει μέσα? Θα κρατήσει το style που έχω βάλει ή θα του βγάλει τα μάτια?

edit:

Τελικά είναι λίγο ...ζαλιστικό το transparent. Συνδύασα Aero2 με Cxp (έβαλα τα buttons του πρώτου στο δεύτερο και τον τίτλο αριστερά αντί στο κέντρο) σε μια πιό αποδεκτή κατάσταση αλλά τελικά κράτησα το Noir σκέτο χωρίς transparency.

Link to comment
Share on other sites

τωρα κατι παει να γίνει! :p Τους cursors δεν καταλαβα πως τους βάζεις?

Κάνε το extract σε κάποιο folder και κάνε δεξί κλικ στο Install.inf και πάτα install. Μετά τους επιλέγεις από το Control Panel, Mouse, Pointers. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα τα δύσκολα. Θέλω να αλλάξω μερικά icons και να βάλω κάτι ωραία γυαλιστερά αλλά δεν τα θέλω όλα μεγάλα και δεν θέλω να τα αλλάξω και όλα. π.χ θέλω να αλλάξω μόνο το myComputer το recycle και το network. Με Icon Packager (Stardock) γίνεται η δουλειά? Είναι δυνατό να έχω μερικά μόνο σε μεγάλο μέγεθος (48χ48) και τα υπόλοιπα σε μικρό για να μην πιάνουν πολύ χώρο? (ξέρω, ζητάω πολλά)

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στο εξής:

Θα καθαρίσω το desktop από icons και θα καταργήσω (επιτέλους) το quick launch toolbar (το έχω σε auto hide κάθετα αριστερά).

Τη θέση του quick launch θα πάρει το RocketDock (http://rocketdock.com/), κορυφαίο tool.

Για τα icons γενικά το IconPackager της Stardock κάνει καλή δουλειά και υπάρχουν άπειρα icon packs (για Vista look προτείνω το "Vista Ultimate IconPackage vs 2").

Το κακό με τα μοντέρνα icons είναι ότι ένω είναι gαmάτα σε μεγάλα μεγέθη (στα οποία και σχεδιάζονται) σε μικρά μεγέθη (π.χ. 32x32) είναι ψιλοχάλια γιατί τα κάνουν με resize από τα μεγάλα μεγέθη. Έτσι τα μικρά είναι δυσδιάκριτα ειδικά σε file managers τύπου Commander που χρησιμοποιώ. Έτσι προσανατολίζομαι στο να κάνω ένα icon pack συνδυάζοντας old style icons για file types με modern icons για τα υπόλοιπα. Επειδή όμως όλα αυτά θέλουν χρόνο, τα αφήνω για αργότερα και θα στήσω οκ μόνο το RocketDock .

Να δώσω και ένα hint εδώ: στο RocketDock να βάζεται PNG icons σε διαστάσεις τουλάχιστον 128x128 (για να μην πω καλύτερα 256x256). Με ico files πέφτει πολύ blur-ιασμα όταν zoomάρει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ολα αυτα!!!!:D:D Τhanx

Και για να μην ανοιγω καινουριο thread - sorry εαν ειναι off topic - επειδη ειδα οτι τον κατεχετε τον χωρο μηπως εχει πεσει σε κανενος την αντιληψη LCARS theme για χρηση μετα το patching γιατι εγω δεν βρηκα τιποτις...?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εδώ πρέπει να είναι: http://sourceforge.net/projects/lcars24/

(όχι ότι ξέρω τι είναι...)

LCARS ειναι το συστημα που μπορει καποιος να δει στους υπολογιστες της σειρας Star trek.

Thanx για το λινκ. Θα το κοιταξω και θα σας πω τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτά, είχα χάσει το Link, ευτυχώς το ξαναβρήκα :D

http://customize.org/browse/xpthemes

Άτιμε.... με κατέστρεψες :daisy: :hehe:

Κατέβασα μερικα αλλά δεν παίζει τίποτα. Μήπως είναι για WindowBlinds και όχι XP themes?

Link to comment
Share on other sites

vista mizer

Και δωρεάν και μέχρ5ι και το aero έχει.Απλά τέλειο

Λίγο μεγάλο το βρήκα.... Τα XP themes είναι υπάρχουσα υποδομή

στα windows οπότε δεν θες extra. Για transparency (βλ. Aero)

κατέληξα ότι είναι ωραίο στην αρχή αλλά ζαλιστικό στη συνέχεια.

Ακόμη και με XP themes υπάρχει ένα προγραμματακι (αναφέρθηκε

παραπάνω) που δίνει transparent frame.

Anyway, υπαρχουν 3-4 λύσεις απ'όσο είδα. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Άτιμε.... με κατέστρεψες :daisy: :hehe:

Κατέβασα μερικα αλλά δεν παίζει τίποτα. Μήπως είναι για WindowBlinds και όχι XP themes?

Δουλεύουν κανονικά, απλά βεβαιώσου ότι περνάνε σωστά. Το .theme αρχείο θα πρέπει να είναι στο C:\WINDOWS\Resources\Themes και συνήθως κι ένας υποφάκελος με το ίδιο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Για να μην ανοίγω άλλο θρεντ Έχω βάλει τα True Transparency v.9.0.4 με skin CXP ViStart 2 πολύ καλύτερο από το vistastartmenu 3 Τους cursors, thanks to jpavly :flower: To vistaCG το έκανα απλά unzip και διπλό κλικ και μου έβγαλε ένα menu display των xp... ? Γιατί μου βγαίνει έτσι? Είχα πατήσει enter για να αφήνω μια γραμμή, έκανα edit αλλά τπτ WTF ? @jpavly Βάλτε το patched .dll ??? Δεν κατάλαβα ... Νομίζω κατάλαβα, εγκατέστησα το uxpatcher έκανα cancel στο μήνυμα των windows για το cd και μετά restart. Μετά το vistaCG μου έβγαλε το ένα menu αλλαγμένο, με τα vista σαν επιλογή ! Thanks Guyz !!! Βρήκα και τούτο http://www.cypherhackz.net/archives/2007/05/05/change-your-xp-icons-to-vista/ για να κάνω τα xp icons ---> vista icons!

Link to comment
Share on other sites

Tα Tune Up Utilities έχουν πολύ εύλοκο υποπρόγραμμα για αλλαγή icons και δημιουργία custom iconset. Αν έχεις και πολλά εικονίδια καβάτζα από άλλες δουλειές, κάνεις ζόρικα πράγματα. Εγώ το γύρισα και σε large icons και είναι πιό ωραίο και από τα vista.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.