Jump to content



Operating System For FileServer


Qlim4X

Recommended Posts

Αν θέλεις να πειραματιστείς λίγο, προτείνω Arch Linux με Software RAID μέσω του mdadm.

Είναι ταχύτερο από το RAID του onboard controller και το Arch είναι ένα πανάλαφρο και πανίσχυρο distro, ό,τι πρέπει για fileserver.

Αφού δουλεύει άψογα με Samba και 170 clients να τραβάνε συνεχώς δεδομένα για 8 ώρες για μένα, φαντάζομαι ότι θα κάνει μια χαρά για τον home server σου ;-)

Link to comment
Share on other sites

ο δέκτης είναι βιστα ή ΧΡ

και μιλάω για onboard marvell

τα 800mbit που πάνε?

τί διαβάζει τόσο γρήγορα? :...:

είναι δέκτες :) - winXP.

σε onboard δεν ξέρω τι να περιμένει το παιδί, αλλά δεν έβαλα και κανα τέρας επιδόσεων... αυτήν έβαλα... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616203

απλά πιστεύω ότι καλύτερα είναι να στήσει κάτι linux-οειδές γι΄αυτό που θέλει παρά να δώσει λεφτά για super-low end raid controller που θα είναι για κλωτσιές...

και μιλώντας για ευκολία, εδώ η εγκατάσταση http://en.opensuse.org/How_to_install_openSUSE_on_software_RAID

η οποία δουλεύει κανονικότατα. Στήνεις και ένα samba για τους φακέλους, κλείνεις την επικοινωνία με το Web και έτοιμο το εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πειραματιστείς λίγο, προτείνω Arch Linux με Software RAID μέσω του mdadm.

Είναι ταχύτερο από το RAID του onboard controller και το Arch είναι ένα πανάλαφρο και πανίσχυρο distro, ό,τι πρέπει για fileserver.

Αφού δουλεύει άψογα με Samba και 170 clients να τραβάνε συνεχώς δεδομένα για 8 ώρες για μένα, φαντάζομαι ότι θα κάνει μια χαρά για τον home server σου ;-)

για δοσε more info και που μπορω να το βρω....

ελπιζω raid 5 να υποστιριζει.....

Link to comment
Share on other sites

για δοσε more info και που μπορω να το βρω....

ελπιζω raid 5 να υποστιριζει.....

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Πολύ ωραίος guide για να στήσεις Arch Linux, άκρως επεξηγηματικός και προπαντός ελληνικός:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88599

2. Αφου τα καταφέρεις, δες εδώ για το στήσιμο της samba

http://wiki.archlinux.org/index.php/Setting_up_Samba

3. Εδώ θα δεις τι πρέπει να κάνεις για το RAID. Προσοχή: Αν θέλεις και το ίδιο το installation να είναι πάνω στο RAID, τότε πρέπει να ξεκινήσεις από αυτό το βήμα. Αλλιώς, μπορείς να το κάνεις τελευταίο (αν πχ έχεις ενα ξεχωριστό partition ή δίσκο για το λειτουργικό και το RAID Array μόνο του για τα files -όπως έχω κάνει εγώ).

http://wiki.archlinux.org/index.php/Installing_with_Software_RAID_or_LVM

Γενικά θέλει λίγο διάβασμα, δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.

Αλλά από πλευράς επιδόσεων και αξιοπιστίας, δεν έχω δουλέψει κάτι καλύτερο, προσωπική γνώμη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

thx for the info

το arch εχει περιβαλλον η ολα ειναι command promt οπως διαβασα???

Αν θέλεις, μπορείς να εγκαταστήσεις Χ και desktop αλλά είναι περιττό, αν το μηχάνημα θα είναι απλά fileserver.

@check2fire: Συμφωνώ με το συλλογισμό σου αλλά από την άλλη για fileserver μιλάμε. Δηλαδή Samba, period.

Δεν βλέπω πώς ακριβώς μπορεί να είναι ασταθής μια ρέουσα διανομή τρέχοντας 2-3 services όλα κι όλα.. Περί ορέξεως, βέβαια... :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

FreeNAS ftw:)

ενας pentium 4 @ 3,06 δεν λεει να ξεκολησει απο το 0% μιας και το os ειναι ΠΑΝΕΛΑΦΡΟ..

Bootarei απο ενα flash key που του εχω κοτσαρει στα πισινα και εχει και 1001 επιλογες απο services FTP,SMB,NFS,sFTP,SSH και αλλα ποσα...

για εμενα απλα τα σπαει:)

το μονο περιοριστικο εαν χρησιμοποιηθει πολυ χαμηλων προδιαγραφων μηχανημα ειναι το θεμα των σκληρων...τι θα δεχεται πανω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

Έχω δοκιμάσει αρκετά από τα παραπάνω, θα αναφέρω κάποιες εμπειρίες.

Το FreeNAS, δεν δουλέυει με όλο το HW. Ειδικά με κάτι onboard κάρτες δικτύου to BSD μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες (εντάξει, δεν έγινε και κάτι αν δουλέψει στο τέλος.) Σχετικά με το RAID όμως υπάρχει θέμα. Πρώτα πρέπει να βάλεις το OS σε ένα δίσκο/partition/flash και μετά να κόψεις το array. Συνεπώς, αν κακαρώσει o δίσκος με το OS χάνεις κάποια χρονάκια...

Το ubuntu server είναι μακράν η πιο εύκολη λύση από πλευράς εγκατάστασης και ασφάλειας out-of-the-box. apt-get samba ένα vi το smb.conf και τέλος. Δεν έχεις fancy web-gui, αλλά σιγά τα αυγά. Στα συν, το ότι μπορείς να κάνεις RAID κατά την εγκατάσταση, δλδ να στήσεις το OS σε redundant array, εγώ το είχα πετύχει με RAID 1.

Ότι distro και να βάλεις, ξεχνάς το onboard raid της μητρικής, πέζεις με software (μια από τα ίδια δλδ). Όλα καλά, θα βρείς 500 οδηγούς να το κάνεις αυτό, πόσους όμως θα βρεις για restore?

Μετά από πολλές περιπέτειες, προσωπικά έχω καταλήξει στα εξής. Αν θέλεις RAID, τα σκας με σοβαρό HW RAID controller, 300 eu τουλάχιστον. Μόνο έτσι αξίζει, από απόδοση αλλά κυρίως στην δυσάρεστη ώρα του rebuild.

Μέχρι να σοβαρευτώ και πάρω controller, προσωπικά έχω καταλήξει στα ποιά αρχεία πραγματικά με καίνε να χαθούν, και έχω κάνει mount τους δίσκους χύμα sto ubuntu, με scripts να τα κάνουν zip και copy κάθε μία ώρα. Και μια φορά το μήνα, copy και σε ένα external που χρησιμοποιώ μόνο για αυτό.

PS. Το καλύτερο software raid (1) που έχω δει, είναι του solaris.

PS2. Αντίστοιχο του FreeNAS αλλά από linux μεριά είναι το ClarkConnect

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.