Jump to content



Operating System For FileServer


Qlim4X

Recommended Posts

hi again dudes

μιας και τελιοσα τον server ειπα να ψαξω τι παιζει για OS. ο server ειναι καθαρα file server και ισως για torrents download.

ο ματις μου κατι πειρε για το freenas που ειναι πολυ ενδιαφερων. αν δεν κανω λαθος υποστιριζει software raid 5 η ειναι η ιδεα μου???

εχετε να προτινετε καπιο αλλο???

ubuntu server with samba λεει τιποτα και που μπορω να το βρω...

Link to comment
Share on other sites

Ότι Linux και να χρησιμοποιήσεις πάνω κάτω το ίδιο είναι... εκτός και αν ο υπολογιστής που θα γίνει server έχει την ίδια ηλικία με τον Παρθενώνα, τότε θα πρέπει να βρεις μια πολύ ελαφριά distro...

το τι Packages θα κάνεις install αυτό είναι δικό σου θέμα... αν θες LAMP server (γνωστός και ως προβατοσέρβερ) το κάνεις, αν θες μόνο file-server μια από τα ίδια... ότι γουστάρεις κάνεις...

Δες εδώ για τα linux distros...

Link to comment
Share on other sites

specs

cpu intel 3.4E

ram 2x1gb ddr 4000

mobo abit ic7 max 3

hdd WD 16mb 500gb

το ενα βασικο ειναι οτι με το freenas απ οτι βλεπω μπορω να κανω raid 5 software ενο με τον controler της μητρικης raid 0+1 και θα χασω τσαμπα 500gb...

Link to comment
Share on other sites

για ασφαλια το θελω το raid γιατι δεν γουσταρω να χανω αρχεια...

ναι με gigabit θα παιζει.

απλος θελω καπιο βολικο λειτουργικο και δεν ξερω αν το freenas θα βρει τον controler της μητρικης να κανει το raid

και ενα κακο του ειναι οτι θελει και αλλο δισκο για system κια μαλλον σε κανα CF θα παω

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα

αν βαριέσαι να παίξεις και να ψαχθείς με το linux που λογικά θα είναι πιο αξιόπιστο,

απο λίγο που κοίταξα, ακόμα και τα ΧΡ υποστηρίζουν raid-5

http://www.windowsreference.com/windows-xp/how-to-add-software-raid-5-support-for-windows-xp/

έχεις καλό hardware για server σπιτιού οπότε δε θα δείς επίπτωση στις επιδόσεις (windows vs linux)

εναλλακτική λύση είναι η αγορά ενός controller για άμεσο rebuild σε περίπτωση ατυχήματος (να αποφύγεις το στήσιμο του software raid σε άλλο σύστημα)

Link to comment
Share on other sites

πολα λεφτα για controler

οραιο το λινκ αλλα δεν καταλαβα που παω να κανω εγγατασταση του raid. που βρισκετε αυτη η εντολη?

παιζει σε υπαρχψον εγγατασταση η νεα?

η ειναι καθαρα για windows server???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουσα ΧΡ

ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει

μόλις το βρήκα και εγώ

και ένα σχόλιο που θα σου αρέσει ;)

(υπάρχει και ένα αρνητικό σχόλιο αλλά δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις)

This worked just fine for me on a clean copy of Win XP Pro sp2. I am using an 80 GB boot drive, and was able to setup 4 ~500 GB disks in a ~1.5TB RAID-5 configuration.

Thanks - pretty neat.

Link to comment
Share on other sites

μετα με restore tτι παιζει ομως???

δεν λεει που8ενα πως θα κανεις ne array ομως... δεν εχω βρει κατι ακομα...

δε ξέρω καθόλου

έτσι και αλλιώς όμως και με το λινουξ θα πρέπει να κάνεις δοκιμές πρώτα

οπότε στα ΧΡ θα είναι πιο εύκολο (αφού ξέρεις πώς να φτιάξεις το raid 5 πλέον)

Αν θυμαμαι καλα η ταχυτητα του software raid5 που ενσωματωνουν τα windows ειναι ψιλοτραγικη!!!

το τραγική είναι χειρότερο απο το gigabit ethernet?

δε νομίζω. το δίκτυο θα τον περιορίζει έτσι και αλλιώς

και μονό σκληρό να βάλει

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω καθόλου

...........

το τραγική είναι χειρότερο απο το gigabit ethernet?....

Αρκετα πιο αργο την τελευταια φορα που το εψαξα, το κακο ειναι οτι δεν εχω link προχειρο, οποιος εχει λιγη ορεξη να το ψαξει στο google κατι θα βρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα πιο αργο την τελευταια φορα που το εψαξα, το κακο ειναι οτι δεν εχω link προχειρο, οποιος εχει λιγη ορεξη να το ψαξει στο google κατι θα βρει.

εμα ρε c.

μιλάμε για Pentium στα 3.4

δε θα έχει πρόβλημα απο επεξεργαστή μεριά δηλαδή

υπόψιν ότι με το gigabit η μεταφορά γίνεται γύρω στα 50mb/sec max απο όσο έχω δεί εδώ.

ακόμα και απο raid 0

τόσο χάλια βγαίνει το raid 5 με software?

Link to comment
Share on other sites

50mb/s? κάτι δεν θα κατάλαβα καλά γιατί με openSuse, raid 5, nic intel pro desktop (~25€?) βλέπω 800++mbit σταθερά να βγαίνουν... ο πιο σημαντικός περιοριστικός παράγοντας για μένα είναι η ικανότητα του δέκτη να γράφει γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

50mb/s? κάτι δεν θα κατάλαβα καλά γιατί με openSuse, raid 5, nic intel pro desktop (~25€?) βλέπω 800++mbit σταθερά να βγαίνουν... ο πιο σημαντικός περιοριστικός παράγοντας για μένα είναι η ικανότητα του δέκτη να γράφει γρήγορα

ο δέκτης είναι βιστα ή ΧΡ

και μιλάω για onboard marvell

τα 800mbit που πάνε?

τί διαβάζει τόσο γρήγορα? :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.