Jump to content



PSU on εκτός μητρικής


Nickman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω κάποια πειράματα, και χρειάζωμαι ένα τροφοδοτικό που να ανοίγει χωρίς να είναι συνδεδεμένο σε κάποια μητρική.

Παλαιότερα απο όσο θυμάμαι, υπήρχε κάποια φωτο αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να βρώ τπτ μέσω της αναζήτησης.

Εχει κανείς τίποτα υπόψη του? το τροφοδοτικό που έχω είναι 24πινο.

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τροφοδοτικά μπορούν να δουλέψουν χωρίς να είναι συνδεδεμένα στην μητρική.

Γυμνώνεις ένα κομμάτι καλωδίου στις δύο άκρες του και βραχυκυκλώνεις (γεφυρώνεις) το πράσινο καλώδιο του 24 πινου με ένα διπλανό του μαύρο. Ουσιαστικά το πράσινο είναι η εντολή power on (το μαύρο γείωση)

Αν έχει διακόπτη το τροφοδοτικό, το ανοιγοκλείνεις από εκεί. Αν όχι βάλτο σε πολύμπριζο με διακόπτη.

Βρήκα και μία φωτό (έχει χρησιμοποιήσει συνδετήρα)

dscn00691bn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου, αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε. Πρίν απο λίγο, και μέτα την επαλήθευσή οτι αυτό που θυμάμαι δεν είναι λάθος, έκανα το εξής. Εσπρωξα το το βύσμα τροφοδοσίας παραμέσα και δούλεψε :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα τροφοδοτικα αν δεν εχουν καθολου φορτιο επανω μολις ανοιγουν κλεινουν κατευθειαν ή βγαζουν χαμηλες τασεις στις εξοδους.

Σε αυτή την περίπτωση βάζεις 1-2 ανεμιστήρες επάνω και είναι όλα εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Aν το τροφοδοτικό που θα κάνεις τη δουλεία σου δε σε ενδιαφέρει μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ.

Αποσύνδεσα τον διακόπτη on/off και το έκανα να δίνει συνεχώς ρεύμα, και στον διακόπτη έβαλα πράσινο/μαύρο καλώδιο.Έτσι μόλις ανοίγω το διακόπτη έχω ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.