Jump to content



Asus P5E3 + kingston 1066


Seek & Find

Recommended Posts

Χαιρετω,

Στη συγκεκριμενη μοβο εχω αυτες τις μνημες αλλα τις βλεπει στα 800 και οχι στα 1066 μπορω να κανω κατι να τις δει στα 1066;

ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω,

Στη συγκεκριμενη μοβο εχω αυτες τις μνημες αλλα τις βλεπει στα 800 και οχι στα 1066 μπορω να κανω κατι να τις δει στα 1066;

ευχαριστω για τον χρονο σας.

Θα πας μέσα από το BIOS και θα αλλάξεις το DDR FREQUENCY από 800 σε 1066 - αυτό πάει αναλογικά με την ταχύτητα που έχει στο FSB.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα το 800 ειναι το μεγιστο που βλεπει στο βιος, ξεκιναει απο 401-800.. εχω βαλει και το τελευταιο βιος.. αυτο συμαινει οτι δεν παει παραπανω; γιατι ομως;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με το σαπορτ της κινγκστον και μου ειπαν οτι ειναι ικανο να δουλεψει στα 1066 αλλα πρεπει να κανω o/c στη μνημη και δεν μπορουν να με βοηθησουν... μπορεοι καποιος να μου πει πως να το κανω;

Link to comment
Share on other sites

ουφ.. ηλπιζα οτι εκανα λαθος.. οντως. φιλε μου υπαρχει περιπτωση να ανεβασω λιγο το fsb και ας ανεβει τοσο η cpu ισα να παει στα 1066 η ram;

Ναι. Ανέβασε το fsb της Cpu. Έτσι θα ανεβαίνουν και οι επιλογές που έχεις στο Dram Frequency. Ξέρεις να το κάνεις αυτό; :...:

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το 400-800 που είπες είναι το fsb

Θα διαλέξεις στραπ 400/333/266/200 και το dram frequency θα σου έχει

τους διαιρέτες όπου θα σου λέει που θα τρέξεις τη μνήμη σύμφωνα

με τον πίνακα του anandetch:

memorytableol1.png

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3208&p=4

Eσύ θα κοιτάξεις πάνω δεξιά σε τι fsb τρέχεις και μετά θα δώσεις strap + dram frequency (divider)

ώστε να πετύχεις έναν συνδυασμό για 1066 από τους 3 που βλέπω

Παράδειγμα:

έχεις έναν 8400 στα 9x333(fsb)+strap333+8:5 divider (είναι το dram frequency που θα σου βγάζει 1066)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου, δηλαδη αν καταλαβα καλα ξεκιναω απο το κατωτερο fsb και βαζω του συνδιασμους για 1066 ή οποιο συνδιασμο και να βαλω θα δουλεψει;

εμενα μολις βγαζω το auto το fsb ειναι 200 αρα το παω στα 266 και ακολουθω τον συνδιασμο;

υπαρχεο καποιος κινδυνος για καποιον απο τος συνδιασμους να μην μπουταρει;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα τον συνδιασμο fsb 266 strap 266 και μου εβγαλε 1066 ram freq αλλα πηρα bad bios checksum.. οποτε σταματησα... δυστυχως παπαλα :(

Δοκίμασε πρώτα με 200 fsb και ανέβαζέ το 10-10 μέχρι τα 250 που έχεις πρόβλημα (στραπ 266 κράτα).

Η μνήμη σου θα παίξει 800-1066 με τον 2:1 διαιρέτη και το στραπ αντέχει μέχρι τα 266+ fsb,

χωρίς να πειράξεις ρεύματα κανονικά.

Αν τα βρεις σκούρα από την αρχή τότε θέλουν ρεύμα οι μνήμες κατά πάσα πιθανότητα.

Τι τάσεις αναφέρει το hw monitor; Έχεις 1.5 στις μνήμες ή λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε εικόνα από cpuz/memset και τάσεις από asus pc probe.

Δε ξέρουμε ακόμα ποια cpu έχεις οπότε η βοήθεια είναι λιγάκι δύσκολη.

Μπες στο xtremesystems δες εκεί ρυθμίσεις για τη μητρική σου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.