Jump to content



Intel 8400 o.c.


Goku

Recommended Posts

φιλε μου τλκ δν ημουν εντελως σταθερος.Εγραψα μετα σε edit οτι μετα απο αρκετη ωρα στο orthos δεν αντεξε το pc.Tωρα το ειχα ανεβασει τοσο για να ειμαι σιγουρος οτι θα τρεξει και σιγα σιγα θα κατεβαζω ρευμα οπως ειπατε :)

Eπισυναπτω τις πρωτεςσ φωτος..Η θερμοκρασια ειναι ανησυχιτικη ετσι δν ειναι?:...:

Λεω να ριξω την ταση στα 1,35..Θα αντεξει?Γτ στο cpu-z ειχε 1,344 enω στο EasyTune (το προγραμμα της μητρικης για o.c.) εγραφε 1,36(οσο δινω στο bios δλδ)

Sorry δεν είχα προσέξει το edit σου. Μόνο το orthos μπορεί να σου πει αν θα αντέξει η όχι. Για τις θερμοκρασίες χρησιμοποίησε το RealTemp το οποίο είναι το σωστότερο για τους 45nm cpu. Όσο περισσότερο ανεβάζεις το fsb πρέπει να προσέχεις και τα υπόλοιπα ρεύματα στη μητρική (nb, sb ...) γιατί θα θέλουν και αυτά ανέβασμα.

Αν οι θερμοκρασίες σου είναι έτσι και στο RealTemp (που δε νομίζω) τότε όντως είναι πολύ υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Στη μητρική έχεις δώσει ρεύμα; Στο (G)MCH πόσο έχεις δώσει;

Καλημέρα πρώτα απ'ολα :)

Λοιπόν τα ρεύματα που έχω δώσει στην μητρική κτλ φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία.Δεν ξέρω χρειάζεται να δώσω και άλλο?Ο υπολογιστής πέρασε orthos 5 ώρες εχθές και memtest γύρω στο 4ωρο.

Λοιπόν,τώρα όσον αφορά τις θερμοκρασίες έχουμε show..

Το κάθε πρόγραμμα λέει πραγματικά τα δικά του...:wall:

Το core temp δείχνει πάντα στους 5-6 C χαμηλότερα από το speedfan,είτε σε Idle είτε σε full load..Αλλα γενικοτερα δν ξερω ποιο προγραμμα να πρωτοπιστεψω και κυριότερα δεν ξέρω την αληθινή θερμοκρασια του επεξεργαστη :upside:

Οι θερμοκρασίες μου τώρα σύμφωνα με το speedfan είναι οι ίδιες σε full load,με εκείνες που είχε το pc στα default του ( 333*9) με την ψυχτρα της μαμας ιντελ ( 59-61 C),οποτε δεν πιστευς να κανουν και τοσο κακο :p

Tέλος,γιατι στο πάνω δεξια πρόγραμμα (EasyTune της Gigabyte) δειχνει 0.02 V παραπαμω απο το cpuZ και το hardware monitor?Στο Bios εχω βαλει 1,36 ταση στον επεξεργαστη..

post-10366-1416073515,909_thumb.jpg

post-10366-1416073515,9306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι έτοιμος για τα 4ghz:happy2:Για τις θερμοκρασίες με βάση αυτό το θέμα στο xtremesystems το RealTemp είναι το σωστότερο για τους 45nm. Τώρα για το easytune δεν ξέρω γιατί σου δείχνει αυτό το 0.02v παραπάνω. Αν θες δοκίμασε και το Everest για τα ρεύματα είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Είσαι έτοιμος για τα 4ghz:happy2:Για τις θερμοκρασίες με βάση αυτό το θέμα στο xtremesystems το RealTemp είναι το σωστότερο για τους 45nm. Τώρα για το easytune δεν ξέρω γιατί σου δείχνει αυτό το 0.02v παραπάνω. Αν θες δοκίμασε και το Everest για τα ρεύματα είναι πολύ καλό

Ναι ναι ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα σημερα θα πατησω τα 4.. :banging:

Το ρευμα τωρα το δειχνουν ιδιο ολα τα προγραμματα..Δεν ξερω ισως να ετυχε..Τις ρυθμισεις του bios να τις αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δώσε PCI-Ε Frequency 101-102 και 0.05 στο PCI-Ε Overvoltage Control για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να αυξηθεί ταυτόχρονα με το FSB η PCI-Ε Frequency και έχουμε τίποτα κλάματα...

Πρέπει να σου έχει κάτσει καλό κομμάτι. Εγώ για να είμαι σταθερός στα 450*9 έχω δώσει τα παρακάτω ρεύματα:

PCI-Ε OverVoltage Control 0.05

FSB OverVoltage Control 0.25

(G)MCH OverVoltage Control 0.325

CPU Voltage Control 1.3875

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά; :wall:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δώσε PCI-Ε Frequency 101-102 και 0.05 στο PCI-Ε Overvoltage Control για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να αυξηθεί ταυτόχρονα με το FSB η PCI-Ε Frequency και έχουμε τίποτα κλάματα...

Πρέπει να σου έχει κάτσει καλό κομμάτι. Εγώ για να είμαι σταθερός στα 450*9 έχω δώσει τα παρακάτω ρεύματα:

PCI-Ε OverVoltage Control 0.05

FSB OverVoltage Control 0.25

(G)MCH OverVoltage Control 0.325

CPU Voltage Control 1.3875

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά; :wall:

Αν εχει φοβο να ανεβει μαζι με το fsb δν θα ηταν καλυτερο να κατεβασω την PCI-Ε Frequency,αντι να την ανεβασω ?Αφου default ειναι 100.Otι εκανα δηλαδη και με τις ram.

Mε 1,36 το ORTHOS σταματησε στα 37 δευτερολεπτα παρακαλω!:happy2:

Το ανεβασα λιγο και τωρα αυξομειωνεται αναμεσα σε 2 σταθμες : 1,36-1,376V.Ειναι ανησυχητικο που παιζει ετσι η ταση?Παντως προς το παρων με τα νεα δεδομενα ειναι σταθερο στα 4Ghz@1,376 volt ( 40 λεπτα ορθος)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τόση τάση τον έχω... Αν παρατηρήσεις το cpu-z όταν είσαι idle η τάση θα είναι 1.376 ενώ σε full load θα πέφτει σε 1.36... Αυτό απ'ότι έχω καταλάβει είναι φυσιολογικό (αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο) και όχι ανησυχητικό..

Όσον αφορά την PCI-Ε Frequency καλό είναι να την κλειδώσεις, για την τιμή δεν είμαι σίγουρος, ίσως να ξέρει κάποιος άλλος καλύτερα...

Πάντως μην το "ψυρίσεις" και πολύ με τη σταθερότητα στο orthos, σημασία έχει η overall σταθερότητα του συστήματος. Αν είσαι οκ από θερμοκρασίες και δεν έχεις τίποτα crashαρίσματα, μην κάθεσαι και καις τον επεξεργαστή σου στο orthos για ένα σωρό ώρες ώστε να είσαι "σίγουρος"

Κι εμένα που και που στα 40-80 λεπτά μου έβγαζε error, αλλά δεν έχω αλλάξει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το RealTemp ισχύει... αλλά και πάλι τα 4.4 και 4.5 είναι δύσκολα και το πιο λογικό είναι να θες παράλογα παραπάνω ρεύμα. Από την άλλη οτιδήποτε πάνω από 1.4v για 24/7 είναι επικίνδυνο για degrade σύμφωνα με αυτό το θέμα http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46871

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται παράξενο με 20-21 θερμοκρασία δωματίου να έχω τον 8400 κλοκαρισμένο στα 4 από τα 3 με 27 βαθμούς στους πυρήνες, κι όλα αυτά με αέρα...

Εξαρταται βεβαια και τι ψυξη εχεις..

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες, έμεινες στα 4Ghz ή δοκίμασες να τον ανεβάσεις κι άλλο;

Έτρεξες κανα SuperPi ή κανα 2K6;

Εμεινα στα 4 και αυτο οχι 24/7..Καμμια φορα το κατεβαζω μην λιωσει κιολας :p

Ειναι σταθεροτατος πλεον -:clap:

Ετρεξα το super pi Και το αποτελεσμα ηταν 11,830 sec στο 1Μ.:magic:

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασιες σε idle κατασταση με το real temp ημουν καλα..γυρω στους 38-39 και full load 55.

Κοιταξε οι μνημες δεν πρεπει να την παλευουν και πολυ γιατι με διαφορα πειραματα ειχα φαει αρκετες μπλε οθονουλες :D

btw,απο που αλλαζεις τον διαιρετη?μεσω bios?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θυμάμαι καλά στο DRAM Frequency.

Για παράδειγμα όταν τον έχεις στα 4(445*9) οπότε οι ραμ τρέχουν στα 890(1:1) όπως λες στην υπογραφή σου αν πας στο DRAM Frequency επιλέγεις μια υψηλότερη συχνότητα.

Ας πούμε εγώ έχω 450*9 και τις ραμ στα 562.5(1125) με 4:5

Link to comment
Share on other sites

παίδες ο Q747A616 είναι καλό κομμάτι ρώτησα κ σε άλλο θρεντ αλλα τπτ

οσο για ο/c εγώ τον πήγα 4,6 - 4,7 με το μουλτιπλαιερ x7 :( :(

και ξέρω πως αν έχω χαμηλο μουλτιπλαιερ ολο το μηχάνημα παει σκ...τα

καμιά βοήθεια σε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

παίδες ο Q747A616 είναι καλό κομμάτι ρώτησα κ σε άλλο θρεντ αλλα τπτ

οσο για ο/c εγώ τον πήγα 4,6 - 4,7 με το μουλτιπλαιερ x7 :( :(

και ξέρω πως αν έχω χαμηλο μουλτιπλαιερ ολο το μηχάνημα παει σκ...τα

καμιά βοήθεια σε αυτό ?

4.6-4.7ghz με multi 7 ειναι κομματι δυσκολο μιασ και θελει πανω απο 650mhz fsb:)

εχεις ενεργοποιημενα τα eist κτλ, δηλαδη χαμηλωνει το multi οταν δεν εχει load (για εξοικονομηση ενεργειας)

--- οταν τρεχει κατι γυρναει στο 9

με ποση ταση εκανε 4.7?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.