Jump to content



Mια γερασμενη DFI NF4 lanparty SLI-D...


Solid Snake

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Το τελευταιο 5μηνο αντιμετοπιζω ενα αρκετα "θορυβωδες" προβλημα :p

Η ψυκρτουλα απο το chipset του NF4 τα'χει παιξει εντελως (ειδικα μετα την 8800GTX που μπηκε, και την καληψε ολοκληρη) κανει τρομερο θορυβο, τοσο που πραγματικα δεν αντεχεται.. Υπαρχει καποια λυση στο προβλημα μου? (εκτος απο το να αγωρασω μια καινουργια μητρικη :p )

Εχω σκεφτει να βγαλω την ψυκρουλα να καθαρησω το ανεμηστιρακι και να βαλω αγωγημη πανω στο chip ή απλουστατα να αγωρασω μια καινουργια. Απο που ομως? Δεν εχω βρει κατι συγκεκριμενο...

Link to comment
Share on other sites

λεπον ειχα -και ψιλοεχω- το ιδιο προβλημα.

το σιδερο με ανεμιστηρα που η DFI βαφτiσε chipset cooler,

με το ITE Smart Guardian - το βρισκεις στο cd της mobo-αν του ριξεις τις στροφες περιπου στις 3000(και πολυ λεω) οπως επισης το καθαρισμα που λες οπως και ειναι η νεα παστα θα κανουν δουλιτσα.....

επειδη το ψαξα πολυ κατεληξα οτι δεν αξιζει η αλλαγη με κατι after market οπως επισης ειναι πολυ πολυ δυσκολο να βρεις κατι που να "στριμωχτει" εκει αναμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με την LanParty nf4 όταν πιάνουν οι ζέστες!! Κατέληξα στην THERMALRIGHT HR05 SLI/IFX, όταν θα έρθει νέα παρτίδα στο e-shop ή πλαίσιο θα πάρω μια!!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650672&ref=pathfinder

και ένα review http://www.bigbruin.com/2007/hr05ifxsli_1

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια dfi nf4 ultra. Αρχικά έβγαλα το stock cooler, και έβαλα ένα titan. Μετά από 2 βδομάδες, έφαγε κι αυτό σουτ, και μπήκε το thermalright hr 05, χωρίς φουρφούρι πάνω, και είμαι κυριλλέ. Έχει περάσει καλοκαίρια, και τα 70άρια που έπιανε με το stock δεν τα έχει δει με τπτ - μάξιμουμ που θυμάμαι είναι 55 βαθμοί ;)

Link to comment
Share on other sites

Στους 41, με το κουτί και τις ψύκτρες βρώμικα για πάνω από 9 μήνες, και με θερμοκρασία περιβάλλοντος στους 25 βαθμούς. Χωρίς φουρφούρι

It's up to you guys :)

Link to comment
Share on other sites

Στους 41, με το κουτί και τις ψύκτρες βρώμικα για πάνω από 9 μήνες, και με θερμοκρασία περιβάλλοντος στους 25 βαθμούς. Χωρίς φουρφούρι

It's up to you guys :)

QFT, έχω και εγώ στην δικιά μου dfi ένα hr05 χωρίς φουρφούρι και πάνω από 45 σε load δεν έχω δει. Από τις καλύτερες αγορές που μπορεί να κάνει ένας κάτοχος dfi nf4.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας μεχρι στιγμης αλλα θελω να κανω αλλη μια ρωτησουλα ακομη.

H thermalright hr 05 δεν θα βρησκει καπως πανω στην 8800GTX? Γιατι οπως ειπα πιο πανω η ψυκτρουλα ειναι καλυμενη ολοκληρη απο την καρτα.

post-2363-1416073520,1872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τις οδηγιες της εταιριας οχι.

αν διαβασεις και ενα review πανω σ αυτη τη μητρικη την εγακτεστησαν χωρις κανενα προλημα.

(καταραμενοι θα ψηθω να βαλω και γωωωω)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τις οδηγιες της εταιριας οχι.

αν διαβασεις και ενα review πανω σ αυτη τη μητρικη την εγακτεστησαν χωρις κανενα προλημα.

(καταραμενοι θα ψηθω να βαλω και γωωωω)

Εχεις κανα λικνακι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος απ'οτι καταλαβα (και ειδα) το guide μιλαει για την 8600GT. Εγω ειμαι κατοχος μιας 8800GTX. αμα παρατηρησεις

η ψυκτρα χωραει τσιμα τσιμα πανω με την 8600. H 8800GTX βγαινει πιο εξω και απο το mobo :/

post-2363-1416073520,3185_thumb.jpg

post-2363-1416073520,35_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωραει ανετα.Απλα στο review την εχουν τοποθετησει διαφορετικα.

Για σενα μπορεις να την βαλεις αλλιως ετσι ωστε τα πτερυγια να ειναι απο πανω

και οχι στην ακρη της καρτας.Ειχα και εγω μια τετοια (μητρικη + ψυχτρα) με μια

X850XT .Δεν ηταν τοσο μεγαλη οση η δικια σου vga σε μηκος αλλα εμπαινε κανονικα.

Καπως ετσι θα την τοποθετησεις για να μην εχεις προβλημα, το extra molex της μητρικης

δεν εχει προβλημα κουμπωνει κανονικα.

http://www.overclockersonline.net/images/articles/thermalright/hr-05-sli/large/install-10.jpg

edit: μαμακια αυτη που δειχνω ειναι η "απλη" και οχι η IFX .Πιστευω ετσι πως την βλεπω οτι εχουν

την ιδια φιλοσοφια κουμπωματος οπωτε δεν νομιζω να προβληματιστεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωραει ανετα.Απλα στο review την εχουν τοποθετησει διαφορετικα.

Για σενα μπορεις να την βαλεις αλλιως ετσι ωστε τα πτερυγια να ειναι απο πανω

και οχι στην ακρη της καρτας.Ειχα και εγω μια τετοια (μητρικη + ψυχτρα) με μια

X850XT .Δεν ηταν τοσο μεγαλη οση η δικια σου vga σε μηκος αλλα εμπαινε κανονικα.

Καπως ετσι θα την τοποθετησεις για να μην εχεις προβλημα, το extra molex της μητρικης

δεν εχει προβλημα κουμπωνει κανονικα.

http://www.overclockersonline.net/images/articles/thermalright/hr-05-sli/large/install-10.jpg

Σοβαρα καθομουν κανα 10λεπτο χαζευοντας την mobo και αναρωτιομουν αν γινεται αυτο xD

Link to comment
Share on other sites

Γινεται :)

Aπλα θελει ξηλωμα η μητρικη + η συγκεκριμενη στην φωτο κατα

την αποψη μου παντα ειχε πολυ μαλακα ελατηρια.(κουμπωνε αλλα αν εβαζες και παστα

γυρνουσε γυρω στις 5~ 6 μοιρες).Το ειχα λυσει οταν χαλασα 2 στυλους (κινεζικους ειχαν σφιχτα ελατηρια :p) και τα προσθεσα στα ηδη υπαρχοντα.Ετσι οταν το κουμπωνες μετα

ηταν σφιχτο και δεν εκοβε βολτες.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται :)

Aπλα θελει ξηλωμα η μητρικη + η συγκεκριμενη στην φωτο κατα

την αποψη μου παντα ειχε πολυ μαλακα ελατηρια.(κουμπωνε αλλα αν εβαζες και παστα

γυρνουσε γυρω στις 5~ 6 μοιρες).Το ειχα λυσει οταν χαλασα 2 στυλους (κινεζικους ειχαν σφιχτα ελατηρια :p) και τα προσθεσα στα ηδη υπαρχοντα.Ετσι οταν το κουμπωνες μετα

ηταν σφιχτο και δεν εκοβε βολτες.

Τοτε το προβληματακι μ λυθηκε! Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας

Αυτο που θα κανω τωρα ειναι να περιμενω να φερει κανα κομματι το e-shop η να το παρω απο καπου αλλου, να βαλω μια αγωγημη και ειμαι jet :D

PS: Eχει καποιος να μου προτηνει καποιο καλο προγραμματακι για να ελεγχω τις στροφες του chipset cooler? Γιατι το ITE Smart Guardian μου παρουσιασε ενα περιεργο προβληματακι... Με το που το ανοιγω το prog οι στροφες της ψυκτρας του επεξερφαστη ανεβαινουν κατακορυφα..:...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.