Jump to content



Βοήθεια και λύσεις για ATi HD3850 AGP


Netrino

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω αναζητήσει και παλαιότερα την βοήθεια και τις προτάσεις από τα μέλη του φόρουμ στο παρελθόν, όταν με απασχολούσε η μητρική μου, Abit IC7-max3 περί overclocking.

Δεν απέχουμε πολύ από εκείνο το σημείο μιας και δεν έχω αναναιώσει τον υπολογιστή μου, μιας και με ικανοποιεί ακόμη στις υποθέσεις μου. Πρόσφατα λόγω μιας ανανέωσης του hardware ως προς ανάσα του υπολογιστή αγόρασα μια Sapphire ATi HD 3580 512mb AGP αντικαθιστώντας την παλιά Sapphire 9800pro. Βελτίωση είδα αρκετή. Πρόβλημα υπήρξαν με τους drivers. Κανένας official catalyst ακόμη και ο πρόσφατος 8.5 δεν την αναγνωρίζει. Με τους μόνους drivers που λειτούργησε είναι αυτοί από την σελίδα της Sapphire xp32_8-476_62410.exe που βρισκόντουσαν στο αρχείο 407.zip Ξανά δοκίμασα παιχνίδια που με την παλιά κάρτα γραφικών αδύνατον να τρέξουν, θα παραθέσω τις εντιπώσεις μου παρακάτω.

Ο υπολογιστής μου είναι ο εξής:

P4 Prescott 2.6ghz HT (με Zalman FULL COPPER δεν θυμάμαι το μοντέλο)

4x512MB Kingston 400mhz

2xSata Seagate (250Gb + 120GB)

Audigy

Heroilchi 550W

Abit IC7-max3

Sapphire ATi HD3850 512mb

Έτσι και λοιπόν, χωρίς πειράγματα κτλ, έιχα τα παρακάτω:

Crysis - 1024x768 15-30fps

Assasins Creed - 1024x768 20-30fps

Colin McRae DiRT - 1024x768 20-30fps

The Experiment 112 - 1024x768 5fps!!! (χειρότερα από 9800pro)

Age of Empires 3 - 1024x768 / 1280x1024 ~50-70fps

Company of Heroes - 1600x1400 High Detail σε ΌΛΑ - ~70-80fps!!! (?)

(*Ετοιμάζω σκορ από 3Dmark)

*** Από ότι παρατήρησα η ανάλυση όταν την ανέβασα δεν έβλεπα διαφορά στα fps.. και μου έκανε εντύπωση. Εκει φαντάστηκα ότι έχουμε να κάνουμε με το "μπούκωμα" του Επεξεργαστή. Αν όντως συμβαίνει αυτό. Επίσης προφανώς παίζει ρόλο το DirectX και το OpenGL που χείρίζονται τα παιχνίδια. Πως δηλαδή από την μια 30fps και ξαφνικά όλα HIGH χωρίς πείραγμα και μεγάλη ανάλυση να χτυπάει υψηλές αποδόσεις...

Αυτό που να αναρωτιέμαι στην ουσία, είναι αν οι drivers αποδώσουν καλύτερα στο μέλλον, γιατί με τα λεγόμενα δεν υπάρχει full suppport για την 3850 σε agp..

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι πλέον κοιτάω τις ελάχιστες απαιτήσεις που ζητάνε τα παιχνίδια όσον αφορά τους επεξεργαστές, και επιδιώκω τουλάχιστον να γράφει P4 3.0ghz. όμως στην περίπτωση του DiRT που γράφει 3.0 Ghz στις αναλύσεις που έπαιξα δεν υπήρχε σοβαρή αλλαγή από τα fps που έδωσα παραπάνω. Ενώ στο Assassin's Creed που θέλει ελάχιστο επεξεργαστή Dual Core.. το δοκίμασα επίτυδες..στο τεστ μου είπε ότι δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι μόνο από θέμα επεξεργαστή, το έτρεξα και πήγαινε μια χαρά σχετικά, ενώ σε indoor σκηνές δεν είχε καθόλου drop!

Αναρωτιέμαι τι να κάνω. Στο παρελθόν είχα προσπαθήσει να τσιτώσω λίγο το συγκεκριμένο CPU αλλά με 1:1 πήγαινε μόνο από 200mhz bus σε 210mhz, ενώ με 5:4 πήγαινε σταθερός μέχρι 235~240mhz. Δηλαδή δεν ακουμπούσε καν 3.0ghz.

Ερωτόμαι, αν η εύρεση ενός Prescott 3.0~3.4 λύσει κάπως το πρόβλημα... είδα σε διάφορες πωλήσεις τιμές από 60~80ευρώ.

Η διαφορά αυτών των 400~800mhz θα είναι αισθητή σε όλα αυτά? ή όχι... δλδ θέλει οπωσδήποτε Dual Core ή Core 2 Duo. Αν πλησιάζει έστω σε απαιτούμενα και είναι εφικτό, τότε απλά επισημάνεται το μου, για την εύρεση τέτοιου επεξεργαστή.

Για τυχόν, διευκρινήσεις, και αμοιβαία εξελιξη του θέματος,σας είμαι ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

*** Από ότι παρατήρησα η ανάλυση όταν την ανέβασα δεν έβλεπα διαφορά στα fps.. και μου έκανε εντύπωση. Εκει φαντάστηκα ότι έχουμε να κάνουμε με το "μπούκωμα" του Επεξεργαστή. Αν όντως συμβαίνει αυτό. Επίσης προφανώς παίζει ρόλο το DirectX και το OpenGL που χείρίζονται τα παιχνίδια. Πως δηλαδή από την μια 30fps και ξαφνικά όλα HIGH χωρίς πείραγμα και μεγάλη ανάλυση να χτυπάει υψηλές αποδόσεις...

ειναι το μπουκωμα που αναφερεις. εχεις παρα πολυ δυνατη καρτα και αδυναμο επεξεργαστη.

Αυτό που να αναρωτιέμαι στην ουσία, είναι αν οι drivers αποδώσουν καλύτερα στο μέλλον, γιατί με τα λεγόμενα δεν υπάρχει full suppport για την 3850 σε agp..

δεν πιστευω να δεις βελτιωση σε αυτον τον τομεα.

Ενώ στο Assassin's Creed που θέλει ελάχιστο επεξεργαστή Dual Core.. το δοκίμασα επίτυδες..στο τεστ μου είπε ότι δεν μπορώ να παίξω το παιχνίδι μόνο από θέμα επεξεργαστή, το έτρεξα και πήγαινε μια χαρά σχετικά, ενώ σε indoor σκηνές δεν είχε καθόλου drop!

δοκιμασε να παιξεις κανενα multiplayer παιχνιδι οπως πχ το CoD 4. οταν σκανε οι βομβες γυρω σου να δεις πως θα πευτουν τα καρε...

Αναρωτιέμαι τι να κάνω. Στο παρελθόν είχα προσπαθήσει να τσιτώσω λίγο το συγκεκριμένο CPU αλλά με 1:1 πήγαινε μόνο από 200mhz bus σε 210mhz, ενώ με 5:4 πήγαινε σταθερός μέχρι 235~240mhz. Δηλαδή δεν ακουμπούσε καν 3.0ghz.

αποκλειεται! εχουν περασει απο τα χερια μου 4 northwood και 2 prescott. και οι 6 ειχαν τα 400-500 MHz για πλακα.

Ενδεικτικα ο δικος μου prescott απο τα 3,2 παιζει στα 3,6 για καθε μερα με το μανισιο ρευμα.

Ερωτόμαι, αν η εύρεση ενός Prescott 3.0~3.4 λύσει κάπως το πρόβλημα... είδα σε διάφορες πωλήσεις τιμές από 60~80ευρώ.

Η διαφορά αυτών των 400~800mhz θα είναι αισθητή σε όλα αυτά? ή όχι...

προσωπικα πιστευω οτι θα δεις διαφορα με εναν prescott 3,2 που θα κλοκαρεις ανετα στα ~3600.

:flower:

Link to comment
Share on other sites

1oν) Πέρασες τους drivers από το cd? Aν σου δουλεύουν καλά, δε βλέπω λόγο να θες να τους αλλάξεις.

2ον) Οι AGP εκδόσεις δεν είναι επίσημο προϊόν της ATi, οι κατασκευαστές επέλεξαν να βγάλουν κάρτες AGP για τους χρήστες με παλαιότερα μηχανήματα. Ο πιο κατάλληλος driver για την κάρτα σου βρίσκεται στο site του κατασκευαστή.

3ον) Η ΑΤί παρ'όλαυτά άρχισε να βγάζει drivers ειδικά για τις AGP εκδόσεις ΑΛΛΑ δεν είναι επίσημοι και ΔΕΝ είναι αυτοί που όλοι βρίσκουμε εύκολα στο http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx αλλά βγαίνουν σε μορφή "hotfix" ενδεχομένως λίγες μέρες αργότερα απο τους επίσημους drivers.

Επίσης, επειδή ακριβώς δεν δεσμεύεται να βγάλει drivers για ανεπίσημο προϊόν, μπορεί να μην βγάζει drivers για AGP κάθε μήνα αλλά όποτε θέλει και μπορεί.

Για παράδειγμα, τον Catalyst 8.4 για AGP θα τον βρεις εδώ -> http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&questionID=31542

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα παιρνώντας από ένα μαγαζί της γειτονιάς, βρήκα ένα P4 Prescott 3.00Ghz 1M/800 και τον τσίμπησα 20ευρώ. Τον φόρεσα πριν από λίγο και είδα ότι τα fps κλείδωσαν καλύτερα, σε πιο σταθερά επίπεδα.

Πχ. στο Colin DiRT βλέπω τώρα 26~30 σε ότι ανάλυση, ενώ στο Assassins Creed 20~26 σταθερά.

Δηλαδή, όλα εξαρτώνται τόσο πολύ από την CPU...

Το άλλο που παρατήρησα είναι οτι με οι θερμοκρασίες του 3άρι είναι πολύ πιο υψηλές από τον προηγούμενο μου 2.6

Τώρα ήρεμος είναι 58C ενώ όταν δουλεύει έπιασε 70C.

Έβαλα πάστα, και έχω ψύκτρα Zalman CNPS7700 Copper 120mm Fan...

Μήπως δεν την κούμποσα καλα? ..θα ξαναδοκιμάσω. Η πάστα είναι μια AKASA Silver από e-shop.

Προβλέπεται OC για τον επεξεργαστή αυτόν... καμία συμβουλή?

YΓ> Όσο αφορά το μπούκωμα του επεξεργαστή, από την στιγμή που είναι HT ο επεξεργαστής, και τον πάω 3,6GHZ OC, θα αρχίσει να επιδρά ή να λειτουργεί πλησίον ενός Dual Core? Αν όχι, γιατί? Δλδ Dual Core 2.0GHZ > P4 3.6ghz HT ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές οι θερμοκρασίες είναι οι στάνταρ για τους Preskot...

Είτε συνηθίζεις έτσι, είτε βάλε αργότερα μια καλύτερη γομαρόψυκτρα για να πέσουν λίγο, η Zalman σου από ότι θυμάμαι δεν ήταν και από τις καλύτερες. (για νερό δεν γνωρίζω να σου πώ)

Έναν ίδιο που είχα τον έτρεχα στα 3,2 και ήταν πολύ χαλαρός με αυτά.

Τα 3,4-3,6 πάντως μπορείς να τα δείς αλλά θέλει λίγο προσοχή με την θερμοκρασία και τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί το ερώτημα μου

" YΓ> Όσο αφορά το μπούκωμα του επεξεργαστή, από την στιγμή που είναι HT ο επεξεργαστής, και τον πάω 3,6GHZ OC, θα αρχίσει να επιδρά ή να λειτουργεί πλησίον ενός Dual Core? Αν όχι, γιατί? Δλδ Dual Core 2.0GHZ > P4 3.6ghz HT ?

............ "

Υπάρχει επίτευξη αποδόσεων κοντινές μεταξύ ένος OC P4 με έναν Dual Core? ή επρόκειτο για εντελώς χάσμα το οποίο δεν αντισταθμίζεται παρά μόνο με αλλαγή και αναβάθμιση υλικού..

Link to comment
Share on other sites

1oν) Πέρασες τους drivers από το cd?

Για παράδειγμα, τον Catalyst 8.4 για AGP θα τον βρεις εδώ -> http://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&questionID=31542

Τους Drivers απο το CD δεν τους δοκίμασα καθόλου, δλδ δεν ξέρω καν ποια έκδοση είναι..

Πήγα κατευθείαν στη επίσημη σελίδα της Sapphire

http://www.sapphiretech.com/us/support/drivers.php

και από κεί επέλεξα VGA->HD series->3850 agp->archieved drivers (όχι listed, διότι δεν είχε εκεί 32-bit XP drivers)

->και από κει έχει 8 ΧΡ drivers ..αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε και να ελέγξετε κατέβασα και δέχτηκα τον

Catalyst 8.4 HOTFIX for AGP cards and WinXP 32-bit (if problems occur by using AGP cards) ->407.zip το οποίο μέσα του είχε το αρχείο xp_63410.exe

Στην σελίδα της ΑΤι που μου δίνεις έχει για AGP το αρχείο agp-hotfix_xp32_63478.exe

Η διαφορά που βλέπω είναι μόνο ότι το ένα γράφει **410 και το άλλο **478, λες να είναι ουσιαστική διαφορά? πάντως θα δοκιμάσω και αυτόν της ΑΤι και από το CD.

ΥΓ>Θα αρχίσω να τηγανίζω αυγά ....αλλα καλύτερα θα τον βάλω στο ψυγείο:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που παρατήρησα είναι οτι με οι θερμοκρασίες του 3άρι είναι πολύ πιο υψηλές από τον προηγούμενο μου 2.6

Τώρα ήρεμος είναι 58C ενώ όταν δουλεύει έπιασε 70C.

Έβαλα πάστα, και έχω ψύκτρα Zalman CNPS7700 Copper 120mm Fan...

Μήπως δεν την κούμποσα καλα? ..θα ξαναδοκιμάσω. Η πάστα είναι μια AKASA Silver από e-shop.

κατι κανεις λαθος η το κουτι σου δεν αεριζεται σωστα. εχω πλεον τον ιδιο επεξεργαστη με σενα και σχεδον την ιδια ψυκτρα (εχω την εκδοση χαλκου/αλουμινιου) και ειμαι idle στους 50 και load 65.

Προβλέπεται OC για τον επεξεργαστή αυτόν... καμία συμβουλή?

πετα 220 FSB μνημες 1:1 τρεξε 5-6 ωρες prime prority 9 και μεμτεστ κανα 5ωρο...

αν τα παει καλα δοκιμασε και 225 (225χ16=3600).

YΓ> Όσο αφορά το μπούκωμα του επεξεργαστή, από την στιγμή που είναι HT ο επεξεργαστής, και τον πάω 3,6GHZ OC, θα αρχίσει να επιδρά ή να λειτουργεί πλησίον ενός Dual Core? Αν όχι, γιατί? Δλδ Dual Core 2.0GHZ > P4 3.6ghz HT ?

το HT δεν ειναι ενας πυρηνας. ειναι για να βοηθαει τον κυριο πυρηνα.

για να σου δοσω να καταλαβεις, θα πω ενα πραδειγμα.

θελεις να γραψεις ενα πολυσελιδο γραμμα.

εχεις ενα γρηγορο χερι (P4 @3600) και απο την αλλη 2 απλα χερια (Core Duo @2200)

ποιο λες να τελειωσει πιο γρηγορα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως βγαίνει άκρη με αυτές τις αναλογίες όπου συγκρίνονται ανόμοια πράγματα.

Η ουσία είναι ότι ναι ο ένας από τους δυο πυρήνες σε έναν core 2 duo είναι ταχύτερος από έναν P4, οπότε ακόμα και αν η εφαρμογή δεν αξιοποιεί και τους δυο πυρήνες, πάλι ένας c2d είναι ταχύτερος.

Mhz δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε μεταξύ επεξεργαστών διαφορετικής γενιάς.

Όσο ψηλότερα mhz φτάσεις τον P4 σταθερά για καθημερινή χρήση, τόσο το καλύτερο… αλλά μη ψάχνεις ανάλογες επιδώσεις με σύγχρονους επεξεργαστές γιατί μάλλον θα απογοητευτείς.

(Αν και έχεις ένα πρόβλημα θερμοκρασιών να αντιμετωπίσεις πριν τον ανεβάσεις παραπάνω)

Κατάφερες να δώσεις μια παράταση ζωής στο μηχάνημα σου, αλλά ως εκεί… προσπάθησε να μη σκάσεις άλλο χρήμα σε αυτό γιατί χαμένο θα πάει…

Link to comment
Share on other sites

Όντως, παράταση δώθηκε! και είμαι μετρημένος με τα games που επιλέγω, γιατί πολλά τα παίζω τέλεια, αλλά κάποια στο όριο βλάβης οφθαλμού από το κυμαινόμενο frame rate.

Μέχρι 2007 games είμαι τέλεια... από κει και πέρα, τα νέα πολύ αυστηρά games, ειδικά ανοιχτού περιβάλλοντος και όχι κλειστού όπου παρατήρησα ότι έχω πολυ καλές επιδόσεις (όπως Assassins Creed μέσα σε σπηλίες είχα 80fps ενώ έξω στο χωριό με τον κόσμο 20-30) δεν τραβάνε. Όλα τα υπόλοιπα που δεν έχουν τρομερές απαιτήσεις είναι αξιοσημείωτα.

Πάντως, η επόμενη κίνηση πάει σίγουρα για καινούργιο pc! και όχι πολύ αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.