Jump to content



Σώμα Στρατονομίας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει το σώμα της στρατονομίας και θα ήθελα κάποια πληροφόρηση ή που μπορώ να βρω σχετικά πληροφορίες

1. Ποια είναι τα πλεονεκτήματα?

2. Ποια τα μειονεκτήματα?

3. Ποιες είναι οι προυποθέσεις για να επιλεγεί κάποιος? (Ύψος, ηλικία, Ι1 ή Ι2 κτλ)

4. Μετά την εκπαίδευση στην Καρδίτσα, ποιοι είναι οι πιθανοί προορισμοί για παραμεθόριο για αυτό το σώμα?

5. Σε ποιες περιοχές έχει κέντρα πέρα από Αθήνα και Θεσσαλονίκη?

6. Ισχύει ότι αν μένεις Αθήνα, τους τελευταίους μήνες της θητείας σου του κάνεις εκει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως υπηρετουσα στο 951 ΤΣΝ στο Γουδι σα στρατιωτης.

Να ξερεις οτι πρεπει να εχεις βυσμα για να επιλεχθεις στρατονομος γιατι σε καθε ΕΣΣΟ μπαινουν 140-150 ατομα και ολοι πανε Καρδιτσα.

Θεωρητικα ειναι καλα γιατι υπηρεσιες δε προβλεπεται να βαρας και το μονο που κανεις ειναι να κοβεις κλησεις σε αξιωματικους και υπαξιωματικους και γενικως οπου γουσταρεις

Στην Αθηνα το μονο ταγμα στρατονομιας ειναι το 951 (ειναι πανω στη κατεχακη μετα το 251) αλλα θεωρειται "μαυρο" ταγμα για τους στρατονομους γιατι εκει βαρανε σκοπιες κλπ λογω λιγης δυναμης στη μοναδα.

προφανως και θελει υψος ΑΛΛΑ εχω δει στρατονομους και με 1.60 (βυσμα χοντρο) πρεπει λογικα να εχεις ΑΕΙ / ΤΕΙ (για το τει δεν ειμαι σιγουρος)

Επισης αν ερθεις Αθηνα και εχεις τα κονε σου , μπορει να σε στειλει το ιδιο ταγμα σε αλλες "μοναδες" για και καλα υπηρεσιες.πχ οπως ειναι το ΥΣΑ.

Παει καιρος που ημουν στρατο αλλα ολα αυτα που λεω ειναι λογια στρατονομων.Ενα καταλαβα παντως , καλυτερα σε παραμεθοριο που εχεις μεγαλο ποσοστο να "κατσεις" σε καλη μοναδα παρα στο 951 @Αθηνα

Υ.Γ Σα στρατιωτης υπηρετησα οχι σα καρακολι :p

Link to comment
Share on other sites

Παει καιρος που ημουν στρατο αλλα ολα αυτα που λεω ειναι λογια στρατονομων.Ενα καταλαβα παντως , καλυτερα σε παραμεθοριο που εχεις μεγαλο ποσοστο να "κατσεις" σε καλη μοναδα παρα στο 951 @Αθηνα

Μπα... ακόμα ίδια είναι τα πράγματα... μη πω ότι έχουν σφίξει ακόμα στο 951... (298 σειρά)

Link to comment
Share on other sites

πρασινοσκουφης ρα ; Ακομα την πυλη ειχατε σα σκοπια ;

Να σου πω.παραγγελνατε και εσεις και τα περνατε απο τη καγκελοπορτα ; Αφυλακτη πυλη κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

Τι πρασινοσκούφης ρα... ο πιο γκαντέμης... Σώμα έρευνας πληροφορικής σε ταξιαρχία καταδρομέων σε στρατόπεδο στρατονομίας... χαχααχαχχα

Ναι πύλη βαράγαμε... και ένα μαιμού περίπολο... (μη μας τη σκάσουν οι τούρκοι ξέρω γω)...

Όταν ήμουν εγώ τα πράγματα είχαν σφίξει λίγο... παραγγελείες μόνο από παπάγου και μέχρι τις 9 το βράδυ... Την πύλη των ΛΟΚ είχαν κλείσει το δρόμο που πήγαινε...

Τη σήμερον ημέρα έχουν αλλάξει κι οι ώρες των εξοδούχων... 2-3 φορές τη βδομάδα βγαίνουν 7:30 νομίζω... άστα... πίκρα... το πρόλαβα τελευταίες μέρες που ήμουν μέσα... ΠΙ ΚΡΑ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

Έχω μία τελευταία ερώτηση :

Τι παίζει με τη μυωπία, τους φακούς επαφής & τα γυαλιά?

Έχω γύρω στους 5 βαθμούς και φοράω σχεδόν συνέχεια φακούς επαφής.

Τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος παίζει να έχεις πρόβλημα διότι:

α. Οι στρατονόμοι βγάζουν δίπλωμα οδήγησης αν δεν κάνω λάθος

β. Εγώ με 3.5 μυωπία είχα κριθεί Ι1 ακατάλληλος για οδηγός

βέβαια στον ΕΣ τα πάντα είναι σχετικά και ανάλογα με το βύσμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο βύσμα, αλλά πληρώ όλες τις τυπικές προυποθέσεις(1,87 - 26 ετών - απόφοιτος ΤΕΙ - δίπλωμα αυτοκινήτου - κολύμβηση).

α. Εννοείς ότι εκτός από το πολιτικό δίπλωμα οδήγησης δίνουν εξετάσεις και για δίπλωμα οδήγησης που έχει να κάνει αποκλειστικά με την στρατονομία?

β. Στο 401 που είχα κάνει εξετάσεις, είχα κριθεί Ι2 - ακατάλληλος για ΥΕΑ & οδηγός

Συνεπώς, κρίνοντας από τα λεγόμενα σου κ ότι δεν εχω βύσμα θα υπάρξει θέμα.

καλή θητεία σε όσους ορκίστηκαν το Σάββατο κ ιδιαίτερα στο 6 ΣΠ

Link to comment
Share on other sites

Αφού κρίθηκες Ι2, κανονικά δε θα πας για οδηγός. Αλλά, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, με βύσμα όλα γίνονται.

Τώρα, για τους φακούς επαφής, σου συνιστώ να τους ξεχάσεις μέχρι να απολυθείς. Δεν έιναι και πολύ πρακτικό να έχεις την έγνοια τους (μη χαλάσουν, χαθούν κλπ.). Λίγη αποτοξίνωση στα μάτια!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι Ι1 οπως και δηποτε για αυτες τις υπηρεσιες, και αυτο δυσκολα αλλαζει για στρατονομους αερονομους κτλ, γιατι συνηθως κανουν πυλες κτλ και ειναι η "εικονα" της μοναδας

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν πηγαινα τους στρατοαεροναυτονομους...Amateur τι θελεις και εσυ να γινεις αεροβασταζος, βρες μια καβατζοθεση και αραξε, εκτος αν γουσταρεις τα εξουσιαστικα..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ;

Οτι οι στρατονομοι κυριως δεν πειραζουν τα φανταρακια..

Αλλα πανε και κοβουν κλησεις σε αξιωματικους/υπαξιωματικους.

Και πραγματικα βλεποντας το αυτο , το χα αχτη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οσο ημουν στρατο , να κανω ζημια σε καθε ενα λοχια η επλοχια κλπ..Και μη μου πειτε οτι δε εχετε βρισει / καταραστει καποιο στελεχος του στρατου..

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξερεις ποιο ειναι ;

Οτι οι στρατονομοι κυριως δεν πειραζουν τα φανταρακια..

Αλλα πανε και κοβουν κλησεις σε αξιωματικους/υπαξιωματικους.

Και πραγματικα βλεποντας το αυτο , το χα αχτη ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οσο ημουν στρατο , να κανω ζημια σε καθε ενα λοχια η επλοχια κλπ..Και μη μου πειτε οτι δε εχετε βρισει / καταραστει καποιο στελεχος του στρατου..

Εγω παντως σας φοβομουνα οταν ειμουνα ακομα στο κεντρο ( ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ) ειχανε γραψει και ενα παιδι απτην ιλη μου επειδη τον πετυχαν στο 401 αγυαλιστο αξυριστο ( με φαβοριτα elvis :p ) και τσιμπησε 20Φ απ'την αναφορα της επιλαρχιας

Απ'την ωρα που πηγα κυπρο ομως καμια σχεση, σε δοκιμους και στρατονομους μιλαω στον ενικο αμα λαχει :p

Amateur : Οταν ειχανε ερθει στον αυλωνα να μαζεψουν εθελοντες για ΣΝ λιγες μερες πριν ορκιστουμε μας ειπαν πως τα κριτηρια ειναι Ι1 1.80 υψος και 21 χρονων τουλαχιστον, αλλα με λιγο λαδι ολα παιζουν :p κυνηγησε το να πας κυπρο παντως θα σαι εχουνε στο συνταγμα στην μαλουντα και θα πηγαινεις τα κουνελια απτο αεροδρομιο/σταση λεωφορειων στις μοναδες τους ή θα εισαι στην λεσχη αξιωματικων να κανεις το νουμερο σου και μετα να φιδιαζεις/βγαινεις εξοδουχος, εχει τυχει να με στειλουν για σκοπια στην πυλη της λεσχης καμια 10αρια φορες και πιστεψε με η ωρα περναει πολυ ευχαριστα για τους ΣΝ και τους ΑΜ :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Τη σήμερον ημέρα έχουν αλλάξει κι οι ώρες των εξοδούχων... 2-3 φορές τη βδομάδα βγαίνουν 7:30 νομίζω... άστα... πίκρα... το πρόλαβα τελευταίες μέρες που ήμουν μέσα... ΠΙ ΚΡΑ...

2ο ταγμα στο παρκο αθαλασσης 2 βηματα εξω απ'την λευκωσια, καθε μερα 30 ατομα εν υπηρεσια 40+ εξοδουχοι και οι λοχοι στο 100% της δυναμης τους ( 105 οπλιτες ) για τις εξοδους κανονιζει το ταγμα και κλεινει λεωφορεια τζαμπε, αμα εισαστε λιγοι ( πχ φυλαγατε σκοπια την ταδε ωρα και χασατε την εξοδο ) βαζετε απο 2 ευρω ο καθενας και παιρνετε ταξι

ΕΛΑΤΕ ΚΥΠΡΟ ΡΕ ΚΟΥΝΑΒΙΑ :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.