Jump to content



Αποσύνδεση ανεμιστήρων...


XtR

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλα τα παιδιά του forum,

Είναι το πρώτο μου post, ελπίζω να μην έκανα λάθος την κατηγορία.

Λοιπόν...

Αποφάσισα να στήσω σαν κατεβαστήρι έναν παλιό PIII 1000Mhz, 512RAM, Ati Radeon 9550 256RAM

και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

1) Αποσύνδεσα τους ανεμιστήρες της CPU και της GPU. Στην CPU η θερμοκρασία σε FULL LOAD για 7.5 λεπτά έφτασε στους 82 Βαθμούς! Γενικά όμως παίζει γύρω στους 62-70. Να την αφήσω έτσι ή θα τον κάψω; Υπάρχει κάποια λύση για αθόρυβη ψύξη σε τέτοια παλιά CPU; Στην GPU δεν μπορώ να δω θερμοκρασία μιας και δεν έχει το κατάλληλο chip. Την έκανα underclock και την έχω να δουλεύει τον Core στα 128Mhz και την μνήμη στα 100Μhz. Για αυτό τι λέτε; Θα έχω πρόβληματα;

2) Επίσης τo παλιό μου τροφοδοτικό έκανε σαν αεροπλανάκι και αποφάσισα να αγοράσω άλλο.

Παράγγειλα το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700413

μετά από μια μικρή αναζήτηση που έκανα. Αξίζει; Θεωρείται οικονομικό στην χρήση; Αθόρυβο πιστεύω να είναι διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά του. Αύριο θα το έχω στα χέρια μου ελπίζω για να σας πω και εντυπώσεις.

Αυτά για την ώρα...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1)καλυτερα να βαλεις το ανεμιστηρι να δουλευει μην σου μεινει στον τοπο ο Cpu

2)το σηγκεκριμενο ειναι υπερβολικα υπερβολικο για το συστημα σου ενα 350αρι θα ηταν υπεραρκετο πιστευω

περι του πρωτου θεματος τωρα περιμενε αυτους που εχουν δουλεψει τετοιους επεξεργαστες να σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο PIII ο χιλιάρης με μια τέτοια πάνω http://www.titan-cd.com/eng/old/d5tbecu35r1.htm παίζει τώρα στους 27° (με 24° στο δωμάτιο) και το φουρφούρι του στα 5V... (λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι η ψύκτρα προέρχεται από athlon xp 1800+ :p )

Αυτά σε κατεβαστήρι με utorrent μόνο να τρέχει... load ~10%

To τροφοδοτικό το θεωρώ λίγο υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Τέτοια ψύκτρα στην Ελλάδα που μπορώ να βρω; Είναι αθόρυβη;

Έψαξα να βρω κάτι αξιόλογο στα 300-350Watt αλλά δεν έβρισκα κάτι αθόρυβο και με οικονομική κατανάλωση. Το τροφοδοτικό σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω σε έναν Athlon XP 2500+ από το Σεπτέμβριο οπότε δεν θα πάει χαμένο... Βέβαια αν έχετε κάτι να προτείνετε εδώ είμαι και ελπίζω να ακυρώσω την παραγγελία αν βρεθεί κάτι. Με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο και με χαμηλή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ψύκτρες τέτοιες πλέον μόνο σε μεταχειρισμένα θα βρεις...

Ταιριάζουν ψύκτρες από επεξεργαστές Socket 370 / 462 .

Για το τροφοδοτικό απλά να πω ότι ένα PIII 1000 με onboard κάρτα γραφικών, ήχου, δικτύου που έχω, έχει από τη μάνα του (Dell) τροφοδοτικό 90Watt...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εντάξει maximum να πιάνω τα 125-170 watt με τους 2 σκληρούς και DVDRW, CDRW, (wifi,lan,usb) pci καρτες που έχω βάλει επάνω μιας και δεν είχε τίποτα η motherboard...

Μου αλλάξατε γνώμη και αύριο ελπίζω να το ακυρώσω αλλά θα ήθελα να μου αντιπροτείνετε κάτι αν γίνεται.

Για την GPU τι λέτε να το αφήσω αποσυνδεμένο το ανεμιστηράκι;

Θερμοκρασίες ασφαλείας για τον επεξεργαστή ποιες θεωρούνται; Δηλαδή top θερμοκρασίες ποιες είναι ώστε να μην έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής;

Link to comment
Share on other sites

Για την GPU τι λέτε να το αφήσω αποσυνδεμένο το ανεμιστηράκι;

Θερμοκρασίες ασφαλείας για τον επεξεργαστή ποιες θεωρούνται; Δηλαδή top θερμοκρασίες ποιες είναι ώστε να μην έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής;

Για την GPU αν θες να το βγάλεις τελείως και να βάλεις 1 ανεμιστήρι σε χαμηλές στροφές να φυσάει γενικά την κάρτα.

Ο επεξεργαστής από ότι βλέπω... όχι πάνω από 70-75° (αναλόγως ποιο κομμάτι έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστώ Spanaks.

Είδα κάποιες ψύκτρες στο skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=socket+370&cat_id=

Να αγοράσω κάποια από αυτές; Θα είναι αθόρυβες; Τα 30db που αναφέρουν δεν είναι αρκετά;

Η πιο αθόρυβη που βρήκα είναι αυτή 28db.

http://www.filosofou.gr/showprod.php?aa=6706

Για τροφοδοτικό τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

kuja έβαλα το speedfan για να χαμηλώσω τις στροφές αλλά δεν είδα κάποια επιλογή...

Θα κοιτάξω και στο bios σε λίγο να δω αν υπάρχει κάποια επιλογή.

Με την GPU ούτε λόγος μιας και δεν υπάρχει το καταλληλο chip για τις θερμοκρασίες και το fan speed όπως διάβασα για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του software και του bios;

Link to comment
Share on other sites

για την GPU θα κάνεις το εξής.

θα βγάλεις αυτή που έχεις και θα βάλεις την onboard GPU με αποτέλεσμα ησυχία αφού θα απαλλαχτείς από την GPU σου με το fan, λιγότερη κατανάλωση ρεύματος, τι άλλο θες ?

αν θες και τον CPU σου αθόρυβο, πάρε κάποια ψυχρά από socket 775 π.χ. αυτήν(χωρίς το fan του) και βάλε την με πατέντα και θα είσαι κύριος!!!;)

Link to comment
Share on other sites

To speedfan δύσκολο να κάνει δουλειά σε τόσο παλιά μητρική. Ομοίως και από το bios (εκτός αν ήταν από κάποιο desktop μηχάνημα dell, fujitsu siemens που είχαν τέτοιες επιλογές)

Καλύτερα να συνδέσεις μόνος σου τα καλώδια στα 7 ή 5V.

Τη λύση που προτείνει ο intel4ever με ψύκτρα από 775 ξέχνα την (σορρυ) γιατί από τη μιας και η μητρική σίγουρα δεν έχει τρύπες για να τη στερεώσεις... και ο πυρήνας του επεξεργαστή δεν είναι για πειραματισμούς με ευμεγέθεις ψύκτρες... σπάει εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

@intel4ever Δυστυχώς δεν έχει onboard κάρτα γραφικών θα κοιτάξω μπας και βρω καμιά ξεχασμένη σε καμιά κούτα agp. Αν και θα πειραματιστώ λίγο με το underclocking και χωρίς fan.

Επίσης λίγο δύσκολο να κάνω τέτοια πατέντα μιας και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο. Το κουτί έχει το κακό ότι το τροφοδοτικό είναι κάθετα και δεν έχει χώρο για μεγάλη ψύκτρα.

@Spanaks Αυτό με τα 5v μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλούσες ίσως μια ψύχτρα όπως αυτή με θερμοαγώγιμη ταινία δε θα έκανε δουλειά? :hmm: Εννοείται πως θα έβγαζες το ανεμιστηράκι και θα το είχες passive.

Tο ίδιο μπορείς να κάνεις και στη gpu

Link to comment
Share on other sites

Korgull_x όπως ανέφερα και πιο πάνω ο χώρος είναι περιορισμένος και δεν μπορώ να βάλω τέτοια ψύκτρα. Επίσης δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια mods και δεν έχω ιδέα πως να την στερεώσω. Βέβαια αυτό που είπε ο mihalis2001gr για την θερμοαγώγιμη ταινία δεν μου φάνηκε κακό. Απλά την δένω και είμαι οκ; Την ταινία που την βρίσκω;

Επίσης βρήκα και μια παλιά Geforce 5200 με Passive Cooling και λέω να την βάλω μέσα αν δεν κάνω δουλίτσα με την Ati 9550.

Να σας πω ότι ακύρωσα τελικά την παραγγελία του τροφοδοτικού και βρίσκομαι σε αναζήτηση καινούριου. Περιμένω τις προτάσεις σας. Με έναν online PSU calculator υπολόγισα πως οι ανάγκες μου σε watt είναι γύρω στα 275 Watt οπότε ένα 300 θα ήταν καλό. Αλλά δεν βρήκα κάποιο σίγουρα αθόρυβο. Το TRUST 370Watt που δίνει το eshop τι λέει; Το έχει κανείς;

Απλά ψάχνοντας μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες.

Τι είναι το efficiency και τι το Active PFC;

Τέλος αυτά τα panels που κυκλοφορούν μήπως θα ήταν μια καλή λύση για να μειώσω τις στροφές των συσκευών μου; Θα λειτουργούν σε τόσο παλιά mobo;

Παιδιά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για ταινία δεν ξέρω που έχει, θα ψάξω και θα σου πω ;)

Το efficiency είναι η απόδοση, δηλαδή με λίγα λόγια πόσο από το ρεύμα που καταναλώνει το δίνει στον υπολογιστή.

Το active-pfc διορρώνει ανωμαλίες στο ρεύμα αν δεν κάνω λάθος, αλλά με μερικά ups δεν είναι συμβατά.

Τα panels δουλεύουν σε όλες τις μητρικές, ένα καλώδιο τροφοδοσίας συνδέεις πάνω τους και τους ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

To βρήκα http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=3078

Επίσης παλιότερα είχα κολλήσει κάτι ψυχτράκια με θερμοαγώγιμη κόλλα Loctite,ακριβή βέβαια(αν δεν κάνω λάθος έκανε 38ε) αλλά κόλλησαν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.