Jump to content



Αποσύνδεση ανεμιστήρων...


XtR

Recommended Posts

Πάμε λοιπόν...

όποιος πιστεύει ότι μπορεί να κολήσει ψύκτρα σε τέτοιο επεξεργαστή να του δώσω ένα να παίξει...

PICT0029.th.jpg

(ακόμα κι αν η ταινία κρατήσει την ψύκτρα πάνω στον επεξεργαστή πολύ αμφιβάλω αν αντέξει ο πυρήνας το βάρος)

Με την ψύκτρα του.

PICT0030.th.jpg

Και με το τροφοδοτικό πάνω (έχει ένα δάχτυλο κενό, φτάνει δε φτάνει, αυτό έχει...:laughing: από θέμα χώρου πάντως, χωράει άνετα stock ψύκτρα intel 775... με βάζετε στον πειρασμό να δοκιμάσω πρέπει να πω...)

PICT0034.th.jpg

Και βγάζοντας τα καλώδια των ανεμιστήρων από τα βύσματά τους, τα καρφώνουμε απευθείας σε ένα molex από το τροφοδοτικό (πατέντα δημοτικού). Κίτρινο-μαύρο = 12V, Κόκκινο-μαύρο=5V, Κίτρινο-κόκκινο=7V

PICT0033.th.jpg

Ένα φουρφούρι μπρος, και ένα πάνω (γιατί πίσω χώρο το κουτί δεν έχει)...

PICT0031.th.jpgPICT0032.th.jpg

Και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Spanaks συντόνισες, ευχαριστώ! Το δοκιμάζω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

mihalis2001gr ευχαριστώ για τις απαντήσεις μου λύθηκαν κι αυτές οι μικρές απορίες...

Οπότε καλό είναι να τα έχουμε και τα δύο σε ένα τροφοδοτικό και για οικονομία αλλά και προστασία. Αλλά σε 300watt δεν νομίζω να υπάρχει κάτι απ'όσο είδα. Τέλος θα πάρω και μια θερμοαγώγιμη ταινία μπας και κοτσάρω κι εγώ καμιά ψύκτρα 775 αν δεν με ικανοποιήσει το αποτέλεσμα με τα καλώδιοκόλπα του Spanaks. Ξανά thx για το μίνι tutorial.

Μήπως να πάρω τελικά ένα panel και να τελειώνουμε; :D

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι βάζοντας αυτοκόλλητο θερμοαγώγιμο και βάζοντας κόντρα για την ψύκτρα στο τροφοδοτικό ίσως έχει αποτέλεσμα... (εγώ κάτι τέτοιο θα δοκίμαζα...)

(για ψύκτρα άλλη εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μόντα του Spanaks και όλα οκ. Μειώθηκε αρκετά ο θόρυβος και ανέβηκε η θερμοκρασία 5 βαθμούς 40-41 από 35, όλα καλά... Επόμενο βήμα τώρα το τροφοδοτικό.

Ακούω "ήσυχες" προτάσεις...

Σκέφτομαι να κλεισω το κουτί και να βάλω και ηχομόνωση.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805657

Θα κάνει δουλειά;

Θα ανέβει η θερμοκρασία στο κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό δεν ειναι... ακριβά είναι τα silverstone & lian li

το εχω δοκιμασει. με τους default ανεμιστηρες ειναι λιγο ζεστό. αν τους αλλαξεις και βαλεις Noctua ειναι πιο ησυχο [το παιρνεις αγκαλια και κοιμασαι το βραδυ) και πιο κρυο...

αλλα το καλό του είναι οτι είναι ταφος... δεν ακουγεται τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.