Jump to content



Ερωτήσεις για κατεβαστήρι Linux


manos3000

Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραίο άρθο σχετικά με το Linux και μια και έγινε θέμα εδώ έχω μερικές ερωτησούλες να κάνω και θέλω τα φώτα σας! Έχω ένα παλιό μηχανημα Pentium 4 στα 3Ghz μνήμη 512Gb και ένα παλιό 80 δίσκο WD, θέλω να το κάνω κατεβαστήρι δηλαδή 24/7 on-line χωρίς να έχω πρόβληματα με τα windows όπως επανεκίνηση και να θέλω antivirus και πιθανόν firewall και να κολάνε όπως γίνεται συνήθως με τα Xp:wall::wall::wall:. Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει την έκδοση 7.10 του ubuntu πολύ καλό και ελαφρή και το χρησιμοποιώ περισσότερο για σερφάρισμα στο internet:T::T::T:.

1η ερώτηση μήπως να κατεβάσω την έκδοση την καινούρια Ubuntu Server Edition γιατί θέλω να βλέπω αυτά που κατεβάζω μέσω windows Xp στο άλλο μου pc και ίσως να είναι καλύτερα μέσω δικτύου;

2η ερώτηση, έχω το ασύρματο modem router USR9108, όταν έβαλα adsl γραμμή εγκατέστησα το Azureus με το οποίο είχα πρόβλημα ότι κατέβαζα με μέτρια ταχύτητα αλλά είχα πολύ μικρο share και ένας φίλος μου είπε ότι κάτι γίνεται με το firewall του router και με τις θύρες που έχει κλειστές και να εγκαταστήσω το Bitlord όπου αυτό χρησιμοποιώ από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα. Επειδή είδα οτι και το Ubuntu έχει το Αzureus μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στον router ή κάπου αλλού γιατί το δοκίμασα μέσω Ubuntu και αντιμετωπίζω ξανά τα ίδια!

3η ερώτηση και τελευταία, αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να τηλεχειριστώ τον υπολογιστή που θα έχει τα Ubuntu πχ. να τον κλείσω, να τον σταματήσω να κατεβάζει μέσω windows Xp γιατί θα είναι σε άλλο δωμάτιο και δεν θέλω να αγοράζω άλλες οθόνες κ.τ.λ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry αν γίνομαι λίγο υπεβολικός με τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να γίνω και εγώ λίγο Linuxas :hi::hi::hi:

Link to comment
Share on other sites

1)server χρειαζεσαι μονο αν βαλεις apache ftp και γενικα server προγραματα!

2)μπωρεις να παιξεις με Firestarter και με της ρυθμισεις του azureus(πρωτινεται να μην πειραξεις κατι).

3)μπωρεις να εχεις remote control με ssh απο windows σε linux!

γνωμη μου δεν χρειαζεσαι firewall(εκτος απο τον ηδη εγκατεστημενο του linux)

Link to comment
Share on other sites

1η ερώτηση μήπως να κατεβάσω την έκδοση την καινούρια Ubuntu Server Edition γιατί θέλω να βλέπω αυτά που κατεβάζω μέσω windows Xp στο άλλο μου pc και ίσως να είναι καλύτερα μέσω δικτύου;

Αυτό μπορείς να κάνεις εγκαθιστώντας τον samba server του ubuntu ώστε να κάνεις sharing ενός δίσκου ή φακέλου στο δίκτυό σου... για οδηγίες δες εδώ...

2η ερώτηση, έχω το ασύρματο modem router USR9108, όταν έβαλα adsl γραμμή εγκατέστησα το Azureus με το οποίο είχα πρόβλημα ότι κατέβαζα με μέτρια ταχύτητα αλλά είχα πολύ μικρο share και ένας φίλος μου είπε ότι κάτι γίνεται με το firewall του router και με τις θύρες που έχει κλειστές και να εγκαταστήσω το Bitlord όπου αυτό χρησιμοποιώ από τότε χωρίς κανένα πρόβλημα. Επειδή είδα οτι και το Ubuntu έχει το Αzureus μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στον router ή κάπου αλλού γιατί το δοκίμασα μέσω Ubuntu και αντιμετωπίζω ξανά τα ίδια!

Όπως είπε και ο dannys πρέπει να ρυθμίσεις τα ports του linux έτσι ώστε μην μπλοκάρονται... αυτό μπορείς να το κάνεις με έναν firewall manager όπως είναι το firewall-builder ή το Firestarter... πρώτα διαλέγεις μια πόρτα για στον torrent client σου (Azureus κτλ) και μετά με το firestarter αφήνεις ελεύθερες τις εισερχόμενες συνδέσεις στην πόρτα αυτή... και τέλος από τον router σου κάνεις port-forward την πόρτα αυτή στην ip που έχει το linux pc σου... για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να googl-άρεις το κάθε βήμα ξεχωριστά και να μάθεις πως κάνεις το καθένα...

3η ερώτηση και τελευταία, αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα να μπορώ να τηλεχειριστώ τον υπολογιστή που θα έχει τα Ubuntu πχ. να τον κλείσω, να τον σταματήσω να κατεβάζει μέσω windows Xp γιατί θα είναι σε άλλο δωμάτιο και δεν θέλω να αγοράζω άλλες οθόνες κ.τ.λ ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry αν γίνομαι λίγο υπεβολικός με τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να γίνω και εγώ λίγο Linuxas :hi::hi::hi:

Αυτό μπορείς να το κάνεις με πολλούς τρόπους... ο ένας είναι με ένα απλό terminal το οποίο το ανοίγεις από το pc σου (πχ putty) και μπορείς να δώσεις εντολές στο linux... μια από αυτές είναι η

$ sudo shutdown -h now

η οποία θα κλείσει τον υπολογιστή...

Για να τον ανοίξεις τώρα χρειάζεται η κάρτα δικτύου να υποστηρίζει το λεγόμενο wake on lan, ή αλλιώς WOL ή magic packet... το τι είναι αυτό μπορείς να το αναζητήσεις στο google με τις ονομασίες αυτές...

επίσης αν θες να βλέπεις το γραφικό περιβάλλον του linux στα windows (κάτι σαν το remote desktop) μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα vnc client από την πλευρά των windows και έναν vnc server από την πλευρά του linux... αυτή η μέθοδος είναι αργή, αλλά σε τοπικό δίκτυο ανεκτή... μπορείς να δοκιμάσεις το ultraVNC...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας πιστεύω οτι ειναι αρκετά ενδιαφέρουσες και έχω καταλάβει τι περίπου πρέπει να γίνει! άλλωστε αν δεν παίξεις και λίγο με αυτά δεν μαθαίνεις, απλά έθεσα το θέμα γιατί ήθελα να πάρω μια γενική ιδέα τι περίπου πρέπει να κάνω!!! thanks again!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.