Jump to content



Ubuntu σε ΡΙΙ, δεν γίνεται ;;;;;;;;;;


dpolal

Recommended Posts

Θέλησα, μετά από πολλά πολλά χρόνια, να δοκιμάσω και εγώ να ξεστραβωθώ λίγο με τo Linux.

Έχω ένα παλαιό ΙΒΜ PC300GL με: P2 400MHz slot-1, 512MB sdram, on-board S3Trio 3d, 10/100 Gigabyte ethernet pci, 40GB hard disk, usb2+firewirw pci adapter μάλλον της sunnix, cd-rom.

Απλό μηχανάκι, που σαν κατεβαστήρι δουλευει με ΧΡ χωρίς πρόβλημα, αν και ποιό αργό από την καθυστέρηση μερικές φορές.

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι το εξής:

H hardy heron, απλά δεν μπαίνει με τίποτα, ξεκινάει το σιντί και κάποια στιγμή εκεί που φορτώνει αργά αργά δείχνει σαν να σταματάει και μένει εκεί....

Γειά σας, αν και το ποντίκι λειτουργεί δεν φαίνεται κάτι άλλο, πατώντας το διακόπτη on/off παρόλα αυτά κλείνει το πισί και ανοίγει αμέσως, σαν να κάνει reboot....

Δοκίμασα και έβαλα ένα παλαιό live cd Ubuntu 6,0κάτι που είχα, ανεβαίνει από το Live cd, μπαίνει στην διαδικασία της εγκατάστασης, περνάει τις επιλογές της και μετά όταν ξεκινάει να φορτώνει τα αρχεία κολλάει κάπου στο 62%....

Γειά σας και αυτό.

Έχετε καμμιά ιδέα, φταίει ότι είναι παλιό το μηχάνημα, παίζει να δημιουργεί πρόβλημα κάποια κάρτα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ασυμβατότητα με κάποιο hardware στο pc σου. Δοκίμασε το xubuntu που είναι για παλιούς υπολογιστές. Αν δεν κάνεις τίποτα και με αυτό δοκίμασε κάποια άλλη διανομή όπως το zenwalk που είναι ότι πρέπει για παλιούς υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε το XUNUNTU κατάφερε να λυγίσει το γέρικο αυτό μηχάνημα που αποδείκτηκε πολύ σκληρό καρύδι... :(

Από ότι φαίνεται μάλλον το πρόβλημα προέρχεται από την κάρτα γραφικών (S3 trio 3d on-board).

Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία με το Zenwalk και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι τελικά θα τα παρατήσω με το εν λόγο μηχάνημα... :(

3 μέρες παίδεμα χωρίς να καταφέρω να το εγκαταστήσω είναι too much.

Περνάω στο σχέδιο Β.

Θα φορτώσω το ΚUBUNTU στο φορητό που αν μη τί άλλο είναι και πολύ ποιό καινούργιο και το χρησιμοποιώ περισσότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ειδικές διανομές για παλιά συστήματα όπως η dsl, puppy linux

Δεν αντιλέγω και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αλλά το θέμα είναι ότι έχω ήδη κατεβάσει 3 διαφορετικές distro (το zenwalk δεν το δοκίμασα τελικά), έχω αφιερώσει 3 μέρες και ακόμα δεν έχω καταφέρει ούτε την installation οθόνη να δώ και έχουν σπάσει τα νεύρα μου.

Όσο και να θέλω να ασχοληθώ είναι εντελώς σπαστικό να βλέπω ένα μηχάνημα που παρά τα χρόνια του δεν με είχε δυσκολέψει καμμία φορά με την Μ$ αφού είχα ξεκινήσει με win95 σε αυτό και έβαλα και τα ΧΡ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Και τώρα πρέπει να κατεβάζω distro μέχρι να βρώ κάποια που μπορεί να δουλέψει...

Απλά έχω πεισμώσει με το όλο θέμα γιατί αν δεν κάτσω με το ζόρι να ασχοληθώ τώρα δεν βλέπω να το πιάνω ξανά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις βάλει κάποιο μήνυμα λάθους να δούμε κι εμείς τι γίνεται.

Αυτά που γράφεις είνια λίγο γενικά.

Δηλαδή το ότι κολάει στο 62% τι συμπέρασμα να βγάλω?

Αν είχα κάτι περισσότερο από όσα αναφέρω θα το έβαζα, δεν είμαι και εντελώς άσχετος.

Στην hardy heron, στην οθόνη με την λίστα που παρουσιάζονται τα υποσυστήματα που φορτώνουν κάποια στιγμή σταματάει κάπου χωρίς να φαίνεται τί είναι αυτό που πάει να φορτώσει.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιό είναι αυτό που έχει φορτώσει τελευταία πριν το κόλλημα.

Στην 6.06 φορτώνει κανονικά από το Live cd, επιλέγω Install, ξεκινάει η εγκατάσταση, βλέπω το desktop και στη μέση ένα παράθυρο όπου γεμίζει μια μπάρα.

Το παράθυρο απλά αναφέρει σαν τίτλο copy files, φτάνει στο 62% και μένει εκεί, το άφησα κάνα δίωρο, δεν είχε προχωρήσει.

Το XUBUNTU που δοκίμασα προχθές έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με το KUBUNTU.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις το Kanotix.

http://www.kanotix.org

Λογικά θα σου γράφει και τι κάνει σε κάθε στάδιο (πατώντας F2 ή ESC, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα βγαίνει από την γραφική παρλαπίπα) οπότε θα δεις και τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.