Jump to content



lapping σε cpu block?


redbighunter

Recommended Posts

επειδη καταλαθος μου επεσε το cpu block κατω και εκανε μια γρατζουνια <<νααααα>>, ειπα να το lappαρω! τι υλικα προτινετε, και με ποιο τροπο να κανω την ολη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Για μια γρατζουνιά δεν νομίζω να αξίζει ο κόπος...

Αντε να κερδίσεις 1βαθμο...:upside:

Υπάρχει και ενα ρίσκο βέβαια στην διαδικασία...να το τρίψεις στραβά οπότε να τα κάνεις χειρότερα...;)

Link to comment
Share on other sites

Για μια γρατζουνιά δεν νομίζω να αξίζει ο κόπος...

Αντε να κερδίσεις 1βαθμο...:upside:

Υπάρχει και ενα ρίσκο βέβαια στην διαδικασία...να το τρίψεις στραβά οπότε να τα κάνεις χειρότερα...;)

εχει κι αλλες γρατζουνιες μικροτερες απλα αυτη εδω ηταν η τελειωτικη! αλλα απο την αρχη που ειχα παρει το block δεν ειχε και το καλυτερο lapping που αν το συγκρινω με ενα αντιστοιχο της enzotech ειναι χαλια! για να μην γινει χειροτερο το block ζηταω οδηγιες και συμβουλες απο αλλους που το εχουν κανει, ωστε να μην την πατησω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις πως δεν μπορεις...

Δεν νομιζω να σε συμφερει να αγορασεις λουστρο για να βαψεις ~16cm^2 .:upside::hehe:

καποιος γνωστος θα εχει να μου δωσει λιγο...:whistling:whistling:whistling!!!

Link to comment
Share on other sites

Γυαλισμα απο κατω ντουκοχαρτο 400->800->1200->2000,ετσι εκανα στο δικο μου και ειναι καθρεφτης χωρις αλοιφες κλπ.

το εβρεχες και το ετριβες ή στεγνο οπως ηταν?

Link to comment
Share on other sites

πάρε ντουκόχαρτο 800-1200-1600-2000 και κάνε σταδικά..

Απ το 1600 και μετά φτύνε την επιφάνεια και με γρήγορες αλλά σταθερές κινήσεις για να μπορείς να κάνεις την γυαλάδα.

Thats all.

Link to comment
Share on other sites

To βρεχεις. Στο 2000 βάζεις και ελάχιστο υγρό σαπούνι. Να προσεξεις όμως να περιστρέφεις το βλοκ κατά διαστήματα. Δηλαδή 5 τριψίματα, περιστρέφεις 90 μοιρες, άλλα 5 και περιστρέφεις πάλι κτλ. Έτσι θα φαγωθεί ίσια σε όλες τις πλευρές

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τα παιδιά που λένε 800-1200-1600-2000 (και γω αυτό έχω κάνει ) και συμπληρώνω πως καλό θα ήταν όλη αυτή την διαδικασία να την κάνεις σε ένα τζάμι που θα έχεις κολλημένο το ντουκόχαρτο πάνω.!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το ξέχασα πάνω σε τζάμι θα το κάνεις , και κολλημένο να μην είναι. πάλι γίνεται δουλειά. Το ότι χρησιμοποιείς 4 διαφορετικά νούμερα είναι για να μην κάθεσαι και τρίβεις 19 ώρες με το 2000 .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα...Τι κερδιζεις με το lapping? κανεις lapping μονο σε block η κανεις και στην cpu ? μεχρι ποσους βαθμους κατω θα δεις με lapping με βαθμο 2000 ? :help:

αν lappαρεις τη cpu χανεις την εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.