Jump to content



Asus P5Q - πρόβλημα με mem bios settings


Borg

Recommended Posts

παιδια θα με τρελανει αυτο

ειμαι τωρα με αυτη την mobo (thx to samael :D ) και δεν μπορω να μπουταρω πανω απο 1000, με αλλες μητρικες (χ38,p35) ειχα ανετα τα 1066 με 5-5-5-15 (ddr2 ofc )

δοκιμασα διαφορες επιλογες στα bios αλλα δεν ....

τα

DRAM static read control

DRAM read training

MEM O.C. charger

AI clock twister

AI Transation booster

και τα αλλα cas πως να τα βαλω? κατι ξεχναω?, βασικα μερικα απο αυτα δεν τα ειχαν οι αλλες μητρικες (σιγα μην δεν το ξερει κανεις αυτο :p )

:giveup::wassat:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ολα στο Auto τα ειχα και ηταν ΟΚ με Crucial Ballistix pc8500(φαντασου) :bigsmile:,καλυτερα να κανεις "αναποδη" αναζητηση πανω στη συμβατοτητα μητρικης-μνημης,ξεχνα το QVL και πανε στον κατασκευαστη της μνημης να δεις αν παιζουν στη μητρικη. :bye:

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις ίδιες μνήμες σε άλλη μητρική.:coax: Δες λίγο "παρόμοια" post.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=51727

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=49602

Ένας φίλος μου είπε ότι είναι θέμα επεξεργαστή. Αυτοί που έχουν σειρά 6ΧΧΧ δεν έχουν προβλήματα σε αντίθεση με όσους έχουν 8ΧΧΧ και 9ΧΧΧ. Ο φίλος μου ας πούμε στην ίδια μητρική με τις ίδιες μνήμες αλλά 6850 δεν είχε πρόβλημα. Μήπως τελικά είναι θέμα FSB, καθότι οι καινούριοι επεξεργαστές έχουν υψηλότερο από τους παλιούς?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψηθεί άσχημα βλέπω ε?:p:worship:

χαλαρα,αφου ξερεις:innocent:

Επισης μπορεις να δοκιμασεις και λιγο πιο χαλαρο TRFC αν δε μπουταρει με relax level 2

Επισης καλυτερα τα sub=timmings σε asus καλυτερα να τα ρυθμιζουμε μονοι μας γιατι συνηθως στο auto μερικα ειναι πολυ σφιχτα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες

τελικα πριν κανω το update καταλαβα οτι ειχε απο μονο του σφιχτα τα αλλα cas...

οταν εκανα το update μετα δεν ξανα μπηκε στα windows!...(ξανα format κλπ κλπ!)

επισης σημερα θα εχω και αλλες μνημες (για να δουμε)

τεσπα

θα το τεσταρω σημερα και θα βαλω και κανενα screenshot

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.