Jump to content



Πρόβλημα με UPS


HotPeanut

Recommended Posts

Έχω ένα ups Belkin 500VA

http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=201050

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κόβεται το ρεύμα σβήνει και το pc, δλδ το ups κοιμάται. Όταν όμως μέσα από τα vista και το προγραμματάκι

που έχει το belkin του κάνω τεστ όπως Ups self-test until battery low δουλέυει κανονικά, δλδ η μπαταρία "κρατάει" το pc αναμένο.

Από την άλλη ανάβει συνεχόμενα το λαμπάκι που λέει check battery ενω η μπαταρία είναι γεμάτη.. Τό manual αναφέρει ότι αν αναβοσβήνει θέλει φόρτιση η μπαταρία, δεν αναφέρει τι μπορεί να φταίει όταν είναι συνεχώς αναμένο...

Περιμένω ιδέες? Να θέλει αντικατάσταση η μπαταρία? 1,5 χρόνο το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ακόμα εγγύηση το πας για έλεγχο.

Αν όχι, μάλλον θέλει αλλαγή μπαταρίας, οπότε είτε το ανοίγεις εσύ (ΑΠΕΙΡΗ προσοχή με τα ρεύματα) είτε το πηγαίνεις σε έναν Γερμανό και την αλλάζουν εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το καλύτερα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία για να ξεμπερδέψεις και πιό γρήγορα!

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με ενα MGE και τελικά είχε διαρροή η μία μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπία είναι η ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΣΑΡΑΒΕΛΟΣ ΑΕ.

ΘΗΣΕΩΣ 8-10

ΑΘΗΝΑ

Τηλ. :2109231531

___________________

ΛΕΩΦ. ΚΥΘΗΡΩΝ 12

17455

ΑΛΙΜΟΣ

Τηλ. :2109895000

___________________

Ε.Ο. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 17 ΧΛΜ.

57001

ΘΕΡΜΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Τηλ. :2392072289

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπία είναι η ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΣΑΡΑΒΕΛΟΣ ΑΕ.

ΘΗΣΕΩΣ 8-10

ΑΘΗΝΑ

Τηλ. :2109231531

___________________

ΛΕΩΦ. ΚΥΘΗΡΩΝ 12

17455

ΑΛΙΜΟΣ

Τηλ. :2109895000

___________________

Ε.Ο. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 17 ΧΛΜ.

57001

ΘΕΡΜΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Τηλ. :2392072289

Ευχαριστώ πολύ φίλε :T: Πάνω που θα έπαιρνα τηλ. αύριο στο κωτσόβολο να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι μικρό το UPS για το σύστημα μου, δηλάδη στο απότομο φορτίο (μόλις κόβεται το ρεύμα) να μην έχει την ενέργεια να το κρατήσει?

Σύνδεσε μια λάμπα γραφείου ή κάτι άλλο μικρό επάνω στο UPS μόνο και κάνε δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Με λάμπα δουλέυει, την κρατάει άνετα. Θα κάνω άλλο τεστ, θα το βάλω μια στο κατεβαστήρι που έχει τροφοδοτικό 300W και οθόνη CRT που το κρατούσε άνετα πριν αλλάξω pc. Αν κα τότε δεν δουλέωει έφυγε. Τελικά ο κωτσόβολος κάνει το service σε αυτά. Είδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Αν το PC σου είναι αυτό της υπογραφής σου, δεν ζητάει σε load αρκετή κατανάλωση για να κλατάρει 500άρι ups με την καμία. Εγώ το δικό μου, με οθόνη που τραβάει 100w πάνω, σε load στα 3/5 το φτάνω, με το ζόρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.