Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ LCD 37-40


aekaras9

Recommended Posts

Παιδια εχω μπερδευτει παρα πολυ.Ενω ειχα καταληξει στην Samsung LE40M87B http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=44071 ,μετα απο σχολια εδω δυσκολευομαι να αποφασισω.Μπορω να διαθεσω 900-1000Ε.Ενδιαφερομαι περισσοτερο για ταινιες full hd,επειτα για αναλογικα καναλια και μετα για χρηση pc.Οι επιλογες μου : 1) LG 37LF75 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169309 2) SAMSUNG LE37A558P3F http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156524 3)LG 42LF75 42 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169311 4) SONY KDL-40D3500AEP BRAVIA 40 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.160371 5)LG 37LG5000 http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?...14&ext=skroutz 6) Samsung LE-37M87B http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?...05&ext=skroutz 7) Toshiba 37XV505 DG http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?...30&ext=skroutz .Περιμενω τις επιλογες σας

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι τί ζητάς... σαν all around value επιλογή και 40 ίντσες η m86/87 είναι απλά μονόδρομος... αν θέλω να της βρω αρνητικά θα έλεγα όχι π.καλό μαύρο και clouding πχ στο δευτερόλεπτο μεταξύ 2 καναλιών... αλλά για τα λεφτά που ζητάει και αυτά που δίνει συνολικά είναι άψογη... η sony δε μου άρεσε προσωπικά... και η lg είχε χειρότερο αναλογικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε 32-37 (ελεω χωρου) τι προτεινετε παιδια?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1018671

100Hz, IPS panel

Χειροτερα μαυρα απο Samsung (PVA panel) αλλα αν τα μαυρα ειναι αυτοσκοπος καλυτερα να πας σε Panasonic plasma. Η προηγουμενη σειρα "7" αρχιζει να πεφτει σε τιμες τωρα που βγηκε η "8".

Link to comment
Share on other sites

Η 40M86 εδω και 1.5 χρονο που κυκλοφορει παντα μου τραβουθσε το βλεμμα οπου την εβλεπα. Εχει απιστευτα ζωντανα (ισως ψευτικα αλλα αυτο δε με ενδιαφερει) χρωματα με αυτη τη glossy επιστρωση.

Σκεφτομαι τωρα που η τιμη της εχει πεσει κατω απο το χιλιαρικο και ισως πεσει και αλλο, να παρω μια για το δωματιο μου και θα ηθελα να τη χρησιμοποιησω βασικα σαν monitor για PC και να μπορω να συνδεση και καμια παιχνιδομηχανη πανω για χαβαλε. Η τηλεοπτικη αποδοση, τα 100hz που δεν εχει ή το blu-ray/hd-dvd δεν με ενδιαφερουν, καλυπτονται απο αλλου.

Επειδη λοιπονβ βλεπω πως την εχετε 2-3 απο πανω, ηθελα να ρωτησω αν εχετε συνδεσει PC, αν εχει 100% 1:1 pixel mapping ωστε να παιξει σωστα σαν monitor στα 1920χ1080 και πως τα παει απο response time, εχετε καθολου προβλημα με ghosting σε games? (νομιζω s-pva ειναι το panel της ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1018671

100Hz, IPS panel

Χειροτερα μαυρα απο Samsung (PVA panel) αλλα αν τα μαυρα ειναι αυτοσκοπος καλυτερα να πας σε Panasonic plasma. Η προηγουμενη σειρα "7" αρχιζει να πεφτει σε τιμες τωρα που βγηκε η "8".

SLN thnx, τωρα ειδα το ποστ σου...το λινκ που εχεις δωσει εχει τελειωσει...Ποια ειναι αυτη που προτεινεις? Η Philips σειρα 9 σε 32" ειναι τουμπανο αλλα αρκετα ακριβεη, αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Toshiba Z series συγκριμενα ηταν 37z3030@900κατι ευρω..

Γενικα τις philips τις εβλεπα παντα υπερτιμημενες, ακομα και πιο ακριβες απο sony.

Αν καποιος βλεπει τις διαφορες και πιστευει οτι αξιζει να πληρωσει τα διπλα λεφτα be my guest.

Εγω θα εμενα σε samsung, toshiba μονο, με καλυτερο απλα value for money την toshiba.

Στις Plasma παιζει μονο panasonic.

Αν ενδιαφερεσαι παιζει toshiba 40XF355 @ 899 euro στο πλαισιο. Πριν 2 βδομαδες υπηρχανε <10 κομματια πανελλαδικα. Ρωτας σε ποιο μαγαζι υπαρχει και πας και την καβατζωνεις.

PVA panel.

Link to comment
Share on other sites

Toshiba Z series συγκριμενα ηταν 37z3030@900κατι ευρω..

Γενικα τις philips τις εβλεπα παντα υπερτιμημενες, ακομα και πιο ακριβες απο sony.

Αν καποιος βλεπει τις διαφορες και πιστευει οτι αξιζει να πληρωσει τα διπλα λεφτα be my guest.

Εγω θα εμενα σε samsung, toshiba μονο, με καλυτερο απλα value for money την toshiba.

Στις Plasma παιζει μονο panasonic.

Αν ενδιαφερεσαι παιζει toshiba 40XF355 @ 899 euro στο πλαισιο. Πριν 2 βδομαδες υπηρχανε <10 κομματια πανελλαδικα. Ρωτας σε ποιο μαγαζι υπαρχει και πας και την καβατζωνεις.

PVA panel.

Ναι Σολωνα ειμαστε στην ιδια σελιδα, και εγω πιστευω οτι η ιδιοτροπια για την virtual τελειοτητα κοστιζει πολυ ακριβα σε γενικοτερο επιπεδο.

Το μοντελο της Toshiba που μου παραθετεις η αληθεια ειναι οτι δεν το γνωριζα και φαινεται αρκετα δυνατο, αν κατι θα αλλαζα ειναι την μαυριλα (δεν γουσταρω την πολυ μαυριλα). Σε 40 ιντσες δεν μπορω να παω λογω χωρου, 37 ειναι το maximum και αυτο πρεπει να μελετησω αν χωραει. Βασικα εχω την 32αρα τωρα πανω σε ενα βραχιονα που με την σειρα του καθεται σε τοιχο μοικους 1.30, και αυτος ο τοιχος ειναι μαχ 2 μετρα απτην καρεκλα μου. Οποτε η 40αρα ειναι overkill,

αληθεια τα fullHD αν δεν κανω λαθος απαιτουν λιγοτερη αποσταση ετσι δεν ειναι? Δλδ η 37αρα 1080ρ απαιτει ιδιο μηκος με 720ρ, διορθωσε με αν ειμαι λαθος.

Την τηλεοραση την εχω και για pc και εκει βασικα μου χρειαζεται το fullHD, κατι ομως το οποιο απαιτει δυνατη καρτα-ες γραφικων. Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης, οι fullHD κανουν downscale σε 1680χ1050 πχ? ή πανε κατευθειαν σε 720p. Αν καποια Τν μου κανει λοιπον, ειναι αυτη που μπορει να κανει καλο scaling, τωρα φουτσα μουτσα, λουτσα, ambient και scarlet ohara μου ερχονται δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

μωρε οτι scaling θες κανεις εστω και μεσω της καρτας γραφικων, αλλα νομιζεις πως αξιζει να χαλασεις την ποιοτητα (οχι λογω της μικροτερης αναλυσης αλλα λογω του scaling ασχετα σε ποια αναλυση θα πας) για να γλιτωσεις τι? 15% δυναμη στην καρτα γραφικων? Γιατι τοσο ειναι η διαφορα απο 1920χ1080 σε 1680χ1050, 2.073.600 πιξελς στη μια περιπτωση και 1.764.000 στην αλλη...και μαλιστα θα χασεις ακομα πιο πολυ σε ποιοτητα απο το οτι θα προσπαθεις να δειξεις 16:10 αναλογια σε 16:9 καδρο... Εγω που σκεφτομαι να κανω το ιδιο πραγμα, μονο 1920χ1080 σε ολα, αρκει να μπορει η τηλεοραση σωστα...

Link to comment
Share on other sites

μωρε οτι scaling θες κανεις εστω και μεσω της καρτας γραφικων, αλλα νομιζεις πως αξιζει να χαλασεις την ποιοτητα (οχι λογω της μικροτερης αναλυσης αλλα λογω του scaling ασχετα σε ποια αναλυση θα πας) για να γλιτωσεις τι? 15% δυναμη στην καρτα γραφικων? Γιατι τοσο ειναι η διαφορα απο 1920χ1080 σε 1680χ1050, 2.073.600 πιξελς στη μια περιπτωση και 1.764.000 στην αλλη...και μαλιστα θα χασεις ακομα πιο πολυ σε ποιοτητα απο το οτι θα προσπαθεις να δειξεις 16:10 αναλογια σε 16:9 καδρο... Εγω που σκεφτομαι να κανω το ιδιο πραγμα, μονο 1920χ1080 σε ολα, αρκει να μπορει η τηλεοραση σωστα...

τι εννοεις μεσω της καρτας γραφικων?, γιατι και τωρα στην δικια μου αν βαλω μια ενδιαμεση αναλυση θα φαω μουτζα μαυρη οθονη. Τι ρυθμιση κανεις/εννοεις?

Για το fullHD μαζι σου και εγω εκει θελω να ειμαι αλλα γνωριζεις οτι μια 4870 δεν φθανει, πρπει δλδ να εισαι με μια καρτα του 400αρικου για να τραβαει τερμα σε τετοιες αναλυσεις και να αλλαζεις γρηγορα για τα καινουργια παιχνιδια. Νομιζω οτι θα παρει πανω απο χρονο++ η εδραιωση του FullHD σε παιχνιδια ετσι ωστε να παιζουν εκει καλα mainstream καρτες..

Αλλα απο εκει και περα τo scaling θα μου χρειαστει και για αλλα pc που πιθανως να συνδεσω πχ ενα htpc με μια mobile καρτα... Δεν κολλαω στα φραγκα η στην περικοπη της ποιοτητας αρκει να ικανοποιει της αναγκες μου αποδοτικα, εσυ τι λες?

τωρα για την τηλεοραση και αν θα παιζει σωστα στην native αναλυση γιατι να μην παιζει ? :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για μονιτορ το εψαχνα.

Τωρα τα... "τριγωνομετρικα" οτι τα 1080p θελουν τοση αποσταση οσο τα 720p δεν τα ξερω.Δεν ειμαι της a/v σχολης. Αμα κατι μου φαινεται μεγαλο, ή ειναι χαλια ποιοτητα και βλεπω το pixel σαν την... τρυπα του Chosena, παω πιο πισω την καρεκλα, και αμα κατι μου φαινεται μικρο, πλησιαζω. :D

Μια fullHD οθονη ηθελα. Με scaling δεν εχω ασχοληθει. Ολα τα παιχνιδια τα τρεχω στα 1920*1080. Οταν η 8800gts και πιο πριν οι 2χ3870 δεν τα καταφερνει, χαμηλωνω το ΑΑ. Απλα πραγματα. Μην δυσκολευεις την ζωη σου με κλισε, "πηρα μεγαλη οθονη, θελω και 5 καρτες".

Αυτο που σου λεει ο blinky ισχυει. Μεσω του display properties αν αλλαξεις αναλυση θα δουλεψει. Ασχετα αν αυτο που θα παρεις θα σε ικανοποιει. Παραξενο αν εσυ τρως μαυριλα. Ολες οι αναλυσεις θα επρεπε να σου βγαινουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για μονιτορ το εψαχνα.

Τωρα τα... "τριγωνομετρικα" οτι τα 1080p θελουν τοση αποσταση οσο τα 720p δεν τα ξερω.Δεν ειμαι της a/v σχολης. Αμα κατι μου φαινεται μεγαλο, ή ειναι χαλια ποιοτητα και βλεπω το pixel σαν την... τρυπα του Chosena, παω πιο πισω την καρεκλα, και αμα κατι μου φαινεται μικρο, πλησιαζω. :D

Ναι μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις οτι δεν εχω περιθωριο προς τα πισω..οποτε ναι τα τριγωνομετρικα εχουν σημασια μιας και θα ειναι απατη να παρω μια ωραια 37αρα fullHD και μετα να ψαχνω για πνευματικο πιστολετο να σπασω τουβλα για να τραβηξω καρεκλα καναπε πισω :) εχω 2+ μετρα αποσταση τοιχο με τοιχο..Τωρα τα τριγωνομετρικα (:D)λενε οτι θελεις για 32 720p ποσο/τοσο εγω ειμαι κατω απτο οριο εξου λοιπον και το ερωτημα αν 32" 720p = 37" 1080p in terms of minimum distance brothah.:beer:

Μια fullHD οθονη ηθελα. Με scaling δεν εχω ασχοληθει. Ολα τα παιχνιδια τα τρεχω στα 1920*1080. Οταν η 8800gts και πιο πριν οι 2χ3870 δεν τα καταφερνει, χαμηλωνω το ΑΑ. Απλα πραγματα. Μην δυσκολευεις την ζωη σου με κλισε, "πηρα μεγαλη οθονη, θελω και 5 καρτες".

Χαιρομαι που το ακουω αυτο οχι οσων αφορα το main rig αλλα tiny htpcss. Αληθεια ξερεις αν παιζει 4850 με κοντο pcb? Ειχα βρει μια ταιβανεζικη που εφτιαχνε κοντες 3850 αλλα εχω χασει το λινκ :getlost:

Αυτο που σου λεει ο blinky ισχυει. Μεσω του display properties αν αλλαξεις αναλυση θα δουλεψει. Ασχετα αν αυτο που θα παρεις θα σε ικανοποιει. Παραξενο αν εσυ τρως μαυριλα. Ολες οι αναλυσεις θα επρεπε να σου βγαινουν κανονικα.

Τι να παιζει αραγε εδω ρε παιδια, 16:9 αναλυση αν βαλω δεν παιζει...μαυριλα, γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.