Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ LCD 37-40


aekaras9

Recommended Posts

στις nvidia καρτες τουλαχιστον, στο control panel τους σου λεει ξεκαθαρα οτι μπορεις να κανεις scaling οτι θες μεσω της καρτας, χωρις να χρησιμοποιησεις το scaler της TV δηλαδη. Φαντασου πχ οτι η καρτα θα στελενει στην TV 1080p σημα και την TV αυτο την ενδιαφερει, τιποτα παραπανω, αλλα αυτο το 1080p θα εχει φτιαχτει με scaling απο την καρτα αφου προσαρμοσει πανω του τη δικη σου αναλυση. Φανταζομαι και σε ΑΤΙ θα γινεται στα πλαισια του ανταγωνισμου, αλλα ουτως ή αλλως 8800gtx βλεπω πως εχεις, εμενα με 8800gt την εχει την επιλογη. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να σου πω ακριβως πως γιατι δεν εχω digital display συνδεμενη, μας αφησε χρονους και ειμαι με CRT οποτε δεν εχει την επιλογη αλλα ψαξε στο nvidia control panel.

Αποκει και περα μην αγχωνεσαι για την δυναμη της καρτας, δεν εχεις δα και κανενα αδυναμο συστημα, ουτε το 15% οπως σου ειπα ειναι καμια μεγαλη διαφορα, απλα στα δυσκολα βγαζε τα ΑΑ/ΑF που λεει και ο SLN. Ουτως ή αλλως ΑΑ σε τετοιες αναλυσεις ποση σημασια εχει? περισσοτερο σπαταλη ισχυος ειναι...εγω μονο σε πολυ ασθενη παιχνιδια το βαζω (πχ WoW) που ξερω πως δε τα επηρεασει στο ελαχιστο το αντιληπτο framerate μου.

Αυτο που ελεγα για το αν δουλευει σωστα σαν monitor εννοουσα οτι αν πχ συνδεσεις με dvi cable + hdmi adapter την καρτα σου στο hdmi της, και θεσεις 1080p60, αν θα το δειξει σωστα με το 100% των pixels οπως ενα Monitor. Αυτες οι τηλεορασεις επειδη δεν εχουν φτιαχτει για τετοια χρηση πολλες φορες κανουν overscan και χανεις pixels κατι που δε θα σε ενοχλησει σε παιχνιδομηχανες ή ταινιες αλλα σε Monitor χρηση θα σε ενοχλησει. Επισης ακριβως επειδη δε φτιαχτηκαν για τετοια χρηση μπορει να εχουν bugs πανω στο θεμα τα οποια να αποβουν μοιραια σε χρηση monitor και να ειναι ψιλοαχρηστες, και τα οποια δυσκολα θα μαθεις αφου δε τις χρησιμοποιουν ετσι οι αγοραστες τους, και ουτε η εταιρεια θα ασχοληθει να τα διορθωσει με firmware αφου δε διαμαρτυρεται κανεις. Καλο ειναι λοιπον να ξερεις πριν δωσεις το χιλιαρικο, γιατι μετα....

Link to comment
Share on other sites

ωραιος

Προς θεου δεν αγχωνομαι γιαυτα :D θα ηθελα ομως να δω ενα μικρο κουτακι με mobile καρτα τα παιζει σταθερα, εγω το πολυ πολυ του κοτσαρω κατι μεγαλυτερο, δεν ειναι εκει το θεμα μου. Απλα αυτη η αναλυση θελει κυβικα για να παιζει καργα δηλαδη ανεβαινουν και οι καταναλωσεις οποτε για μικρα pc ειναι ακομα δυσκολο..

Γιαυτο που λες με την καρτα ειλικρινα δεν το γνωριζα και σε ευχαριστω, δοκιμαζω το custom resolution και μου βγαζει μαυρη οθονη σε 1280χ720 παλι :flag: δα δοκιμασω ξανα θα το βρω το πουρδελο απλα μου καταναλωνει χρονο που δεν εχω για τετοιο θεμα αλλα τεσπα..

Για τα δε firmware κτλ εχεις απολυτο δικιο, ειναι λιγο θεμα μεχρι να τα συγχρονισεις ολα, για την δε Toshiba διαβαζω αναμεικτα λογια με απολογισμο την αναγκη για καλο σεταρισμα, αν γινει ειναι οντως εξαιρετικη. Γιαυτο το 32 720p = 37 1080p ξερεις κατι? Γενικοτερα η μεγαλυτερη αναλυση δεν ειναι πιο ξεκουραστη για το ματι?

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να δεις αυτο με τις αναλυσεις που λενε ειναι το εξης. Οσο μεγαλυτερη η αναλυση τοσο πιο κοντα πρεπει να πας στην τηλεοραση για να αντιληφθει τη διαφορα στη λεπτομερεια το ματι, ή αντιστροφα αντι να πας πιο κοντα να παρεις μεγαλυτερη τηλεοραση.

Επειδη παντα δεν εχει σημασια μονο το ποσο κοντα καθεσαι αλλα και το ποσο μεγαλη ειναι η τηλεοραση, αν θεωρησουμε εναν αριθμο Α που ειναι το κλασμα του μεγεθους της TV προς την αποσταση θεασης, τοτε αυτο ειναι που μας ενδιαφερει. Πχ αν εχεις 40" TV και καθεσαι στα 4 μετρα το κλασμα θα ειναι 40/4 = 10 , αυτο σημαινει οτι ειναι το ιδιο πραγμα με το να παρεις μια 50αρα και να κατσεις στα 5 μετρα, ή να παρεις μια 32αρα και να κατσεις στα 3.2 μετρα. Το ματι σε ολες αυτες τις περιπτωσεις θα εχει τη δυνατοτητα να αντιληφθει την ιδια λεπτομερεια.

Συχνα πολλοι ασχολουνται μονο με τον ενα παραγοντα (το μεγεθος ή την αποσταση) ενω στην πραγματικοτητα το κλασμα ειναι που μας ενδιαφερει. Αυτο λοιπον που λενε ειναι το εξης: Θεωρουν οτι ενας τυπικος θεατης θα βλεπει TV απο τα 3-4 μετρα, και συμφωνα με μελετες, το ματι αν βλεπει απο αυτην την αποσταση σε ενα καδρο 32" δε μπορει να αντιληφθει παραπανω λεπτομερεια απο 720p, αρα σε αυτες τις συνθηκες ειτε εχεις 720p τηλεοραση ειτε 1080p το ιδιο πραγμα βλεπεις, ενω αντιθετα να ειχες μια 37αρα ας πουμε και εβλεπες απο την ιδια αποσταση, λογω μεγεθους (ενω η αποσταση μενει ιδια, αρα το κλασμα αυξανεται) θα μπορουσες να διακρινεις παραπανω λεπτομερεια αρα θα ειχαν νοημα τα 1080p.

Αυτα ομως ειναι γενικοτητες, αφου βλεπεις οτι δεν λαμβανουν υποψην τους οτι εσυ πχ μπορει να βλεπεις απο τα 2 μετρα στην 32αρα, και τοτε μια χαρα 1080P θα διακρινεις...

Ειδικα σε χρηση για μονιτορ επειδη θα εισαι σχετικα κοντα κατα τη γνωμη μου το 720p ΔΕΝ κανει, τα pixels ειναι τεραστια και δε θα εχεις καθολου καλο αποτελεσμα. Χωρια που η αναλυση των 720p lcds δεν ειναι 720p αλλα στην πραξη 1366χ768 και αυτο δημιουργει ακομα μεγαλυτερα προβληματα με το scaling. Ενω με 1080p εισαι αρχοντας! το θεωρω μονοδρομο εφοσον προκειται να γινει και monitor χρηση...

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια μαζι σας ειναι απατη το 720p απο τοσο κοντα....,blinky με ευχαριστει αυτο που λες :D Μπορω να παω σε ενα μαγαζι να παρω μια 37αρα κ αν δεν μου κανει να την γυρισω?, γενικα η επιστροφη γινεται δεν ξερω με τις τηλεορασεις..

εδιτ> μαχ 2 μετρα, γιατι τωρα με τον βραχιονα η αποσταση ειναι 1.60..απλως επειδη παιζει αργοτερα να μετακομισω το 37αρι ειναι το sweet spot και για μεγαλυτερο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμενα στην Samsung LE40M86....Ειμαι κατοχος της εδω και ενα χρονο και οσοι την εχουν δει εχουν χαζεψει...Και δεν κανω καν συγκριση με κατι LG και SONY στις ιδιες δυνατοτητες...Μακραν πολυ η Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης τηλ και τα έχω χαμένα. Το όριο είναι τα 800-850€ μαχ και ιντσες 40 μαχ με προτίμηση τις 37.

Βλέπω σε διάφορες τηλ για 24frames 100Ηz κτλ κτλ. Την οθόνη θα την χρησιμοποιήσω για αναλογικά κανάλια, κανά παιχνίδι και ταινίες DVD- HD απο ιντερνετ οπότε θα είναι 720p οι περισσότερες. Άντε αργότερα να δούμε και full HD αν αγοράσουμε Player

Τι προτείνεται με βάση τα παραπάνω κριτήρια Full HD ανάλυση ή HD ready; Τα αναλογικά θα παραμορφώνουν περισσότερο σε Full HD σε σχέση με το HD ready; Τα παιχνίδια θα τα παίζω σε χαμηλότερη ανάλυση από 1920 γιατί δεν σηκώνει το Laptop

http://www.skroutz.gr/c/12/television.html?keyphrase=LE40M86B

Υπάρχουν διαφορές σε αυτές τις 2 τηλεοράσεις;

Τα 100hz και τα 24frames προσφέρουν κάτι ουσιαστικό ή απλά συζήτηση να γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα χαρακτηριστικά πιστεύω ότι όλα είναι θέμα budget.

@nobig

Με βάση τη χρήση που αναφέρεις ότι θα κάνεις τα 24p δεν θα σου χρειαστούν (μόνο σε περίπτωση BR).

Τώρα για τα 100hz θα σου πω ότι άλλοι το προσέχουν και άλλοι όχι. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες όπως το panel, ο επεξεργαστή σήματος, η πηγή, το είδος της ταινίας, αν βλέπεις ποδόσφαιρο και από πιο κανάλι δορυφορικό ή μη (?) και πάει λέγοντας...

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι να μη σε χαλάει η τηλεόραση όταν θελήσεις να παίξεις, να αράξεις με την κοπέλα σου και το pop corn να απολαύσεις ξένοιαστος μία ταινία και να μην την πρίζεις "Είδες το pixel κάτω αριστερά ότι είναι παραμορφωμένο" ή "Είδες ότι το σφράγισμα του Jude Law κανει judderring"...

Που σημαίνει ότι μπορεί να σε ικανοποιήσει μία 32" AOC με 399€ και αντίστροφα μία KURO (είπαμε κόλλημα) να την θεωρείς "πεταμένα χρήματα για το τίποτα" .

Παράδειγμα

Υπάρχουν τύποι οι οποίοι πέρνουν KURO για να πουν ότι δεν έχει τόσο καλό μαύρο,

υπάρχουν τύποι που πέρνουν KURO μόνο επειδή άκουσαν ότι έχει καλό μαύρο,

υπάρχουν τύποι που πέρνουν KURO επειδή είδαν ότι έχει καλό μαύρο,

υπάρχουν τύποι που βλέπουν την KURO και την θέτουν ως σημείο αναφοράς αλλά αγοράσαν μία ταπεινή Samsung plasma... (π.χ. όπως εγώ)

Link to comment
Share on other sites

οπα τι βομβα ηταν αυτη παλι, στο pixmania η 40M86 799+58 μεταφορικα = 857? φοβερη τιμη για αυτην την τηλεοραση... ολο και ψηνομαι ρε γμτ, φοβαμια οτι οσο περιμενω θα καταρηθουν και θα εξαντληθουν και μετα θα περιμενω να φτηνινει η καινουρια σειρα σε κανα χορνο παλι...

Link to comment
Share on other sites

οπα τι βομβα ηταν αυτη παλι, στο pixmania η 40M86 799+58 μεταφορικα = 857? φοβερη τιμη για αυτην την τηλεοραση... ολο και ψηνομαι ρε γμτ, φοβαμια οτι οσο περιμενω θα καταρηθουν και θα εξαντληθουν και μετα θα περιμενω να φτηνινει η καινουρια σειρα σε κανα χορνο παλι...

Man σκέψου και το RMA.

Link to comment
Share on other sites

ναι, δε ξερω τι παιζει με pixmania rma...δεν εχω ψωνισει ποτε αποκει. Πιθανον σε κανα μηνα να εχει 850 και Ελλαδα, και πιθανον τα χριστοθγεννα και χαμηλοτερα, αλλα ειναι τοσο πιο μοντελο πλεον που φοβαμαι μη το καταργησουν εντελως...κατα τα αλλα δε καιγομαι να ψωνισω, περισσοτερο προς τα Χριστουγεννα θα τη χρειαστω

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ψιλό off topic

πήρα μια samsung 40 και έχει βύσμα vga (d-sub 15), συνδέω το desktop (nvdia) kai to laptop (ati)

αλλά δεν βλέπω εικόνα και στα menu είναι γκρι η σύνδεση pc

κάπου διάβασα στο manual ότι πρέπει να συνδέσω και τον ήχο οπότε λέω μήπως κάνει check για ήχο για να δείξει εικόνα αλλά πάλι τίποτα

το καλώδιο της σύνδεσης δουλεύει σε lg tft 19 (1240x1024) οπότε δεν είναι πρόβλημα καλωδίου

όταν πατάω το κουμπί source περνάει διαδοχικά από tv,ext1,ext2 και μετά πάλι tv

άμα συνδέσω τα Pc με s-video τότε έχω εικόνα αλλά σε χάλια ανάλυση/ποιότητα

please τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ψιλό off topic

πήρα μια samsung 40 και έχει βύσμα vga (d-sub 15), συνδέω το desktop (nvdia) kai to laptop (ati)

αλλά δεν βλέπω εικόνα και στα menu είναι γκρι η σύνδεση pc

κάπου διάβασα στο manual ότι πρέπει να συνδέσω και τον ήχο οπότε λέω μήπως κάνει check για ήχο για να δείξει εικόνα αλλά πάλι τίποτα

το καλώδιο της σύνδεσης δουλεύει σε lg tft 19 (1240x1024) οπότε δεν είναι πρόβλημα καλωδίου

όταν πατάω το κουμπί source περνάει διαδοχικά από tv,ext1,ext2 και μετά πάλι tv

άμα συνδέσω τα Pc με s-video τότε έχω εικόνα αλλά σε χάλια ανάλυση/ποιότητα

please τα φώτα σας

Ρύθμισέ την κάρτα γραφικών πρώτα σε ανάλυση που υποστηρίζει η tv σου από την 19άρα π.χ. 800χ600 και μετά σύνδεσέ την στην 40άρα και δες στο menu των αναλύσεων αυτή που προτιμάς (π.χ. 1366x768)

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε ρε παιδιά καμιά καλή πρόταση για 32-37 HD ready τηλεορασίτσα, να έχει καλο μαύρο όσο γίνεται. H REGZA 37A3000PG της toshiba τι λέει; Οι plasma αξίζουν;

Είναι entry level μοντέλο οπότε μπορεί να μη σε καλύπτει.

Αυτή την περίοδο γίνονται ξεστοκαρίσματα στα περσινά "καλά" μοντέλα. Γνώμη μου είναι να θέσεις ένα αρχικό budget και να πάρεις σβάρνα όλες τις αλυσίδες, να τις δεις από κοντά, να επιλέξεις 3-4 μοντέλα και μετά βλέπουμε. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κάνω καμιά βόλτα να δω στα mediamrk, σκέφτομαι να δώσω 700€ λάκια για μέχρι 37.Δεν ξέρω αν θα μου είναι χρήσιμη η full HD μιας και BR δεν έχω ούτε το βλέπω να παίρνω, ότι κατεβάσω απο νετ το οποίο είναι 720p και κανά παιχνίδι απο το λαπτοπ.

Καμμιά πρόταση με αυτά τα κριτήρια ώστε να πάω κάπως έτοιμος μην ψάχνω μες στον χαμό. Απο εταιρία ποια προτείνετε;

Πήγα εχθές ΜΜ και είδα 4 τηλεοράσεις

Panasonic TH 37 PX8E plasma

LG 42LC55 LCD

SOny KDL 37 U 3000 LCD

LG 37LF 76 scarlet LCD HD

Μου άρεσε πολύ η Panasonic 100hz 24 frames Πολύ καλό μαύρο αλλά η ανάλυση 1024χ720 με χάλασε, μου φαίνεται μικρή. Σε περίπτωση που δώσουμε σήμα μεγαλύτερης ανάλυσης απο υπολογιστή τα extra pixel πως γίνονται mapping?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.