Jump to content



ATI 4850@680 vs 8800 GTX vs 3870, 50+BENCHMARKS


psolord

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι του The lab.

Με την ευκαιρία της κυκλοφορίας της ΑΤΙ 4850 έκανα μερικά τεστ σε διάφορα games και benchmarks.

Νομίζω οτι ανήκει πιο πολύ εδώ το θέμα μιας και επικεντρώνεται στα παιχνίδια.

Μερικές γρήγορες πληροφορίες μόνο.

- Στην ΑΤΙ 4850 χρησιμοποιήθηκε μία Zalman VF-1000

- Τα τεστ της GTX είναι απο τον Δεκέμβριο 2007. Αν και παλιά δεν μπορώ να τα θεωρήσω άδικα γιατί η κάρτα είχε ήδη συμπληρώσει ένα χρόνο ζωής τότε, οπότε ο driver ήταν αρκετά ώριμος. Δυστυχώς τότε δεν είχα προβλέψει να πάρω αποτελέσματα και με ΑΑ, οπότε σύγκριση με ΑΑ υπάρχει μόνο στις κάρτες τις ΑΤΙ

- Πληροφορίες για το μηχάνημα που έγιναν τα τεστ, θα βρείτε μέσα στα αρχεία

Τα αρχεία

- Τα αποτελέσματα των benchmarks σε μορφή excel TEST RESULTS 28-JUNE-2008.rar

- Τα αποτελέσματα των benchmarks σε μορφή jpg για αυτούς που δεν έχουν excel, μαζί με μερικά αποτελέσματα 3dmark06 και 3dmark Vantage σε μορφή jpg/screenshots. Στα 3dmark η κάρτα ήταν στα 700mhz με επεξεργαστή τον ίδιο με τα games, Q6600@3600. (Rapidshare)

- Ένα κακογραμμένο βιντεάκι που δείχνει την κάρτα γύρω γύρω, μετά διαλυμένη και μετά με την ψύκτρα Zalman VF-1000 ανεβασμένο στο Rapidshare. Το ίδιο σε

άμα δεν θέλετε να κατεβάζετε.

ΥΓ Σορυ για το αγγλικό στο excel αλλά το αρχείο το ανεβάζω σε διάφορα site του εξωτερικού.

ΥΓ2 Στο sheet jan08 υπάρχουν κάποια παλαιότερα τεστ που είχα κάνει, σε αντιπαραβολή με έναν Ε8400@4200. Το είχα ξανανεβάσει τότε στο thelab.

Φιλικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τεστ σου φαινεται πως η 8800GTX ειναι ισαξια με την 4850...σε αντιθεση με αυτα που γραφουν πολλα reviews.

Ετσι δεν ειναι?

Δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο απο τα άλλα reviews.

Γενικότερα αποτυπώνεται 8800GTX=9800GTX=4850. Προς το παρόν μέχρι να ισχύσουν οι νέες τιμές της NVidia και στην Ελλάδα, η 4850 θα έχει απλά το πλεονέκτημα της τιμής.

--------------------

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά αλλα έχω την εντύπωση ότι είναι σε λάθος μέρος...

http://www.thelab.gr/forumdisplay.php?f=55

Λες,ε?:hmm: Αν κριθεί σκόπικο ας κάνει κάποιος mod μια εξυπηρέτηση να το μεταφέρει. Ευχαριστώ.

edit LOL

Νομίζω οτι ήδη είχε μεταφερθεί και ενημέρωσαν και την υπογραφή μου.

Αλλα είχα πατήσει στο link που είχα βάλει και με έφερε εδώ χωρίς να προσέξω το υπόθεμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο απο τα άλλα reviews.

Γενικότερα αποτυπώνεται 8800GTX=9800GTX=4850. Προς το παρόν μέχρι να ισχύσουν οι νέες τιμές της NVidia και στην Ελλάδα, η 4850 θα έχει απλά το πλεονέκτημα της τιμής.

--------------------

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Μπραβο για τον κοπο σου φιλε μου αλλα δεν μας τα λες καλα η 8800gtx στα μετροπρογραματα που ετρεξες λειτουργει με παλιους οδηγους οποτε την αδικεις η συγκριση με την 4850 γινεται με ενεργοποιημενο το ΑΑ Χ4 μεσα απο τα games η απο το CCC ενω για την 8800gtx δεν χρησιμοποιης ΑΑ και στο conclusion μας δινεις την 8800gtx 1% ποιο γρηγορη επισης θεωρεις την 4850 να εχει ενα πλεονεκτημα απεναντι στις λυσεις που δινει η nvidia απλα στην τιμη και αν μπορουσες να μου δωσεις να καταλαβω τι σημαινει το πιο πανω 8800GTX=9800GTX=4850

η 8800gtx καλυτερη απο 9800gtx και η δευτερη καλυτερη απο 4850 εαν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για τον κοπο σου φιλε μου αλλα δεν μας τα λες καλα η 8800gtx στα μετροπρογραματα που ετρεξες λειτουργει με παλιους οδηγους οποτε την αδικεις η συγκριση με την 4850 γινεται με ενεργοποιημενο το ΑΑ Χ4 μεσα απο τα games η απο το CCC ενω για την 8800gtx δεν χρησιμοποιης ΑΑ και στο conclusion μας δινεις την 8800gtx 1% ποιο γρηγορη επισης θεωρεις την 4850 να εχει ενα πλεονεκτημα απεναντι στις λυσεις που δινει η nvidia απλα στην τιμη και αν μπορουσες να μου δωσεις να καταλαβω τι σημαινει το πιο πανω 8800GTX=9800GTX=4850

η 8800gtx καλυτερη απο 9800gtx και η δευτερη καλυτερη απο 4850 εαν καταλαβα καλα.

Ευχαριστώ φίλε μου. Εξηγώ.

Η σύγκριση 4850 με 8800GTX έγινε χωρίς ΑΑ. Άμα κατεβάσεις το excel και δεις τις διαιρέσεις, θα δείς σε πια κουτάκια απευθύνονται.

Επίσης τόνισα οτι τα τεστ της 8800GTX ήταν παλιά, ακριβώς γιατί δεν ήθελα να την αδικήσω. Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι ο driver ήταν υπερώριμος για να γίνουν αυτά τα τεστ και να υπάρξει σύγκριση με την 4850. Για την ακρίβεια, η αδικημένη στο παρόν τεστ είναι η 4850 λόγω του οτι επί της ουσίας, αυτός είναι ο πρώτος της driver. Όπως θα δείς χάνει ακόμα και απο την 3870 σε μερικά τεστ. Όσο πιο παλιά τα games τόσο πιο υπέρ της 8800GTX είναι τα σκορ, που όπως θα είδες η σύγκριση μεταξύ των δύο έγινε κυρίως σε παλιά games. Δεν υπάρχει για παράδειγμα σύγκριση του Grid μεταξύ 4850 και 8800GTX.

Το 8800GTX=9800GTX=4850 σημαίνει οτι απλά οι κάρτες είναι ισάξιες. Δες για παράδειγμα το review του Anandtech ωπου φαίνονται πιο καθαρά οι όποιες διαφορές μεταξύ των καρτών. Μιλάμε για ανάλυση 1680*1050 στην οποία έκανα και εγώ τα τεστ.

Αν ντε και καλά έπρεπε να βάλω μία σειρά αυτή θα ήταν 4850>9800GTX>8800GTX. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο το περιστερι ε δεν το προσεξα παρα μονο μολις τωρα,20 χρονια εμενα κοντα στο ΚΓ

διπλα απο το ικα,τα ποιο ωραια χρονια της ζωης μου τα περασα εκει.

Το ειδα το αρχειο και τις διαιρεσεις το κιτρινο εινε για την 4850 με AA X4,απλα δεν μπορεις να αποφυγεις την συγκριση με την 8800gtx απο την στιγμη που τα νουμερα εινε διπλα.Ωσο για το review του Anandtech δεν αντιλεγω αλλα αν δεις στο firingsquad τα νουμερα της 4850 σε 2560x1600 με 16af/8aa τοτε η πραγματικη σειρα με βαση την αποδοση εινε 4850>9800gtx+>9800gtx>8800gtx και αν ριξουμε και την τιμη μεσα στο κολπο η καρτα στην συγκεκριμενη αναλυση τα ριχνει ακομα και στην 260gtx.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.