Jump to content



αγορά 22" οθόνης τελικά


AGRIMI

Recommended Posts

μετά απόμ την ακύρωση της 24" λόγου μεγέθους θα πάω στην είδη δοκιμασμένη και ικανοποιητική 22"άρα.

οι οθόνες είναι οι εξής:

1)samsung t220hd

2)samsung t220

3)samsung 2232bw

η τρίτη είναι δοκιμασμένη και την θεωρώ την καλύτερη της κατηγορίας της. το μόνο που με χαλάει είναι το design της σε σχέση με τις άλλες δύο που προαναφέρω. θα ήθελα να μάθω για τις δύο πρώτες αν εκτός από την διαφορά στα ms 5 έναντι 2 έχουν και κάποια άλλη διαφορά. η διαφορές να αναφερθούν για την ποιότητα του χρώματος κι όχι για tv-tuner κ.τ.λ. επίσης και η τρίτη έχει 5 ms αλλά δεν παίζεται. έχω διαβάσει ότι η 3 είναι καλύτερη από τις 2 πρώτες και φαίνεται και με το μάτι η διαφορά. και ένας labιτης ανέφεραι ότι θα βγάλουν καινούργια μοντέλα λόγω κάποιου προβλήματος. να αναφέρω ότι στο κατάστημα που δουλεύω έχω προς το παρόν την δυνατότητα να πάρω ή την 1 ή την 3 και σε 2 βδομάδες θα έρθει και η 2η. περιμένω απαντήσεις για να δω πια θα πάρω ή αν είναι να περιμένω. θα ήθελα πολύ όσοι έχουν δει τουλάχιστον 2 εκ των τριών από κοντά να αναφέρουν ποιες είδαν και ποια θεωρούν στα χρώματα καλύτερη. δεν έχω την δυνατότητα να τις δω από κοντά. σας κούρασα λίγο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν πήρα ακόμη αλλά οι δύο πρώτες έχουν αρκετά προβλήματα και η τρίτη καλύτερη ποιότητα εικόνας με το ψεφύλισμα που έκανα στο νετ. μπαίνει κι άλλη μία στα σκαριά η lg 227wt η οποία παίρνει πολύ καλές κριτικές.πάντως η 3η είναι μεγάλη ευκαιρία. δες εδώ:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1019171

αν και νομίζω ότι έγινε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Mακρια απο αυτην την οθονη(T220). Κοστιζει πολλα και η αντιθεση 20.000 ειναι εφε και τιποτα αλλο. Ειναι χειροτερη απο την 2232bw και 100 ευρο ακριβοτερη.

http://reviews.cnet.com/lcd-monitors...tag=prod.txt.1

http://reviews.cnet.com/lcd-monitors...tag=prod.txt.1

Link to comment
Share on other sites

πρώτον θα ήθελα να αναφέρω ότι η samsung 2232bw έπεσε στο e-shop στα 208ευρώ και δεύτερον άλλαξα προσανατολισμό και είμαι στις εξής 3:

samsung 2253bw

hp2207h

lg l227wt-pf

κυρίως games θα είναι οι λειτουργίες τους και text.με ενδιαφέρει να έχει καλό άσπρο. στην lg 226wtq της κοπελιάς έχει αρκετό bleeding που με ενοχλεί αλλά στα παιχνίδια δεν παρατηρείται και δεν έχω πρόβλημα. είμαι έτοιμος να αγοράσω γι' αυτό ακούω προτάσεις. για την lg έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές

Link to comment
Share on other sites

γιατί αυτές που αναφέρω πιστεύω ότι είναι καλύτερες. αν δεν ακούσω θετικά σχόλια τότε θα δω και την 2232bw

Η 2253bw ειναι νεο μοντελο και δεν εχω βρει ακομα reviews απο μεγαλα sites(cnet,pcworld etc). Παντως τα reviews των χρηστων που την εχουν αγορασει μιλουν για φοβερη οθονη. Κανε λιγο υπομονη κανα μηνα. Επισης παρατηρω διαφορες σε πολλα sites. Αλλα λενε π.χ οτι η T220 ειναι μετρια(cnet) και αλλα πολυ καλη οθονη. To ιδιο ισχυει και για την LG.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος, παρέλαβε πριν 20 λεπτά εδώ στην δουλεία ένα 2232BW στα 208ευρώ. Version : M-PE22B0CAB-1002.0 δηλαδή Samsung Panel

Ακόμα χοροπηδάει τριγύρω μας φωνάζοντας : "Είμαι κ@λος, είμαι κώλ@ς" με ρυθμό ...

(λείπει το boss :p)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος, παρέλαβε πριν 20 λεπτά εδώ στην δουλεία ένα 2232BW στα 208ευρώ. Version : M-PE22B0CAB-1002.0 δηλαδή Samsung Panel

Ακόμα χοροπηδάει τριγύρω μας φωνάζοντας : "Είμαι κ@λος, είμαι κώλ@ς" με ρυθμό ...

(λείπει το boss :p)

Νομίζω οτι η 2232bw έχει standar Samsung panel, για αυτό βγήκε κιόλας επειδή η προκάτοχος της 226 δέν είχε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν είχε πρωτοβγεί, είχα διαβάσει ότι ο λόγος που είχε βγεί ήταν αυτός...

Και το είχα διαβάσει στο prad.de, που πιστεύω οτι είναι πολύ αξιόπιστο όσων αφορά τις οθόνες.

Τώρα αν μετά κάτι στράβωσε....

Και εγω Samsung έχω πάντως

Link to comment
Share on other sites

όντως αυτό είναι ένα μειονέκτημα που την έβγαλα από την επιλογή μου λόγω της πολύ γρήγορης πτώσης της οθόνης. αυτά που έγραψες ChSin7 τα ξέρω από την ημέρα που βγήκαν αλλά το καλό είναι ότι στο πλαίσιο μπορείς να δεις το model number από κοντά. αλλά από την στιγμή που επίσημως αντιπρόσωπος στην ελλάδα είναι η dixon άρα κοτσόβολος η τύχη να πέσεις σε μη samsung panel είναι το ίδιο πιθανές κι αν την πάρεις από το e-shop. άμα δεις πόσο έχει στον κοτσόβολο η 2232bw θα λες ποιος ό λόγος μιας και είναι επίσημως αντιπρόσωπος. εγώ πιστεύω ότι αυτή κρατάνε για την πάρτη τους τα samsung panels και αν είναι πολλά τα δίνουν σε όποιον επιλέξουν αυτή με κυρίαρχο στην αγορά την infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Agrimi: Δεν κατάλαβα τίποτα απ'αυτά που λές.. τι'ν' "γρήγορη πτώση". Το "eshop" από που τις φέρνει ? δεν δινει εγγύηση αντιπροσωπίας ? Πόσο την πουλά ο Κωτσόβολος ? Η ΙνφοΚουεστ τι ρολο βαρά ? Μιλάμε δεν καταλαβα τίποτα...

Δικαιολογιμένα δεν χοροπηδούσε ο συνάδελφος ? Εσύ στην θέση του δεν θα χοροπηδούσες ?

Link to comment
Share on other sites

το e-shop όπως και όλοι την παίρνουν από τον κοτσόβολο. ο κοτσόβολος την πουλάει 339 ευρώ αυτή την στιγμή άρα λογικά ή είναι πολύ βλάκας ή κρατάει τα samsung panel για την πάρτη του.η infoquest είναι ο μεγαλύτερος αγοραστής samsung στην ελλάδα άρα λογικά μετά τον κοτσόβολο πιο λογικό είναι να βρεις samsung panel στην infoquest. η infoquest είναι και μεταπωλητής. την γρήγορη πτώση την δικιολογώ μόνο άμα είναι cmo panel ή au panel αλλιώς ποιος ο λόγος ο κοτσόβολος να μην της ρίξει στα 250 ας πούμε και να τους έχει τους άλλους στα 260 ή αντιστοίχως 210 και 220.

Link to comment
Share on other sites

Μα από την κούτα (όπως είναι σφραγισμένη) δεν φαίνεται αν είναι S, Au, CMO κτλ. Και μάλλον επίτιδες έχει γίνει αυτό. Πώς ξέρει ο Κωτσόβολος τι είναι μέσα το προιόν για να κρατήσει τα "καλά"? πάντως 339 με 208 είναι ΤΡΕΛΗ διαφορά.

Εδιτ: 220 τωρα στο eshop.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.