Jump to content



SysTool v.0.1


Jaco

Recommended Posts

Παίζοντας με το smbios και τα Windows Management Instrumentation (WMI) classes βγήκε ένα προγραμματάκι με το όποιο βλέπετε κάποια στοιχεία του συστήματος... δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ενάς απλός viewer είναι... τρέχει σε Windows ΧP, 2003 (σε Vista δεν ξέρω)...

Το κατεβάζετε από εδώ (περίπου 92ΚΒ)...

Αν δεν σας τρέχει τότε χρειάζεστε τα runtimes της MS...

και μερικές εικόνες...

udxsuq1aafqowig18q9e.png

hz3rxg9zxmcw8dcz8jmh.png

ioohmhzctjaxna1tp6iw.png

76vbmoxu899uqgig8518.png

ngwtwn72fcud19nbjy3w.png

cjmr87bv9v4k4eg1f7nz.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Κι αμέσως έρχομαι στην πρώτη ερώτηση, μιας και κάνει poll μέσα από WMI, πόσο εύκολα θα μπορούσες να τραβήξεις info από network pc? :D

:baby: Τρίκυ κουέστιον... θεωρητικά απλά αλλάζεις το hostname στο object που κάνει τα queries μέσα στο wmi, οπότε θα παίρνει τα δεδομένα του άλλου host... αυτή την στιγμή είναι hardcoded, αλλά μπορεί να μπει σαν επιλογή, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ο μόνος περιορισμός είναι το target host να είναι winXP/2003 και να μην κόβει το firewall τα queries...

Δεν τρέχει σε Vista

Έβαλα και τα runtimes

πακέτο... είναι τα άτιμα, ασύμβατα με τον ίδιο τους τον εαυτό...

Edit:

το δοκίμασα για remote, αλλά δεν φτουράει καθώς θέλει να κάνεις login με το user/pass του registered user, πράγμα το οποίο δεν το έχω φτιάξει στον κώδικα...

πάντως για remote management σίγουρα είναι καλύτερο να χρησιμοποιεί κανείς τα wmi tools της MS, που είναι σαφώς πιο πλήρη και μπορείς εκτός από το να διαβάζεις, να γράφεις κιόλας και όλα αυτά από τον web browser... αλλά εντάξει, αυτό είναι για διαχείριση και μπορεί εύκολα κάποιος να χάσει την μπάλα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το κάνω πιο complicated αν θες.. να διαβάζει τα hostnames από ένα txt αρχείο και να βγάζει τα results σε csv βάση του τι έχεις επιλέξει να δεις. (οκ οκ σταματάω)

Είχα κάνει κάτι παρόμοιο με VBscript γιατί ήθελα μαζική πληροφορία από τους servers του δικτύου, αλλά είχα πρόβλημα με το error handling και το ψιλοάφησα.

Όπως και να χει, εμένα μ' αρέσει :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά μπορείς να κάνεις παπάδες... το error handling στην vb είναι θέμα γιατί με τα null objects ζορίζεται και αν βαρέσει δεν σώζεται, οπότε ο κώδικας "απλώνει" πολύ...

το μόνο κακό που είδα τελικά είναι ότι με το smbios-wmi δεν έχεις την "πραγματική" πληροφορία, αλλά την προ-μασημένη από τα win, αλλά δυστυχώς το λειτουργικό δεν σε αφήνει να διαβάσεις απ'ευθείας την μνήμη από το smbios... θα μου πεις δεν έχει διαφορά και ίσως και καλύτερα γιατί έχει τα apis που το κάνουν πιο εύκολο, αλλά από την άλλη χάνεται όλο το "παιχνίδι"... :(

Link to comment
Share on other sites

@chroma, ναι η αλήθεια είναι ότι του έδωσα πολύ πρωτότυπο όνομα... :hehe:

Για remote δοκίμασε το wmi tools της MS, αυτό είναι ένα screenshot που έβγαλα από έναν remote υπολογιστή στο δίκτυο... μπορείς να κάνεις εύκολα "ζημιά" με αυτό το εργαλείο... :whistling

είπα να του αλλάξω το όνομα από τα drives για πλάκα, αλλά δεν λέει γιατί είναι ο προϊστάμενός μου... :hehe:

ckrd7a6ezl81jlq21tmk_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.