Jump to content



Push or Pull σε ανεμιστήρες ψυγείου .


antonis

Recommended Posts

Hello μόρτες .

εδώ και αρκετές μέρες θέλω να καθαρίσω το κύκλωμα της υδροψηξης μου και έχω την εξης απορια .

έχουμε ένα airplex τριπλό στον πάτο ενός stacker 831 , το κουτί έχει ποδαράκια περίπου 5-6 εκατοστά, μέχρι τώρα είχα τους ανεμιστήρες να φυσάνε το ψυγείο (push) δηλαδή να βγάζουν αέρα από το κουτί , να πω πως αυτήν την στιγμή έχω στο κουτί :

2 φαν μπροστά να βάζουν

2 φαν πάνω να βάζουν

1 πίσω να βγάζει

3 κάτω να βγάζουν.

πρόσφατα πήρα καλύτερους ανεμιστήρες και συγκεκριμένα αυτούς εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Case-Fans/CoolerMaster-SickleFlow-Blue-LED-Fan-120mm-R4-L2R-20AC-GP.htm

και σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερο να διαμορφώσω ως εξής την διάταξη των ανεμιστήρων στο κουτί.

2 φαν μπροστα να βάζουν

2 φαν πάνω να βγάζουν

1 πίσω να βγάζει

3 κάτω να βάζουν

κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν είναι ότι ανάμεσα στους ανεμιστήρες και το ψυγείο χρησιμοποιώ το πλαίσιο από χαλασμένους ανεμιστήρες κάτι σαν shourd , για ευκολία στην στήριξη του ψυγείου .

αυτά

ακούω γνώμες .:D

Link to comment
Share on other sites

άρα που καταλήγουμε ρε μόρτες TO PULL OR NOT TO PULL .:D

δηλαδή να εφαρμόσω τον δεύτερο τρόπο ε ?

για το πατέντα-shourd τι λέτε ? έχετε κάνει καμιά δοκιμή αν δουλεύει?(αν ήμουνα στα πόδια μου θα απαντούσα στο ερώτημα αλλά τι να κάνουμε)

Sorry που σας πρήζω αλλά δεν μπορώ να κάνω δοκιμές τώρα.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λογικα, ο τροπος που σκεφτεσαι να τοποθετησεις τα φαν, φαινεται σωστος.

απλα φανταζομαι πως εαν το κανεις ετσι, θα πρεπει να βαλεις και αλλα φαν να βγαζουν γιατι θα εχεις πολυ ζεστο αερα μεσα στο κουτι.

υ.γ.

Γιαγκο, ο ψυχρος αερας βρισκεται χαμηλοτερα απο τον θερμο, οποτε εαν βαζει απο κατω, θα εχει πιο κρυο αερα.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο αέρας που θα μπει από κάτω δεν θα είναι ζεστός λόγο το rad? άρα όλος αυτός ο ζεστός αέρας θα πρέπει να περάσει μέσα από το case και να πάει προς τα πάνω? (άσχετος του density το οποιο θα βοηθήσει τον κρύο αέρα να πάει προς τα κάτω)

Link to comment
Share on other sites

γιαγκο ο αέρας αφού περάσει από το ψυγείο και το ψύξει μετά δεν με νοιάζει αν είναι ζεστός αφού μετά θα φύγει απο πάνω , θα μου πεις τώρα ναι αλλά θα ζεσταίνει τις μνήμες και το chipset έχω προνοήσει και έχω βάλει ενα 12αρι στις ραμ και ένα 8αρι στο nb , η κάρτα έχει νερό οπότε νο προμπλεμ :D

το κακό είναι οτι ο fan controller δίνει μέχρι 8.4 watt ανά κανάλι και ο κάθε ανεμιστήρας καίει 4.5 όποτε θα πρέπει να τους μοιράσω σε 2 καναλια

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πρώτα απολα περαστικά και καλή δύναμη για να σηκωθείς στα πόδiα σου οσο το δυνατό νωρίτερα και πιο ανώδυνα.

Θα πρότεινα στο ψυγείο που έχεις χαμηλά να βάλεις τους ανεμιστήρες στην πάνω μερια του ψυγείου και να τραβάνε αέρα.Το shroud νομίζω δεν σου χρειαζεται και μπορείς να το αφαιρέσεις.

Απο κει και περα μπορείς να κρατήσεις τους υπόλοιπους ανεμιστήρες οπως τους περιγράφεις στην αρχή

2 φαν μπροστα να βάζουν

2 φαν πάνω να βγάζουν

1 πίσω να βγάζει

Send from my pc using my Keybord

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη καταρχήν ευχαριστώ .

κατά δεύτερον το shourd λες να το βγάλω ε ? το θέμα είναι ότι δεν έχω τοποθετημένο το ψυγείο με τον κλασικό τρόπο δηλαδή η βίδα να περνάει μέσα από τον ανεμιστήρα και το πάτωμα και να βιδώνει στο ψυγείο , άλλα στα πλαίσια από τούς ανεμιστήρες στα πλάγια έχω βιδώσει λαμακια που κρατάνε το ψυγείο .(για εύκολο βάλε βγάλε για καθάρισμα του ψυγείου δηλαδή ).

οπότε θα πρέπει να βρω άλλο τρόπο να στηρίξω το ψυγείο.

κάτι θα σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-497-1414343582,258_thumb.jpg

ενας Q6600 στα 3600 με 1,416 v και μια gtx 460 default .

σε load ο cpu δεν παει πανω απο 65 με τιποτα (τώρα το καλοκαίρι αυτά με θερμοκρασία χώρου περιπου 28 βαθμους)

η καρτα παει αναλογα το game απο 40 εως 45.

το ψυγειο ειναι ενα airplex τριπλο με 3 ανεμιστηρες cm http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=4355

στα 7 βολτ , να τραβανε αερα απο το κατω μερος του κουτιου .

ααα τα μπλοκ ειναι του eleven για καρτα και επεξεργαστη και η αντλια μια 600αρα της eheim μεσα σε τανκ .

ελπίζω να σε κάλυψα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το ίδιο ψυγείο και θα ψύξω μόνο ένα cpu i7 8.60 -1.45v 4.4ghz γι'αυτό σε ρώτησα!! Με υπερκάλυψες!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Έχω παραγγείλει και κάτι σωλήνες feser uv και φοβάμαι επειδή είναι PVC Δεν βρήκα πουθενά tygon ή clearflex στην ελλάδα!!!

Ανεμιστήρες 3 scythe 110cfm! και αντλία 800L - 4m.Πιστεύω θα έχω καλές θερμοκρασίες έ?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις το STACKER 831 :D :D :D

Εγώ έχω το 833 Limited edition και εγώ κάτω θα το βάλω με μόντα... :) Είδα τα περισσότερα λάστιχα αντέχουν μέχρι 70+C μετά τρυπάνε? Δηλαδή κάποιος άμα έχει μονό ψυγείο τι γίνεται τρυπάνε?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις το STACKER 831 :D :D :D

Εγώ έχω το 833 Limited edition και εγώ κάτω θα το βάλω με μόντα... :) Είδα τα περισσότερα λάστιχα αντέχουν μέχρι 70+C μετά τρυπάνε? Δηλαδή κάποιος άμα έχει μονό ψυγείο τι γίνεται τρυπάνε?

To oτι ο CPU εχει 70 βαθμους θερμοκρασια,δεν σημαινει οτι και το υγρο εχει την ιδια θερμοκρασια. Ειναι απιθανο να ποιασεις τετοια θερμοκρασια νερου ever.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.