Jump to content



MoGo Mouse


2cpu

Recommended Posts

Χαιρετω την κοινοτητα του φορουμ :)

Με αυτο το θεμα θα ηθελα να σας παρουσιασω το νεο μου αποκτημα.

Ολα ξεκινησαν οταν πηρα το φορητο της υπογραφης.Μιας και το touch pad δεν ενδεικνυοταν

για quest (Βλ.rpg :p ) αποφασισα στην αγορα ενος ποντικιου.Ενας φιλος με ειχε δειξει το

εν λογω παλαιοτερα και οταν απεκτησα το φορητο με ηρθε στο μυαλο καταυθειαν.

Κυριες και κυριοι σας παρουσιαζω το Hp MoGo Mouse :D (http://www.engadget.com/2006/11/13/hp-and-newton-cozy-up-for-branded-mogo-mouse/

Και επειδη εχω το προαισθημα οτι σας κουρασα εικονες :p

Ετσι εφτασε στα χερια μου

yqybb325atpvh5qnzq0z_thumb.jpg

Και αυτα ειχε μεσα

2o01o88z5025isrj1rdv_thumb.jpg

Eδω να προσθεσω οτι οσο φαινεται στην φωτο (ειμαι :baby: στις φωτογραφισεις ) το βιβλιο

ηταν αρκετα χοντρο λογω του οτι ειχε πολλες γλωσσες μεταξυ των αλλων και ελληνικη ;)

Προχωρωντας μια φωτο απο επανω

fx4661x7skdtc5pxu9b8_thumb.jpg

Μια απο το πλαι και μιας και υπαρχει ενας στυλος διπλα του να ριξω φως στο τουνελ

επισημαινοντας οτι αποτελει ενα παραδειγμα συγκρισης μεγεθους :spell:

7ojavh530ouxqc57py9g_thumb.jpg

Μπροστα (παλι αυτος ο στυλος :laughing: )

0hpfzu9c13gk070wxej3_thumb.jpg

Μια με τον πωπο (οσο φαινεται ) που ειναι και η θεση αποθηκευσης του μεσα στο φορητο

pcdhtr6mxrea4cvfmmpx_thumb.jpg

Και εδω δειχνει (ποζερας :p ) το τροπο λειτουργειας του.

jpmhvvut50czetxslynf_thumb.jpg

Το "ποδι" απο κατω σηκωνεται και ειναι ο διακοπτης λειτουργειας του.Οταν κλεισει

το ποντικι απενεργοποιηται πληρως , ενω αν μεινει αρκετη ωρα χωρις να κινειται

μπαινει σε λειτουργεια hibernate και ξυπναει με το πατημα ενος απο των 2 πληκτρων του.

Να προσθεσω εδω οτι οσο και αν μοιαζει περιεργο το¨"ποδι " του δεν κλεινει απο το βαρος του

χεριου λογω ογκου (ειναι μικρο και δεν ακουμπαει ολο το χερι πανω του).

Ισως θα πουν μερικοι οτι το χερι κουραζεται.Ναι οντως κουραζεται αλλα προσωπικα επειδη

εχω μια μανια με τα μικρα ποντικακια μπορω να πω οτι το μαζι του αρκετο χρονικο διαστημα

χωρις να εχουμε κανενα προβλημα.Οταν μερικες φορες το βαζω για φορτιση και δουλευω με

το Intellimouse Explorer μπορω να πω οτι με φαινεται κουμουτσα .

Και ετσι δουλευουμε μαζι :upside:

o38fh4mn82p8s3d5o550_thumb.jpg

Στα στοιχεια τωρα.

Με πληρη φορτιση με βγαζει 4 ωρες πληρους hunt (rpg ορολογια).:p

Οταν το βγαζω απο την φορτιση ειναι αρκετα ζεστο (λογικο θα με πειτε) αλλα οχι σε σημειο

που να ειναι ενοχλητικο.

Τα πληκτρα του δεν εχουν το τσικι τσικι διακοπτακι του intellimouse

αλλα εκεινο το "σκληρο " κλικ κλικ.

Το ματι του λογω τροπου λειτουργειας (βλ.ποδι) σε νορμαλ περιβαλλον δεν πιανει μπιχλα,

δεν δοκιμασα ακομα ξυλουργειο in time ειδωμεν :laughing:.

Αν εχετε χερια που ιδρωνουν ισως λογω καποιας επαφης με το πισω μερος

προξενησετε λογω των αλατων καποια βλαβη στις επαφες.

Με αρεσε γιατι ειναι μικρο (προανεφερα αγαπη στα μικρα ποντικια),τα πληκτρα του εχουν

εκεινο το σκληρο κλικ,δεν βαζω δοντια, μασελες ,προφυλακτηρες και λειτουργει με το μπλε

δοντι του φορητου arqbiu1y4yxkyaig7fs7_thumb.jpg

και λογω μπλε δοντιου εχει μεγαλη εμβελεια τουλαχιστον μεγαλυτερη

απο ενα ασυρματο πχ το intellimouse μου, αποθηκευεται μεσα στο pcmcιa σλοτ

του φορητου yt1k53gakqah1fgoiuep_thumb.jpg

και δεν ψαχνω να το βρω η το ξεχναω

γλυτωσα απο φορτιστες και μπαταριες καθως φορτιζει απο την υποδοχη που προανεφερα .

Δεν με αρεσε ? Δεν εχει scroll (το συγκεκριμενο γιατι στο λινκ αναφερει οτι scrollαρει).

Ακομα δεν με εδωσε αλλα αρνητικα σημεια στις 5 εβδομαδες συμβιωσης του.

Σας ευχαριστω που με ανεχτηκατε :o και οτι θελετε να ρωτησετε θα σας απαντησω

ευχαριστως :hi:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :)

Προσπαθησα οσο γινεται να ειμουν ποιο αναλυτικος.

Οπως τα κλασικα ποντικια.Απλα το ποδι του το σηκωνει και το ενεργοποιει

λογω του οτι ειναι πολυ λεπτο και αν το κλεισεις δεν μπορεις να το κοντρολλαρεις.

Oπως δειχνω στην φωτο με το χερι μου φαντασου ετσι να το μετακινεις, δεν αλλαζει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας κι όπως είπα είναι ωραία η παρουσιασή σου αλλα λίγο "χαζό" μου φαίνεται γενικά σαν ποντίκι και με γεμίζει όλο απορίες (και θα μας πάρει πολυ :hehe:). Τώρα εντάξει τέτοια πράγματα αν δεν τα δεις και από κοντά δεν πολυκαταλαβαίνεις. Anyways :)

Link to comment
Share on other sites

γαμάτο φαίνεται φιλε! (ειδικά στο link που έβαλες το ασημένιο σκίζει!) αλλα ποσο βολικό είναι ? :s για παράδειγμα θα έπαιζες με αυτό κάνα shot em up ? κάνει άνετα drag & drop ? .. αν είναι και βολικό τότε μ@μ@ει τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Από το γεγονός και μόνο ότι μεταφέρεται μέσα σε cardslot, δείχνει ότι ο κύριος λόγος ύπαρξής του είναι η φορητότητα, όχι τα shootemups και τα lightemups...

Αν δω κανα ποστ του στυλ "παίζει κανα συγκριτικό με το G9?" θα ρίξω μπουρλότο :hehe:

Επίσης: video

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω εδω οτι οσο και αν μοιαζει περιεργο το¨"ποδι " του δεν κλεινει απο το βαρος του

χεριου λογω ογκου (ειναι μικρο και δεν ακουμπαει ολο το χερι πανω του).

Ισως θα πουν μερικοι οτι το χερι κουραζεται.Ναι οντως κουραζεται αλλα

Δυστυχώς το Α και το Ω..... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.