Jump to content



Mojave Experiment (ή αλλιώς "τι ωραία που είναι τα νεα Windows"


neuromancer

Recommended Posts

Εν συντομία:

Η MS σπρώχνει 300μύρια$ more, για προώθηση των Vista. Στο πλαίσιο αυτού οργάνωσε το Mojave Experiment. Πήρε καμμια 200αριά χρήστες που είχαν δηλώσει ότι σιχαίνονται τα Vista και τους έβαλε να δουν ένα video με το τι ωραία πράγματα κάνει το νέο OS της MS (code name Mojave - Μοχάβε - έτσι τους είπε) και τι γρήγορο που είναι και τέτοια. Μετά το video οι χρήστες αυτοί είπαν ότι θα το έπαιρναν το νέο OS και το βαθμολόγησαν κατά μέσο όρο με 8.5 ενώ πριν για τα Vista έβγαζαν μέσο όρο 4.4.

===========

Mojave Experiment, where unsuspecting users who'd succumbed to the "stereotyped" notions of Vista and wouldn't touch the OS, were asked to watch a video demonstration of what they were told was its forthcoming "Mojave" Operating System. What the subjects weren't told was that they were actually watching a demo of Windows Vista in action - an OS that most participants had previously said they wouldn't purchase under any circumstances.

Respondents were chosen from the focus group organizer's database, called at random, but then selected based on having a low perception of Vista (<5 rating on a scale of 1-10).The 120-odd participants on average, gave Vista a rating of 4.4 out of 10 prior to participating. The average rating jumped to 8.5 after the subjects watched the demo. Responses ranged from "it's awesome" and "the speed is incredible" to "I'd give it a 10"

Link to comment
Share on other sites

οι χρηστες επιλεχθηκαν σιγουρα τυχαια; μηπως επεσαν τυχον "φακελακια"; μηπως ειναι στημενο; :whistle2::shifty:

πιος νοιαζεται? ετσι οπως τα χουν κανει κανεις δεν τους πιστευη.:hi:

Link to comment
Share on other sites

οι χρηστες επιλεχθηκαν σιγουρα τυχαια; μηπως επεσαν τυχον "φακελακια"; μηπως ειναι στημενο; :whistle2::shifty:

Τυχαια προφανως δεν επιλεχθηκαν. Το λεει αλλωστε και στο αρθρο. Επιλεχθηκαν ανθρωποι που απλα εχουν "ακουσει" για τα βιστα.

Φακελλακια δεν εχει σημασια αν επεσαν και στην τελικη δεν χρειαζεται να επεσαν.

Αμα παω κι εγω να κανω προεκλογικο γκαλλοπ εξω απο τα γραφεια του ΚΚΕ στον Περισσο, θα βγαλω αποτελεσμα οτι το ΚΚΕ στις επομενες εκλογες θα παρει 95%.

Ειναι μαγειρεμενο αποτελεσμα? Οχι.

Τους πληρωσα? Οχι.

Ειναι εγκυρο? ΟΧΙ!:p

Αν επιλεξεις προσεκτικα ενα target group μπορεις να βγαλεις οτι αποτελεσμα θελεις! Και να λες και την αληθεια κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι εδω και 5 λεπτα τι να πω για την συγκεκριμενη "ερευνα". Οτι ηταν ασχετοι οι χρηστες απο vista και δεν ηξεραν τι βλεπουν? Απο ειναι προσχεδιασμένη ερευνα οπως σωστα αναφερει ο SLN?

Τελικα πιστευω οτι το no comment ταιριαζει περισσοτερο απο ολα για αυτην την ειδηση μιας και δεν αξιζει κατι παραπανω να πω.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ελεγα τα vista μαπα... μεχρι που εβαλα στα 64bit ultimate και το Pc εγινε ferrari!

σε ενα σκληρο εχω και τα xp για o/c ομως

το ακουσαμε και αυτο.....

ρε μπας και ειχες να κανεις 5 χρονια format στα xp και ειχες και καμια 500αρια ιους μεσα, και με το που εβαλες τα vista ειδες διαφορα? γιατι αλλιως δεν εξηγείται....ακου εκει ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσείς πείτε ό,τι θέλετε. Εγώ που έχω vista στο λαπτοπ είναι μια χαρά. Ίσως αν είχα ΧΡ να ήταν πιο γρήγορα... αλλά δεν έχω καταλάβει σε πιο πράγμα θα ήταν πιο γρήγορα... Δεν είμαι βέβαια και άνθρωπος που ψάχνει τις απόλυτες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.