Jump to content



Sapphire h Asus


killjoy

Recommended Posts

Αυτο με την μετονομασια δεν το πιανω πως ειναι δυνατον να γινεται.:eek: Απλα αλλαζεις το ονομα του exe? Αν μπορεις δωσε καμια πληροφορια και για αλλα παιχνιδια

Ακριβώς. Αλλάζεις το όνομα του grid.exe για παράδειγμα σε AFR-D3DFriendly.exe ή σε FEAR.exe και είσαι έτοιμος. Το Devil May Cry 4 για παράδειγμα το κάνεις fear.exe και το τρέχεις σε dx9 mode και διπλασιάζονται τα frames. Το lost planet ένα από τα "αγκάθια" για την ΑΤΙ αφού αποδίδει χάλια σε όλες, το κάνεις COJ_DX10.exe και έχεις βελτίωση που σε μερικά σημεία φτάνει και το διπλασιασμό των frames. Αυτό που κάνεις ουσιαστικά είναι να ενεργοποιείς το crossfire προφίλ ενός υποστηριζόμενου παιχνιδιού σε ένα που δεν υπάρχει προφίλ για crossfire. Απλά κάποια παιχνίδια ταιριάζουν περισσότερο μεταξύ τους σαν αρχιτεκτονική γι'αυτό λέμε κάποιες συγκεκριμένες μετονομασίες και όχι ό,τι να'ναι. Απ'όταν ανακάλυψα αυτή τη δυνατότητα έχω ενθουσιαστεί με την 3870Χ2. Όλα τα reviews της 3870Χ2 που υπάρχουν στο net θα είχαν διαφορετικό αποτέλεσμα αν ήξεραν αυτή τη δυνατότητα. Μέσω αυτής της δυνατότητας φαντάσου ότι έχω βελτίωση από 35 έως 55% με τις δύο 3870Χ2 σε σχέση με τη μία σε όλα ανεξαιρέτως τα παιχνίδια. Τρελά πράγματα...

Αλλα ξεχασα να ρωτησω ASUS ή SAPPHIRE??? :hmm:

Δεν έχει καμμία σημασία. Τη φτηνότερη. Για 4870 μιλάμε υποθέτω,ε??

Link to comment
Share on other sites

Με κουφανες τελειως! Προσπαθω να συνηδειτοποιησω τι θα γινει με την 4870χ2 αξιοποιωντας αυτην την δυνατοτητα... Οπως το βλεπω τουλαχιστον θα πρεπει να ισχυει το ιδιο.

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

Με κουφανες τελειως! Προσπαθω να συνηδειτοποιησω τι θα γινει με την 4870χ2 αξιοποιωντας αυτην την δυνατοτητα... Οπως το βλεπω τουλαχιστον θα πρεπει να ισχυει το ιδιο.

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!

Βασικά το κόλπο με τη μετονομασία ισχύει σε οποιοδήποτε crossfire setup και όχι μόνο σε διπύρηνες κάρτες. Πάντως υπάρχουν κάποια σκοτεινά σημεία που δεν έχουν εξηγηθεί ακόμα. Για παράδειγμα οι 4850 και 4870 λειτουργούν κανονικά με το grid για παράδειγμα, δηλαδή έχουν το frame rate που περιμένεις αλλά το θέμα είναι ότι βελτιώνονται ακόμα περισσότερο στο crossfire πράγμα που δείχνει ότι υπάρχει crossfire προφίλ στους οδηγούς. Με τους ίδιους οδηγούς όμως η 3870Χ2 θέλει μετονομασία για να παίξει σωστά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς!!! Ίσως μέσα στους ίδιους οδηγούς υπάρχουν ξεχωριστά προφίλ για τη σειρά 4ΧΧΧ και ξεχωριστά για την 3ΧΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

Την πιο φτηνή εκτός αν έχει παραπάνω εγγύηση

Σωστός. Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Έχω την εντύπωση ότι η sapphire δίνει 2 χρόνια ενώ η asus 3. Φίλε killjoy ψάξτο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.