Jump to content



Sapphire h Asus


killjoy

Recommended Posts

Γεια σας παιδια... εχω ενα διλημα για καρτα γραφικων και θελω να μου πειτε και την γνωμη σας...

1 Sapphire radeon 3870 dual

2 Asus radeon 3870 dual (ακουσα οτι ειναι καλυτερη επειδη δινει εγγυηση 3 χρονια ενω η sapphire δινει 1)

3 Sapphire radeon 4870

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Η 4870 δεν είναι καλύτερη από την 3870Χ2. Είναι περίπου ισοδύναμες. Υπερέχει ελαφρά όταν είναι ενεργοποιημένο το ΑΑ, αλλά χάνει κατά κράτος χωρίς ΑΑ. Φυσικά δύο 3870Χ2 σε crossfire που είναι και αυτό που ρώτησε το παιδί πιο πάνω, είναι μακράν γρηγορότερες σε κάθε περίπτωση. Όταν λέει 3870dual εννοεί 3870Χ2. Τελευταία παρατήρηση είναι για το φίλο killjoy. Το μέγεθος της μνήμης δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Δηλαδή το ότι η 3870Χ2 έχει 1gb δε σημαίνει αυτομάτως ότι είναι γρηγορότερη. Πάντως παρόλα αυτά που είπα παραπάνω θεωρώ κι εγώ τη 4870 καλύτερη αγορά αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Η 3870χ2 είναι καλύτερη με το ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ του cf ανά game...H 4870 έχει όλη την εντυπωσιακή ισχύ της παντού, οπότε και θα την προτιμούσα πέρα από τα όποια συνθετικά benches...

Link to comment
Share on other sites

Η 3870χ2 είναι καλύτερη με το ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ του cf ανά game...H 4870 έχει όλη την εντυπωσιακή ισχύ της παντού, οπότε και θα την προτιμούσα πέρα από τα όποια συνθετικά benches...

Αυτό που λες ισχύει, αλλά αν το ψάξεις λίγο με τις μετονομασίες των .exe μπορείς να παίξεις τα πάντα με crossfire. Κλασικό παράδειγμα το grid. Μόλις το μετονομάσεις σε fear.exe αυξάνεται κατά 35% το frame rate. Αν το κάνεις AFR-D3DFriendly.exe 50% πάνω με μόνο πρόβλημα το shimmering στα κτίρια στη γραμμή τερματισμού. Επίσης GRAW, Jericho και πολλά άλλα, που βλέπεις αυξήσεις της τάξης του 40-60% παρόλο που δεν υπάρχει crossfire profile. Έτσι σε κάθε περίπτωση 3870Χ2>4870. Η 4870 όμως είναι μονή κάρτα και άρα αποδίδει στο μέγιστο παντού χωρίς ψάξιμο και χωρίς microstuttering. Γι'αυτό τη σύστησα κι εγώ στον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.