Jump to content



Ati 4870x2....


Jerry007

Recommended Posts

Ε αφού τα ήθελες..ati..

Δεν τις πετάς να χτυπήσεις 2 280gtx?

Τελικά την δεύτερη κάρτα την έχεις αγοράσει ή όχι?

Δηλαδή την πήρες για δοκιμή κ θα την γυρίσεις πίσω?..multirama μου θυμίζει..

Τι είπες τώρα??Να τις πετάξει για τις 280??Πλάκα κάνεις υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply
Ε αφού τα ήθελες..ati..

Δεν τις πετάς να χτυπήσεις 2 280gtx?

Και να μπλέξω με nVidia mobo? Δεν θέλω. Αλλά και πάλι δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο.

Τελικά την δεύτερη κάρτα την έχεις αγοράσει ή όχι?

Δηλαδή την πήρες για δοκιμή κ θα την γυρίσεις πίσω?..multirama μου θυμίζει..

Η ουσία είναι ότι έχω δύο δικές μου.

Αχ βρε παιδιά ας μην ανοίξουμε Flame τώρα. Ο καθένας έχει την άποψή του περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω νεράκι και στις δύο.

Πόσο πάει το block?

EK Water Blocks EK-FC4870 ξεκιναει απο 108 εως 117

http://www.aquatuning.de/index.php/cat/c347_Complete-ATI.html και http://ekwaterblocks.com/shop/index.php?cPath=21_31_42&sort=2a&page=2

Εγώ μετάνιωσα που εβαλα και στις δυο,διότι έτσι δεν μπορώ να πειραματιστώ για τις επιδόσεις στο μέγιστο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα όπως καταλάβατε να τροφοδοτήσω σωστά τις κάρτες παίρνοντας τελικά από τη κεντρική πλεξούδα δύο 6πινα και δύο 8πινα (6+2).

Στο Race Driver Grid για παράδειγμα με τη προηγούμενη συνδεσμολογία τροφοδοσίας, στο menu του παιχνιδιού το σύστημα έσβηνε, και αναγκαζόμουν να απενεργοποιήσω τη δεύτερη κάρτα από το CCC.

Σήμερα που το δοκίμασα με τη νέα και σωστή συνδεσομολογία έπαιξε μία χαρά. Μου κάνει εντύπωση που το παιχνίδι είναι τόσο βαρύ ακόμα και στο menu του. Οι κάρτες λυσομανάνε ακόμα και εκεί.

Επειδή από τότε που τις πήρα τις κάρτες, στην ουσία κατάφερα να τις δοκιμάσω σωστά σήμερα, μπορώ να πω μερικές εντυπώσεις.

Η πρώτη μου κουβέντα είναι ότι χρειάζονται δουλειά πάρα πολύ οι Drivers ακόμα και για μονή κάρτα πόσο μάλλον για το Crossfire-X.

Το χειρότερο που παρατήρησα ήταν στη σύνδεση με τη τηλεόραση. Αρχικά δεν μπορεί να πιάσει όλη την επιφάνεια της οθόνης και αφήνει δεξιά και αριστερά μαύρο περιθώριο λιγότερο από μισό εκατοστό, κάτι που με τη παλιά μου κάρτα δεν το είχα. Καλά δεν το κουβεντιάζω για το πόσο άθλιο είναι το Interface τoυ CCC.

Επίσης να πω ότι οι κάρτες είναι πάρα πολύ φασαριόζες και είμαι τύπος που δεν ενοχλούμε από το θόρυβο. Το ότι είναι πολύ ζεστές είναι πραγματικότητα και δεν μπορείς να ακουμπήσεις ούτε για πλάκα το χέρι σου. Όταν πήγα να αλλάξω το DVI από πίσω, δεν ήξερα από που να το πιάσω για να μη καώ. Λένε ότι βαράνε 90άρια. Φοβάμαι μήπως είναι παραπάνω.

Έτρεξα όλα τα 3Dmark περισσότερο για λόγους σταθερότητας για να τεστάρω για ακόμα μία φορά τη τροφοδοσία και όλα βγήκαν μία χαρά.

Όσον αφορά τα 3Dmark, θεωρώ ανούσιες όλες τις μετρήσεις που γίνονται σε αυτό αφού έτσι όπως μετράνε όλοι (με της Default ρυθμίσεις), μετράνε πιο πολύ το CPU, παρά τις κάρτες γραφικών.

Αυτό το λέω επειδή οι αναλύσεις είναι αναλύσεις όπου βρισκόμαστε σε CPU Limited καταστάσεις χωρίς Details και πολλά φίλτρα. Αυτό αφενώς γίνεται για να παίρνουν πόντους οι 3Dmark-άδες κλοκάροντας στο όριο τα CPU και αφετέρου για να κυριαρχεί ο μύθος του Bottleneck, αφού όσο κλοκάρεις το CPU τόσο μεγαλύτερο Score παίρνεις.

Το τελευταίο γίνεται για δύο λόγους:

1) Επειδή από μόνο του το 3Dmark βγάζει και CPU Score, οπότε το λαμβάνει υπόψη του

2) Όπως είπα από τη στιγμή που παίζουμε σε τόσο χαμηλές αναλύσεις και κλοκάρουμε το CPU βγάζουμε τη δύναμή μας από εκεί και σε συνδιασμό με τον πρώτο λόγω έρχεται το μεγάλο νούμερο.

Αυτό για το 3Dmark το λέω γιατί πραγματικά όταν τα έτρεχα καθόμουν μπροστά από την οθόνη και έλεγα, τι κάνω τώρα? Μετράω τις κάρτες μου ή τον Q6600?

Αυτή τη στιγμή τρέχω ένα 3Dmark2006 με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

Q6600 @ 3.6GHZ

RAM: 4GB @ 1000 5-5-5-15 2T με διαιρέτη 4:5

Rampage Formula

4870x2 CF-X Default Clocks.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το crysis βρηκε την κάρτα του.

Έχω από το Σάββατο μια.

Crysis @ 1920x 1200 και όλα στο full....

Με δυσκολία πέφτει κάτω απο 30 fps...

Μπράβο ati....

Μέχρι τώρα ήμουν παιδι της nvidia.

Κατι που παρατήρησα...

Είναι πολύ ζεστή και κάνει λίγο θόρυβο....

Αναμένω κάποιο water block na έρθει....

Link to comment
Share on other sites

Q6600 @ 3.6GHZ

RAM: 4GB @ 1000 5-5-5-15 2T με διαιρέτη 4:5

Rampage Formula

4870x2 CF-X Default Clocks.

3dmark06mu3.th.jpg

@AlexanderK

Αν θες εγκατέστησε αυτό και πες μας πόσο αλλάζει η απόδοση.

Κάποιο πρόβλημα έχει το λινκ που μου δίνεις...

Link to comment
Share on other sites

πολυ υπερτιμιμενη τη βρισκω στην ελλαδιτσα...559 δολαρια (sapphire) στο newegg δηλαδη 380 ευρα!εδω εχει στο πλαισιο για παραδειγμα (sapphire) 430 ευρα!οπως και η 4850 με 1 gb εχει 229 δολαρια δηλαδη 155 ευρα ενω εδω εχει 209 ευρα!50 ευρω πανω απο newegg ο πλαισιος...ισως θα ταν καλυτερα να περιμενουμε τιμες κοντα στο +10% περιπου απο newegg...(με ισοτιμια δολλαριου ευρω στο 1,47/1 αυτη τη στιγμη).

Link to comment
Share on other sites

Ενα 20ρικο εβγαζες και με την 3870Χ2 και τον Qcore αν θυμασαι aka 3870X2=9800GX2=4870X2 aka εδω και πολυ καιρο δεν εχει κανενα νοημα το 3DM06

Γιατι κατα τ'αλλα 3870Χ2<9800GX2<4870X2

Δεκτόν, αλλά εδώ έχουμε 2*4870Χ2 και όχι μία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι δεν αποδίδει αυτά που πρέπει είναι σίγουρο αυτό.

Αλλά όπως είπα έτσι όπως μετράμε με το 3Dmark, περισσότερο μετράμε το CPU παρά τις κάρτες γραφικών, αφού δοκιμάζουμε σε CPU Limited αναλύσεις aka 1024x768 και 1280x1024 :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το crysis βρηκε την κάρτα του.

Crysis @ 1920x 1200 και όλα στο full....

Με δυσκολία πέφτει κάτω απο 30 fps...

Με ποιους drivers εισαι?Σε μενα σε 1920x1200 + ολα very high,το FRAPS δειχνει ~13 fps και το microstuttering ειναι πολυ ενοχλητικο :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Η ATi ήταν πάντα ΦουΤουΠου ή η νέα σειρά aka 4870x2 είναι?

Ρε παιδιά έλεος!

Καλά για το Crossfire δεν το κουβεντιάζω, όχι μόνο δεν αποδίδει, αλλά δημιουργεί και προβλήματα. Έβαζα να παίξω PRO στη TV μου και τρεμόπαιζε από τη μέση και λίγο αριστερά μέχρι τέρμα δεξια η TV. Μου το έκανε και στο Vantage μετά το Test με το διαστημόπλοιο, αλλά έλεγα ότι απλά ήταν ασυμβατότητα. Έβαλα το Grid πάλι τα ίδια. Άλλαξα θέσεις στη TV για το HDMI, τίποτα. Στο τέλος από το CCC απενεργοποίησα το CF-X και όλα καλά (Επίσης και με CF αν εβαζα λιγότερο από 1920x1080 το πρόβλημα δεν υπήρχε). Έπαιζα τα παιχνίδια χωρίς τρεμόπαιγμα. Θα τρέξω και κάνα 3Dmark μήπως βγάλω κάνα πόντο παραπάνω.

'Οχι βεβαια ότι με όλα αυτά είμαι Ok. Το PES2008 όταν το έπαιζα με την 8800GTX στη TV, ήταν κάτι το καταπληκτικό! Γραφικά τέλεια και κρυστάλινη ποιότητα. Με αυτές της λαλακίες που πήγα και πήρα είναι λες και παίζω στο PS3 και χειρότερα ακόμα! Πήγα στο CCC και το έβαλα στο Quality. Κάτι έγινε, αλλά όχι ότι έφτασε τη ποιότητα που είχα πριν. Εκτός από αυτό όταν το έβαλα στο Quality γύρω γύρω από τη TV σε μερικές σκηνές τρεμόπαιζε μία γραμμούλα. Όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά όσο να'ναι δεν επιτρέπονται αυτά.

Τέλος έψαξα μία ώρα πως να κάνω να πιάνει όλη την οθόνη... Τίποτα όμως... Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Τι ήθελα και έμπλεξα με την ATi? Το ξερό μου το κεφάλι δεν άκουγε... Καλά έλεγα να πάρω GTX280. Θα ήμουν λίγο πιο αργός, αλλά σίγουρος!

Απενεργοποιημένο CF από CCC:

Capture-7.jpg

Link to comment
Share on other sites

καταρχας...ψυχραιμια πανω απο ολα...:D

πρωτα απο ολα...ειναι γνωστο πλεον το φαινομενο σε καινουργια καρτα να μην υποστηριζεται σωστα το XF...καθως προσπαθουν οσο μπορουν στην αρχη να βελτιστοποιησουν την αποδοση και μονο σε μια καρτα...

γι αυτο δεν τις παιρνουμε ποτε δυο δυο...οταν πρωτοβγουν...πιο πολυ ταλαιπωρια θα μας προσφερουν παρα φρειμς...

τα ιδια ειχαν συμβει και με 2Χ2900...και ειδικα με 2Χ3870x2....που χουν περασει απο τα χερια μου...αλλα και με 2XGX2

γι αυτο κουλνταουν...και θα στρωσουν τα πραγματα...ειναι θεμα χρονου και drivers..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.