Jump to content



LG TFT 26" W2600HP-BF από 919 στα 499!!!!


Recommended Posts

Σε επικοινωνία που είχα με το SERVICE της LG μου είπαν ότι από Δευτέρα θα έχουν το Firmware και θα κάνουν δοκιμαστικά Upgrades.

Eαν όλα πάνε καλά από Τρίτη θα κλείνονται ραντεβού παραλαβής με Courier, θα αναβαθμίζονται και θα επιστρέφονται στους ιδιοκτήτες αναβαθμισμένες...

ΠΡΟΣΟΧΗ ....

Μη πετάτε τις συσκευασίες......

Θα χρειαστούν για την αποστολή....

Ελπίζω όλα να πάνε καλά... :T:

Δευτέρα έκλεισα ραντεβού να μου την μαζέψουν.

Το νέο Firmware είναι v1.6

Μου την παίρνουν Δευτέρα, μου την επιστρέφουν Τρίτη.

Άντε να δούμε. :T:

Link to comment
Share on other sites

εμεις δηλαδη που ειμαστε σε νησια (Ροδος εγω) θα πρεπει να στειλουμε με δικα μας εξοδα λογικα, και θα κανει στανταρ καμια βδομαδα (2 να παει 2 να ερθει και 1-2 για να κανουν update?)..

Link to comment
Share on other sites

To on-site της LG ειναι με δικά τους έξοδα... Αυτοί θα πληρώσουν το κούριερ ;)

γιατι εχει προβλημα η οθόνη και θα πληρωσει το σερβις το courier?

για firmware την στελνεις οχι για επισκευη

Link to comment
Share on other sites

Για firmware που διορθώνει λειτουργικό πρόβλημα της οθόνης. Η οθόνη είναι για απεικόνιση η οποία δεν γίνεται ορθά με το current firmware, κατά 99% θα το καλύψουν και στην περίπτωση του 0.1% που δεν το καλύψουν, είμαι βέβαιος πως με λίγο θόρυβο θα το κάνουν επίσης δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει προβλημα η οθόνη και θα πληρωσει το σερβις το courier?

για firmware την στελνεις οχι για επισκευη

Φυσικά έχει πρόβλημα, για να βλέπουμε ver 1,6 αντι για 1,1 την παμε για αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά έχει πρόβλημα, για να βλέπουμε ver 1,6 αντι για 1,1 την παμε για αναβάθμιση;

φυσικα και ΔΕΝ ειναι προβλημα

κατι mobo που εβγαιναν χρονια σε rev 1 , 2, 3 δλδ τη σημαινε οτι αυτος με το rev1 θα το εστελνε πισω για να παρει το 2

το οτι βγαινει rev2 σημαινει οτι το rev 1 ειναι σαπιο? ελλατωματικο?

εχετε δει καμια επισημη ανακοινωση οτι ανακαλουνται μοντελα κτλ?

ΑΥΤΟ θεωρειται οτι ειναι προβλημα , οταν το παραδεχεται η ιδια η εταιρεια και κανει τις απαραιτητες διορθωσεις

το οτι βγηκε ενα νεο revision ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ παρτιδα οθονων , προφανως και δεν σημαινει οτι πρεπει να αλλαχτουν ολα τα firmware

με το σκεπτικο το δικο σου , οσοι δεν ειναι γραμμενοι σε φορουμ λογικα πρεπει να παρει τηλεφωνο η lg και να ενημερωσει οτι πρεπει να παρουν την οθονη του για αναβαθμιση

μαθαινουμε απο τα φορουμ για να ξερουμε τα δικαιωματα μας αλλα και τις υποχρεωσεις μας

αν ωστοσο η Lg παραδεχεται οτι ειναι ΛΑΘΟΣ το μονιτορ και ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ τοτε ΝΑΙ ειναι υποχρεωμενη να στην παρει απο το σπιτι σου και να στην αναβαθμισει

παρολα αυτα δεν εχω δει κατι σε δελτιο τυπου γιαυτο το θεμα

οσο για το αν ειναι προβλημα το banding , οχι δεν ειναι

γιατι το ξερουν ο ενας στους 1000

με την λογικη σας αν το μονιτορ δινει 92% rgb και εγω το μετρησω 91% θα το παω πισω ή θα ζητησω αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σκάθαρε, παρακολουθώ καιρό το θέμα και δείχνεις πραγματικά να έχεις κολλήσει άσχημα με αυτή την οθόνη.

Καταρχάς, προφανώς και δεν άξιζε τα 919€ της. Είναι απλά απαράδεκτο να πάρεις οθόνη με εμφανές banding και να έχεις δώσει τόσα λεφτά, για S-IPS Panel.

Παρόλα αυτά, στα 499€, απλά ΔΕΝ υπάρχει καμία άλλη αντίστοιχης ποιότητας. Αλλά δεν το βλέπεις. Συνεχώς την "πικάρεις", ενώ δεν πρέπει.

Για τα λεφτά της είναι τίμια οθόνη και το ξέρεις. Επίσης, τα LG-Philips panel είναι από όσο ξέρω, τα panel που προτιμούν ορισμένες μάρκες για τις επαγγελματικές τους οθόνες και όχι "πεταμένα", όπως δείχνεις να τα θεωρείς. Στο φινάλε, μόνο αυτοί και η Samsung βγάζουν panel και δε χρειάζεται να σου θυμίσω αρκετά προβληματικά και άθλιας ποιότητας panel της τελευταίας (και δε μιλάω μόνο για ΤΝ).

Για μένα η όλη σου αυτή "κόντρα" με παραξενεύει, πραγματικά. Να σε έβλεπα τόσο φανατισμένο γιατί κάποιοι θεοποιούσαν ένα ΤΝ, να πω παει στο καλό. Να τα έλεγες όταν η οθόνη είχε τιμολόγηση στα 900+€, να πω οκ. Αλλά με 499€? Ποια 26άρα με S-IPS παίρνεις?

Εγώ πήρα την Samsung 305T με 8 κατοστάρικα. ΔΕΝ θα κάτσω να παραπονεθώ για κάτι (έλλειψη menu, HDCP και HDMI) μιας και την πήρα με σχεδόν τη ΜΙΣΗ τιμή. Το ίδιο ισχύει και για τα παιδιά εδώ, δεν παραπονιούνται γιατί το deal ήταν καλό.

Ή να έπαιρναν 26άρι ΤΝ καλύτερα?

---

Όσο για το χείμαρρο που έγραψες για τις εγγυήσεις:

1) Η LG στην Ελλάδα έχει on-site για τα πάντα, είχαν προσφερθεί να μου κάνουν επειδή τα Windows αναγνώριζαν αυτόματα την LG 1980Q μου σαν LG 1980U.

2) Η EVGA, όταν πήρα την 680i της και ενημερώθηκα για το ελλειπές o/c της στους 4πύρηνους, επικοινώνησα και έστειλε courier Ελλάδα από Ολλανδία, πήρε τη μητρική και μου έστειλε ολοκαίνουρια, με το νέο Revision.

"γιατι το ξερουν ο ενας στους 1000"

Προφανώς κατάλαβες ότι και με την EVGA το ξέραν 1 στους 1000, αλλά το έκαναν.

Στο επαναλαμβάνω - καταλαβαίνω τις ενστάσεις σου, αλλά είναι υπερβολικός ο τρόπος σου imo. Για την τιμή της, είναι μια πλέον από τίμια οθόνη (ειδικά αν το νέο Rev διορθώσει τα πάντα).

Link to comment
Share on other sites

πικαρω ενα προιον που βγαινει στην αγορα σαν σουπερ ευκαιρια μιση τιμη με εμφανη προβληματα

πικαρω αυτον που αγοραζει κατι ενω ξερει οτι ειναι ελλατωματικο μονο κ μονο γιατι "ειναι Sips"

κολλημενος δεν ειμαι γιατι το τελευταιο μου ποστ ειναι υπερ της lg και οχι κατα

κατηγορω την απαιτηση του καταναλωτη να θελει να πληρωσει η lg για να του κανουν firmware upgrade

το σχολιο ηταν οτι επρεπε να την στειλει μονος του κ οχι να εχει ΑΠΑΙΤΗΣΗ να του πληρωσουν κουριερ

αρα μαλλον δεν διαβασες καλα ή δεν καταλαβες

οσο για την 305

θα πρεπε να ξερεις οτι η οθονη αυτη δεν ειναι για να παιζεις παιχνιδια ή να συνδεεις Playstation

κατα ταλλα δεν καταλαβαινω τι θες το hdmi

ηχεια δεν εχει και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι θα εκανες τον εξτρα ηχο σε σχεση με ενα dvi που εχει το hdmi καλωδιο

η οθονη αυτη εχει 2 dvi και ειναι σκοπιμο , δεν θα αναλυσω το γιατι νομιζω καταλαβαινεις την χρηση της

η οθονη ειναι στη σειρα 245-275-305 με το Τ στην ακρη και ειναι κυριως για γραφιστες -φωτογραφους -cadcam -ψηφιακες εκτυπωσεις

και τα 3 μοντελα βγαζουν καταπληκτικα αποτελεσματα παντου και ειδικα το 245Τ τρωει μεχρι τα 1200 ευρω τα παντα σε πανελ

σε παραπεμπω στο prad.de να δεις το 245Τ οπως και το 275Τ στο σημειο των αποτελεσματων μετα το καλιμπραρισμα

εγω εχω το 275Τ

εγω γενικα ναι σε μερικα θεματα κολλαω

εσυ τι θαρρεις οτι δεν μπορουσα να αγορασω (βασει των χρηματων που εδωσα) την Lg?

φυσικα

γιατι δεν το εκανα?

γιατι δεν θελω να βαλω σπιτι μου κατι που ειναι εκ των πρωτερων ζαβο , ναι ΖΑΒΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ , και να κρεμομαι ξερεις απο τι και απο την καθε lg να μου παρει το μονιτορ οποτε της καπνισει να το παρει στο εργοστασιο να το σενιαρει

ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕΡΒΙΣ

ποσο πιο σαφης να γινω

λεω την προσωπικη μου γνωμη και σε κανενα δεν ειπα οτι δεν εκανε κακη αγορα

αντιθετως εγω ειπα οκ , αν ξερετε γιατι το περνετε καλως

και για μενα pro λογος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απαξ και το μονιτορ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

αρα δικαιολογω και θεωρω καλη αγορα τα παρακατω

-αν την πηρε καποιος για να λεει οτι εχει sips και δεν το πληρωσε πολυ αλλα ταυτοχρονα δεν τον νοιαζουν τα οποια προβληματα

-αν την πηρε καποιος για να εχει απλα μια μεγαλη οθονη σε καλη τιμη

-αν την πηρε καποιος και δεν μπορει καν να δει τα προβληματα της

-αν την πηρε καποιος αντι να παρει ενα tn (αν και πολλα tn μετα το καλιμπραρισμα αποδιδουν παρα πολυ καλα για τα λεφτα τους)

τοτε ειναι σουπερ αγορα

τα παραπανω προφανως ελπιζω να καταλαβαινεις οτι καταργουν ακαριαια την δικαιολογια "πηρα sips γιατι ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ sips"

γιατι αν οντως το χρειαζεσαι και την επομενη μερα πας να κανεις retouch προφανως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δουλεψεις

Btw τι προβλημα ειχαν τα samsung panels γιατι βλεπεις οτι αν και στην samsung δεν εχω πει τπτ για να εκθειασω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙ samsung

απο την αλλη βλεπω το συνδρομο "πηρα το ταδε εκθειαζω το ταδε" ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ

λοιπον εγω σαυτην την λογικη δεν μπαινω και δεν θα κατσω να ασχοληθω αλλο με σχολια τυπου "το κοκινο ειναι λιγο πιο κοκκινο"

ΕΓΩ , ΟΤΑΝ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΩ , τοτε θα σας πω κριτικη για το δικο μου μονιτορ

μεχρι τοτε ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ , ουτε για το κοκκινο ουτε για το μπλε που βγαζει

φιλικοτατα , σκαθαρι

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, η LG είναι καλή σε αυτά. Γι αυτό δεν ξενίζει εμένα προσωπικά η απαίτηση του πελάτη να του κάνουν firmware upgrade, γιατί ξέρω ότι η LG θα το κάνει.

Για την 305Τ, απλά τα είπα αυτά γιατί είναι τα μοναδικά "προβλήματα" που έχω ακούσει να λένε. Την έχω δει δίπλα από την 3031W (έτσι δε λέγεται το ΕΙΖΟ?) και ντάξει, δε δικαιολογεί με τίποτα τα 2πλάσια λεφτά του το Ιαπωνικό. Εμένα μου αρέσει τρελά η οθόνη, τη λατρεύω (παίζεις και games :D)

Τα προβλήματα με τα Samsung panels που ξέρω, είναι κάτι άσχημες εμπειρίες μου με ΕΙΖΟ (S-PVA της Samsung) και ντάξει, όλα όσα άκουσα για τις οθόνες της Dell με τα S-PVA (ειδικά η 2407 ήταν αίσχος στο ghosting, και από όσο ξέρω τις φτιάχνει η Samsung). Η 2007WFP πχ με το S-IPS της LG/Philips δεν είχε κανένα πρόβλημα. Προφανώς έτυχε βέβαια, όλες οι εταιρείες έχουν τα στραβά τους. Απλά δεν θα πω ποτέ ότι η Samsung κάνει ΤΑ panel, μιας και ορισμένα βγήκαν σκάρτα.

Τέλος, για την 26άρα την LG, όλα αυτά στα λέω γιατί δεν ξέρω καμία άλλη οθόνη με 499€ να προσφέρει 26" με τέτοια ποιότητα απεικόνισης. Ακόμα και υπερκαλιμπραρισμένα ΤΝ (κάτι Iiyama 24άρια ήταν τρελή έκπληξη π.χ.) δεν νομίζω να μπορούν να τη φτάσουν, ειδικά μάλιστα αν καλιμπραριστεί.

btw, μιας και θα ξέρεις, πιστεύεις αξίζει να το ψάξω για να καλιμπράρω την 305Τ ή είναι εντάξει έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω δεν βλεπω το banding αρα γιατι να την στελνω για αλλαγη f/w??....βαριεμαι παρολο που ειναι τζαμπα η αλλαγη....α και αυτοι που λενε οτι το banding ειναι εντονο εχουν βαλει το colour στα 32bit???

Έγινε επεξεργασία από DIMERR
Link to comment
Share on other sites

@BeetleJuice:

Εγώ δε καταλαβαίνω που ακριβώς βρήκες τους διάφορους 'εκθειασμούς'. Κοιτάζωντας το θρέντ απ' την αρχή τα πιο εξτρήμ που βλέπω ειναι σχόλια νέων ιδιοκτητών που την έχουν μόλις ξεπακετάρει και χαίρονται με την ομολογουμένως εντυπωσιακή εικόνα της.

Δεν ειδα κανέναν να βγαίνει και να λέει οτι ειναι το καλύτερο πράγμα μετά το ψωμί για τοστ ούτε πως ειναι χωρίς μειονεκτήματα (τι ειναι άλλωστε;).

Για την ακρίβεια τα πιο εξτρήμ πόστς ειναι τα δικά σου οπου απαντάς λες και έχει γράψει κάποιος 'γαμάει και δέρνει η W2600 κι όποιος δε συμφωνεί να πάει να πνιγεί'.

Μπαίνει ο άλλος να γράψει γεμάτος χαρά μια-δυό πρώτες εντυπώσεις για την καινούρια του οθόνη και τσουπ καπάκια το γείωμα δίχως λογο και αιτία.

Απο τη μία λές οτι δεν έχει πρόβλημα η οθόνη και η LG δεν υποχρεούται να καλύψει τα έξοδα κι απ την άλλη μιλάς για ενα 'ζαβό προιόν απ' τη μάνα του που θέλει σέρβις'

Μου κάνει εντύπωση το οτι δουλεύεις στη Samsung αλλα φαίνεται να μην γνωρίζεις τα βασικά για το πώς δουλεύουν τα θέματα εγγυήσεων, ανακλήσεων κλπ.

Η LG δεν κάνει ανάκληση γιατι δεν πρόκειται για μείζωνος σημασίας θέμα (δηλαδή δεν εκρήγνειται η οθόνη οταν τη συνδέεις στην πρίζα ούτε σου σβήνει τις βιντεοκασσετες/φριζάρει το μαλλι σου κλπ) και γιατί φυσικά το 90% των χρηστών δεν τους πειράζει το banding.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν ειναι αναγνωρισμένο πρόβλημα - γι' αυτό και επικοινώνησε η LG με τα διάφορα review sites και ανέφερε το firmware update. Συγκεκριμένα ανέφερε οτι το banding προκαλείται απο bug στο firmware που δεν απενεργοιποιεί το f-engine chip στο normal profile στις ρυθμίσεις...

Ειναι το ίδιο με αυτό που κάνουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με τα yellow OTS schemes, δηλαδή αναγνωρισμένο πρόβλημα το οποίο διορθώνεται μόνο αν παραπονεθεί ο πελάτης ή, αν ειναι πιο σοβαρό, στα μουλωχτά στο επόμενο σέρβις σε αντιπροσωπεία.

Τέλος σχετικά με το καλιμπράρισμα και την υποκειμενική άποψη για την εικόνα ενός μόνιτορ: Αν παρατηρήσεις στα διάφορα σοβαρά review sites (π.χ. prad) υπάρχει ενα section που αναφέρεται στο subjective image quality... Και αυτό ειναι πολύ σημαντικό, μιας και στην τελική με τα μάτια σου κοιτάς την οθόνη και οχι με το colorimeter.

Και προφανώς οταν το κοκκινο φαίνεται πιο έντονο με το μάτι (κάτι στο οποίο συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες πιστεύω) βγαίνει και το deltaΕ του στο θεό στο καλιμπράρισμα (δές οποιοδήποτε review). Τι θα πεί 'εγώ μέχρι να καλιμπράρω δεν έχω γνώμη για το μόνιτορ μου';

Δηλαδή αν βγάλει γαμάτο deltaE κι εσένα σε ξενερώνει για κάποιο λόγο η εικόνα θα το κρατήσεις το monitor και θα φορέσεις γυαλιά με χρωματιστά φίλτρα για να έχεις να λες 'το έχω μικρότερο απ' όλους - το deltaE'????

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, η LG είναι καλή σε αυτά. Γι αυτό δεν ξενίζει εμένα προσωπικά η απαίτηση του πελάτη να του κάνουν firmware upgrade, γιατί ξέρω ότι η LG θα το κάνει.

Για την 305Τ, απλά τα είπα αυτά γιατί είναι τα μοναδικά "προβλήματα" που έχω ακούσει να λένε. Την έχω δει δίπλα από την 3031W (έτσι δε λέγεται το ΕΙΖΟ?) και ντάξει, δε δικαιολογεί με τίποτα τα 2πλάσια λεφτά του το Ιαπωνικό. Εμένα μου αρέσει τρελά η οθόνη, τη λατρεύω (παίζεις και games :D)

Τα προβλήματα με τα Samsung panels που ξέρω, είναι κάτι άσχημες εμπειρίες μου με ΕΙΖΟ (S-PVA της Samsung) και ντάξει, όλα όσα άκουσα για τις οθόνες της Dell με τα S-PVA (ειδικά η 2407 ήταν αίσχος στο ghosting, και από όσο ξέρω τις φτιάχνει η Samsung). Η 2007WFP πχ με το S-IPS της LG/Philips δεν είχε κανένα πρόβλημα. Προφανώς έτυχε βέβαια, όλες οι εταιρείες έχουν τα στραβά τους. Απλά δεν θα πω ποτέ ότι η Samsung κάνει ΤΑ panel, μιας και ορισμένα βγήκαν σκάρτα.

Τέλος, για την 26άρα την LG, όλα αυτά στα λέω γιατί δεν ξέρω καμία άλλη οθόνη με 499€ να προσφέρει 26" με τέτοια ποιότητα απεικόνισης. Ακόμα και υπερκαλιμπραρισμένα ΤΝ (κάτι Iiyama 24άρια ήταν τρελή έκπληξη π.χ.) δεν νομίζω να μπορούν να τη φτάσουν, ειδικά μάλιστα αν καλιμπραριστεί.

btw, μιας και θα ξέρεις, πιστεύεις αξίζει να το ψάξω για να καλιμπράρω την 305Τ ή είναι εντάξει έτσι?

πριν απαντησω στον απο κατω σου με τον γνωστο ειρωνικο μου τροπο , ας απαντησω σε σενα με τον φιλικομου τροπο μιας και εκτος απο φιλος εισαι και γνωστο ατομο για την εγκυροτητα της αποψης σου

καταρχας οι τονοι πεσανε και λογικο ειναι αφου δεν εχουμε να χωρισουμε κατι

ας μπω στο θεμα

οπως ειδες απο το παλικαρι απο πανω σου λεει ευκρινως "εμενα δεν με νοιαζει το banding , γιατι να την στειλω"

αυτος εκανε οντως σουπερ αγορα

οσο για το ghosting εγω κρινω οτι ειναι θεμα controler και οχι θεμα πανελ

στο κατω κατω η lg σε πολλα μοντελα της εχει δικα μας πανελ , εμεις δεν πηραμε ποτε πανελ απο την lg

btw , αμιγως πανελ lg δεν νομιζω να υπαρχει

δεν θελω να αποδειξω αυτο που ξερει ολος ο κοσμος , οτι η samsung φημιζεται για τα πανελ της τοσο σε τηλεοραση οσο και σε μονιτορ

επιπλεον θα μπορουσα να πω πολλα για το μεριδιο αγορας , επιστροφες , σερβις ,καθως και ποιος βγαζει πανελ σε επαγγελματικο επιπεδο αλλα θα αρχισουν το κλαψουρισμα μερικοι και θα ανοιξει πολεμος

η αγορα μιλαει μονη της

η σειρα με το Τ στο τελος παιζει ανετοτατα μπαλα με τα ΕΙΖΟ , και πιστεψε με εγω ειχα σκοπο να παρω η το 2431 ή το dell 27

ειδικα το 245Τ το σκιζει το 2431 ευκολα

Με ξερουν ΤΟΣΟΙ απο δω και μιλαω με ΤΟΣΟΥΣ σε thread και σε msn που πλεον ηταν γνωστο οτι θα επερνα το 27dell ή το ΕΙΖΟ

η ερευνα οδηγησε αλλου τελικα

για την 305 δεν ξερω να σου πω , νομιζω ομως πως θα το ψαξουμε γιατι ενδιαφερομαι και γω ;)

η προηγουμενη οθονη μου ηταν Lg

ειχα τσιμπησει και γω με το 0pixel και το onsite και αυτο εβαλε την lg στην ελληνικη αγορα δυνατα

4 χρονια σκυλα βγηκε η οθονη μου , ουτε μισο πιξελ καμενο

του κολητου μου αλλαχτηκε 2 φορες και τελικα τωρα την εχει σε μια βαση απο σιντι γιατι δεν του αλλαζουν καν βραχιονα μετα την εγγυηση

μιλαω με ΟΛΑ τα καταστηματα ΟΛΗΣ της ελλαδας , απο τεχνικους μεχρι τελικους πωλητες και πελατες

νομιζω μπορω να εχω ενα gallop καλο

αλλοι θελουν να εχουν μονιτορ και οταν βγαζει πιξελ να το δινουν πισω ,να αλλαξουν οσο εχει εγγυηση 3-4 μονιτορ και τελικα να φανε μην πω τι μετα την εγγυηση

αλλοι θελουν να παρουν ενα μονιτορ και να μην βγαλει ποτε ή να βγαλει ενα σε 4 χρονια

περι ορεξεως ...τα γνωστα

φιλικα εντελως (λιγο πηγαμε να αρπαχτουμε αλλα οκ ηρεμησαμε .μερικες φορες ειμαι λιγο καυστικος το ξερω)

Link to comment
Share on other sites

@BeetleJuice:

Εγώ δε καταλαβαίνω που ακριβώς βρήκες τους διάφορους 'εκθειασμούς'. Κοιτάζωντας το θρέντ απ' την αρχή τα πιο εξτρήμ που βλέπω ειναι σχόλια νέων ιδιοκτητών που την έχουν μόλις ξεπακετάρει και χαίρονται με την ομολογουμένως εντυπωσιακή εικόνα της.

Δεν ειδα κανέναν να βγαίνει και να λέει οτι ειναι το καλύτερο πράγμα μετά το ψωμί για τοστ ούτε πως ειναι χωρίς μειονεκτήματα (τι ειναι άλλωστε;).

Για την ακρίβεια τα πιο εξτρήμ πόστς ειναι τα δικά σου οπου απαντάς λες και έχει γράψει κάποιος 'γαμάει και δέρνει η W2600 κι όποιος δε συμφωνεί να πάει να πνιγεί'.

Μπαίνει ο άλλος να γράψει γεμάτος χαρά μια-δυό πρώτες εντυπώσεις για την καινούρια του οθόνη και τσουπ καπάκια το γείωμα δίχως λογο και αιτία.

Απο τη μία λές οτι δεν έχει πρόβλημα η οθόνη και η LG δεν υποχρεούται να καλύψει τα έξοδα κι απ την άλλη μιλάς για ενα 'ζαβό προιόν απ' τη μάνα του που θέλει σέρβις'

Μου κάνει εντύπωση το οτι δουλεύεις στη Samsung αλλα φαίνεται να μην γνωρίζεις τα βασικά για το πώς δουλεύουν τα θέματα εγγυήσεων, ανακλήσεων κλπ.

Η LG δεν κάνει ανάκληση γιατι δεν πρόκειται για μείζωνος σημασίας θέμα (δηλαδή δεν εκρήγνειται η οθόνη οταν τη συνδέεις στην πρίζα ούτε σου σβήνει τις βιντεοκασσετες/φριζάρει το μαλλι σου κλπ) και γιατί φυσικά το 90% των χρηστών δεν τους πειράζει το banding.

Αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν ειναι αναγνωρισμένο πρόβλημα - γι' αυτό και επικοινώνησε η LG με τα διάφορα review sites και ανέφερε το firmware update. Συγκεκριμένα ανέφερε οτι το banding προκαλείται απο bug στο firmware που δεν απενεργοιποιεί το f-engine chip στο normal profile στις ρυθμίσεις...

Ειναι το ίδιο με αυτό που κάνουν και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με τα yellow OTS schemes, δηλαδή αναγνωρισμένο πρόβλημα το οποίο διορθώνεται μόνο αν παραπονεθεί ο πελάτης ή, αν ειναι πιο σοβαρό, στα μουλωχτά στο επόμενο σέρβις σε αντιπροσωπεία.

Τέλος σχετικά με το καλιμπράρισμα και την υποκειμενική άποψη για την εικόνα ενός μόνιτορ: Αν παρατηρήσεις στα διάφορα σοβαρά review sites (π.χ. prad) υπάρχει ενα section που αναφέρεται στο subjective image quality... Και αυτό ειναι πολύ σημαντικό, μιας και στην τελική με τα μάτια σου κοιτάς την οθόνη και οχι με το colorimeter.

Και προφανώς οταν το κοκκινο φαίνεται πιο έντονο με το μάτι (κάτι στο οποίο συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες πιστεύω) βγαίνει και το deltaΕ του στο θεό στο καλιμπράρισμα (δές οποιοδήποτε review). Τι θα πεί 'εγώ μέχρι να καλιμπράρω δεν έχω γνώμη για το μόνιτορ μου';

Δηλαδή αν βγάλει γαμάτο deltaE κι εσένα σε ξενερώνει για κάποιο λόγο η εικόνα θα το κρατήσεις το monitor και θα φορέσεις γυαλιά με χρωματιστά φίλτρα για να έχεις να λες 'το έχω μικρότερο απ' όλους - το deltaE'????

ας αρχισουμε λοιπον και δω

χαιρομαι που το μονο εξτριμ που βρηκες ειναι τα σχολια των νεων αγοραστων . μαλλον συμφωνουμε , αυτο κραζω και εγω , κραζω την παιδικη συνηθεια "παιδια την πηρα , ειναι σουπερ , εχω ξετρελαθει , 1000 φορες καλυτερη απο την ταδε , απιστευτο κοκκινο και πολυ βαθυ μπλε"

δλδ θα κανω εμετο ελεος

μειονεκτηματα υπαρχουν πολλα , firmware upgrade ΕΝΑ !

και αυτο δεν ειναι "δε βαριεσαι" , τουλαχιστον γιαυτους που δειχνουν οτι ΕΠΡΕΠΕ και καλα να παρουν sips

τα ποστ τα δικα μου ειναι οντως extreme , απο την αλλη τα δικα σου παρεκτρεπονται γιατι δεν χρησιμοποιουμε βρισιες εδω μεσα αν δεν τοχεις καταλαβει ακομα .

το γειωμα θα υπαρχει οσο υπαρχουν ποστ χωρις νοημα

ποστ σαν αυτο που προανεφερα δεν εχει να προσφερει τιποτα απολυτως σε κανενα

αντιθετως διαστρεβλονει γνωμες και παρακινει τον κοσμο σε αγορες βασισμενο σε αποψεις μη ειδικων

εγω ποσταρισα μονο λινκς και γνωμες απο αλλα σαιτ

αυτο οφειλω να κανω

μαλλον δεν εχεις διαβασει καν τι εχω γραψει και διατυμπανιζεις κιολας οτι διαβασες και τα σχολια μου

εγω ειπα οτι ΔΕΝ εχει προβλημα? εγω ειπα οτι ΕΧΕΙ και πολυ μαλιστα , γιαυτους ομως που τους ενδιαφερει

εγω ειπα οτι για τετοιο λογο δεν ειναι υποχρεωμενη να πληρωσει τα μεταφορικα

το ονσιτε ειναι εγγυηση .

αμα θελουν ας σου κανουν και αντικατασταση , τι με νοιαζει εμενα , μονο που οτι και να σου κανουν αυτο σημαινει οτι ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΟΝΙΤΟΡ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ

ακου , εγω την οθονη την κοιταω με τα ματια μου αλλα αυτο ειναι ΑΣΧΕΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ

εκτος και αν εσυ εκτυπωνεις με τα ματια σου ας πουμε

εμενα με καιει να βλεπω σωστα , αληθινα , οχι να βλεπω ομορφα

και θελω να κανω την δουλεια μου σωστα και να μην διορθωνω ολη την ωρα μεχρι να πετυχω αυτο που θελω

αλλιως ηξερα να παρω και ΤΝ , μια χαρα θα μουκανε και στα μισα λεφτα και η γωνια θεασης δεν με ενδιαφερει ακομα

α , θαχα και καλη αποκριση , μια χαρα

οπως εχω γραψει και παραπανω , και δεν ξερω τι γνωσεις εχεις τελοσπαντων , μερικα μεγεθη ειναι μετρουμενα

αν εσυ θες να λες οτι βλεπεις πολυ κοκκινο ή γραψτο σαν κυριος δηλαδη "νομιζω οτι ισως εχει παραπανω κοκκινο , ή νομιζω οτι εχει πολυ κοκκινο απο την προηγουμενη οθονη μου" ή μη το γραφεις καθολου γιατι οι αλλοι δεν φταινε σε τιποτα να διαβαζουν ανακριβιες

και στις ανακριβεις υπαρχουν οι εξης λυσεις

η να μην τα διαβαζουν καθολου , αρα κακως τα γραφεις

ή να μην ξερουν και να επιρρεαζονται

ή να βρεις καποιον που ξερει και να σε βαλει στη θεση σου

και μην βιαστεις , δεν ειμαι εγω αυτος , ειναι κανα οργανακι ή κανα ωραιο σαιτ αξιοπιστο

γιαυτο εχουμε οργανα για να αποφευγουμε τις ανακριβιες

τελος να πω οτι εγω τοσα χρονια εδω μεσα δεν εχω κοκορευτει για τιποτα ισως

οτι παιρνω το παιρνω μετα απο ερευνα και για την παρτη μου και μονο

για να κανω τη δουλεια μου οπως αρμοζει αναλογα με το επιπεδο της καθε δουλειας

ειμαι κυριος ανταγωνιστης της επιδειξης και της μοστρας

τα μηχανηματα ειναι εργαλεια και ετσι τα αντιμετωπιζω

και μιας και το Sips και οι 26 ιντσες ηταν για pro κατασταση , με βαση αυτο την εκρινα

και εκει βγαινει σκαρτη

για να το κανω ακομα πιο λιανα

αμα πας εσυ και παρεις ενα μονιτορ 2000 ευρω για Super pro δουλεια , θα πας να ποσταρεις σε κανα site οτι "χανω frames στο crysis"?

ποσο κραξιμο θα φας πιστευεις?

εμενα το ολο μου κραξιμο ειχε ενα και μονο σκοπο

να ξερει ο αλλος οτι αυτο που παιρνει εχει τα ταδε προβληματα και οτι αν το παιρνει για οτιδηποτε πιο pro να το καθυστερησει εστω

για μενα ηταν η ολη φαση μαρκετινγκ και απεσωσε και πολυ καλα

πρωτη φορα στη ζωη μου βλεπω τοση μαζοποιηση να παμε να προλαβουμε την σουπερ ευκαιρια και τελικα αγοραζεις κατι ΞΕΡΟΝΤΑΣ οτι εχει βγει με προβληματικο firmware και ΞΕΡΟΝΤΑΣ οτι ΚΑΑΑΑΑΑΠΟΤΕ θα στο φτιαξουν , και οτι θα ΣΤΕΙΛΕΙΣ το μονιτορ στο σερβις κτλ κτλ

πρωτη φορα βλεπω ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ να πηγαινει ο αλλος και να αγοραζει κατι ζαβο

αντι να πειτε "παρτα πισω ολα" δεν αγοραζουμε τπτ

να τα βαλετε εκει που ξερετε , θα περιμενουμε το επομενο Firmware , καθισατε και αγορασατε , ξεστοκαρισαν , φαγατε και το δολωμα της τιμης , και τωρα οι αλλοι τριβουν τα χερια τους που πηραν τα ωραια τα λεφτα σας και θα δωσουν 2 ξεροκοματα στους υπαλληλους στο σεβις να βγαλουν το φισι απο την τρυπα για την πατατα που κανανε στην παρτιδα

ωραιο μαθημα δινετε στις μεγαλοβιομηχανιες

και να σκεφτει κανεις οτι τα φορουμ ειναι για να μαθαινουμε και να προστατευομαστε

εδω λεμε τα προβληματα και εσεις πατε και αγοραζετε μη χασετε το κελεπουρι

και κατι τελευταιο

αν το επομενο rev βγει στην ιδια τιμη προφανως εγινε marketing τρικ για να διωξουν την σαπιλα χωρις να τους τα γυρισουν πισω .και χασατε που δεν περιμενατε την επομενη παρτιδα

αν βγει πιο ακριβο προβληματιστειτε τι εχετε ηδη και τι σας κανανε στο σερβις

αυτα

κουραστηκα να μιλαω για κατι που δεν με απασχολει καν

Link to comment
Share on other sites

ρε beetle απο τη στιγμη ομως που το σερβις της lg προσφερεται να κανει δωρεαν αλλαγη f/w πιστευω εξακολουθει να ειναι μια πολη καλη αγορα και για τους απαιτητικους οι οποιοι θα την στειλουν για αλλαγη f/w και για τους μη απαιτητικους χρηστες οπως εγω που αν δεν διαβαζα στα forum οτι εχει προβλημα με το banding δεν θα το προσεχα ποτε(αφου μονο σε gradient του photoshop φαινεται).

Απο εκει και περα δεν νομιζω να ειναι μεγαλος κοπος και ταλαιπωρεια για καποιον τελειομανη που δεν θελει να φαινεται το banding να πακεταρει το Monitor ,να το στειλει για αλλαγη f/w και την επομενη μερα να το εχει πισω αναβαθμισμενο...παλι θα αξιζει τα λεφτα του παρολη την ταλαιπωρεια πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε BeetleJuice σταμάτα επιτέλους το τρολάρισμα σε αυτό το thread. Αν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό, αν μη τι άλλο κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς ως γραφικός (αν αυτό δεν έχει γίνει ακόμα αυτό).

Ατάκες του στυλ η LG χρησιμοποιεί panel δικά μας και όχι εμείς δικά της (αλήθεια εσείς ποιοι είστε, απόκτησες μετοχές στην Samsung επειδή δουλεύεις στο Service της για 1000€?) ή το φτηνό κρέας είναι για τους σκύλους (αλήθεια σου μύρισε κρέας και μπήκες στο thread?) πραγματικά δεν προσφέρουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν γίνεται ρε παιδιά, θα το ξαναπώ και ας είναι ΠΑΛΙ OT.

Έχουμε αναγάγει, για ακόμη μια φορά την "με χειροκίνητο τρόπο, ταχύτατη εκσφενδόνιση του γνωστού περισσευούμενου (από ότι φαίνεται), άσπρου παχύρευστου υγρού", σε επιστήμη.

Ο δίπλα μας να πάθει κάτι ούτε που θα νοιαστούμε. ΤΟ brANDING της LG όμως......

Link to comment
Share on other sites

Ατάκες του στυλ η LG χρησιμοποιεί panel δικά μας και όχι εμείς δικά της (αλήθεια εσείς ποιοι είστε, απόκτησες μετοχές στην Samsung επειδή δουλεύεις στο Service της για 1000€?) ή το φτηνό κρέας είναι για τους σκύλους (αλήθεια σου μύρισε κρέας και μπήκες στο thread?) πραγματικά δεν προσφέρουν κάτι.

Ειναι πραγματικά απίστευτο αυτό, και ειναι γενικότερο νεοελληνικό φαινόμενο.

Σαν αυτούς στα διάφορα αυτοκινητηστικά κλάμπς που επειδή έχουν π.χ. μια Άλφα Ρομέο πετάνε ατάκες του στυλ 'εμείς οι Ιταλοί τους έχουμε τους Γερμαναράδες VWηδες' λες και μέσα στο 5λεπτο θα τους πάρει τηλέφωνο ο Λούκα Ντι Μοντεζέμολο να τους πεί 'γειά σου ρε Θανάση καπετάνιε' (κλασσική Ελληνική οπαδοποίηση-μιζέρια).

Τέσπα θα απαντήσω εκτενώς πιο μετά στο ποστ του Beetle.

P.S. Ουδέποτε έβρισα κανέναν, διάβασε πιο προσεκτικά το πόστ μου, χρησιμοποίησα 'γαλλικά' μεν αλλα μέσα στο πλαίσιο ενός παραδείγματος χωρίς φυσικά να αναφέρομαι σε κανέναν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.