Jump to content



Θέλω προτασείς για fans.


Melkon

Recommended Posts

chris απο που ? κανα link ? με κοκκινο led υπαρχει στο μαγαζι ?

Παντος οι SilentX μου ειναι ποιο δυνατοι απο ενα fan που εχω στις 1800 rpm... με το χερι το δοκιμασα στο περιπου...:p

Απο εδώ. Χαρακτηριστικα θα δεις στο προηγουμενο link μιας και εδω ειναι λιγο..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Δυστυχώς μόνο από Πλαίσιο μπορώ να πάω :( για αυτό ή θα πάω στον 1900 S-flex ή στον Noctua
1900 S flex δεν έρχεται Ελλάδα οπότε μιλάς για τον 1900άρη slipstream. Είσαι σίγουρος πως θέλεις να παίρνεις 39db από την ψύχτρα σου?...καλύτερα, παίξε με 2 noctua να ξεμπερδεύεις...

Οι Xilence είναι γνωστοί στο εξωτερικό για τις καλές επιδόσεις τους στον τομέα του θορύβου/ταχύτητας. Είναι αρκούντως δύσκολο να βρεις σωστό ανεμιστήρα με led και λοιπά μπλιμπλίκια πάνω (το 90% αυτών είναι για τα μπάζα σε σχέση με έναν πραγματικά ποιοτικό 120άρη). Και πάλι υπολείπονται των κορυφαίων στην αγορά, αλλά αποτελούν ότι καλύτερο για κάποιον που ψάχνει ανεμιστήρα με led.

Παντος οι SilentX μου ειναι ποιο δυνατοι απο ενα fan που εχω στις 1800 rpm... με το χερι το δοκιμασα στο περιπου...:p

Αυτό που γράφεις είναι αδύνατον και ενάντια σε όλους τους νόμους της φύσεως (αν μιλας για SilenX στις 1200 φυσικά). Εκτός αν είναι ο 1800άρης που έχεις για τα μπάζα και δεν έβγαζε airflow πάνω στο χέρι σου. Έχε υπόψιν σου επίσης πως οι SilenX έχουν τα πιο αισιόδοξα νούμερα (τόσο σε CFM όσο και κυρίως ήχο) που έχουν ποτέ δημοσιευθεί για case fans. Για παράδειγμα, ο pro 120 (που είναι και 38άρης btw) ισχυρίζεται 72cfm στα 14db @1200rpm...όπως καταλαβαίνεις γελάνε και οι πέτρες με αυτά τα νούμερα...:fist:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις είναι αδυνατον και ενάντια σε όλους τους νόμους της φύσεως (αν μιλας για SilenX στις 1200 φυσικά). Εκτός αν είναι ο 1800άρης που έχεις για τα μπάζα και δεν έβγαζε airflow πάνω στο χέρι σου. Έχε υπόψιν σου επίσης πως οι SilenX έχουν τα πιο αισιόδοξα νούμερα (τόσο σε CFM όσο και κυρίως ήχο) που έχουν ποτέ δημοσιευθεί για case fans. Για παράδειγμα, ο pro 120 (που είναι και 38άρης btw) ισχυρίζεται 72cfm στα 14db @1200rpm...όπως καταλαβαίνεις γελάνε και οι πέτρες με αυτά τα νούμερα...:fist:

Οι δικοι μου SilentX ειναι στις 1400rpm...και αυτος με τις 1770-1800 ισως και να ειναι χαλιας...τι να πω...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι πολύ δύσκολο να δεις διαφορά σοβαρή στο συνολικό airflow από φουρφούρια της ίδιας διαμέτρου και ταχύτητας. Πόσο μάλλον να έχει το αργότερο ανεμιστηράκι καλύτερο airflow.

Οι SilenX έχουν πάντως πολύ καλό static pressure οπότε μπορεί πράγματι να σου φαίνεται πως πετάνε περισσότερο αέρα από πίσω. Σε γενικές γραμμές πετυχαίνουν έναν πάρα πολύ καλό συνδυασμό απόδοσης/θορύβου, αν και το κόστος είναι αυξημένο. Απλά έχουν 1-2 κουσούρια (sleeve bearing ή hybrid immersion bearing οπότε δεν τοποθετούνται οριζόντια και χαμηλή αξιοπιστία (σύμφωνα με μαρτυρίες μελών φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχουν 1-2 κουσούρια (sleeve bearing ή hybrid immersion bearing οπότε δεν τοποθετούνται οριζόντια και χαμηλή αξιοπιστία (σύμφωνα με μαρτυρίες μελών φυσικά).

Μπορεις να μου το εξιγησεις λιγο παραπανω αυτο διοτι δεν το καταλαβα...:...:

Link to comment
Share on other sites

Yep. Βασικό μειονέκτημα όλων των Sleeve bearing fans (δλδ των fans που για να μειώσουν την τριβή στο μοτεράκι τους χρησιμοποιούν μια σημαντική ποσότητα λιπαντικού λαδιού) είναι πως το συγκεκριμένο σύστημα δεν ανταποκρίνεται καλά όταν η τοποθέτηση του ανεμιστήρα είναι σε οριζόντια θέση. Όταν βάζεις έναν τέτοιο ανεμιστήρα οριζόντια είναι σίγουρο πως μειώνεις την ποιότητα λειτουργίας του αλλά και την αξιοπιστία του.

Ένα δεύτερο πρόβλημα των sleeve bearing fans είναι πως δεν έχουν την ίδια αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες με fans άλλου τύπου. Λόγω και πάλι της κατασκευής τους, η τοποθέτηση τους σε σημεία που αναμένεται να έχεις μεγάλες θερμοκρασίες (πχ, ως heatsink fans) οδηγεί στην ταχύτερη εξάτμιση/στερεοποίηση του λιπαντικού στον μηχανισμό τους, οδηγώντας σε μεγαλύτερη τριβή, θόρυβο, μικρότερη διάρκεια ζωής κτλ.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα, ρίξε μια ματιά εδώ...:T:

Η SilenX χρησιμοποιεί ένα αντίστοιχο σύστημα για τους ανεμιστήρες της (δίνοντάς του την ωραία ονομασία "hybrid immersion), με αποτέλεσμα να έχει τα ίδια προβλήματα σε οριζόντια εγκατάσταση ή πάνω σε heatsinks. Γιαυτό ακριβώς τον λόγο και η SilenX άλλαξε πλέον την τεχνική κατασκευής για την σειρά ixtrema pro και πάει και αυτή σε λύσεις FDB (fluid dynamic bearing, όπως ας πούμε οι Scythe S flex).

Έχε υπόψιν σου, αυτό ΔΕΝ τους κάνει χειρότερους ανεμιστήρες. Ίσα ίσα που μερικοί απο τους καλύτερους ανεμιστήρες 120mm στην αγορά είναι τεχνολογίας sleeve bearing (Nexus silent fans, Yate loon fans). Οι ανεμιστήρες με αυτή την τεχνολογία έχουν το πλεονέκτημα πως είναι πιο αθόρυβοι από τους υπόλοιπους (χωρίς μάλιστα να γίνονται πιο θορυβώδεις όσο περνάει ο καιρός) και καλύτερα προστατευμένοι ενάντια στους κραδασμούς. Απλά έχεις περισσότερους περιορισμούς κατά την χρήση τους...;)

Link to comment
Share on other sites

Α! Σε ευχαριστω πολυ...για την ''παρουσιαση'' σου...τωρα το καταλαβα :)

Οποτε καλο θα ηταν να μην ειναι σε mosfet και ΝΒ...

Τελος παντον...εγω τα εχω στο ψυγειο επανω...και θα μπουνε και αλλοι 2 στο cosmos ως case fans...:fun:

Link to comment
Share on other sites

Yep. Βασικό μειονέκτημα όλων των Sleeve bearing fans (δλδ των fans που για να μειώσουν την τριβή στο μοτεράκι τους χρησιμοποιούν μια σημαντική ποσότητα λιπαντικού λαδιού) είναι πως το συγκεκριμένο σύστημα δεν ανταποκρίνεται καλά όταν η τοποθέτηση του ανεμιστήρα είναι σε οριζόντια θέση. Όταν βάζεις έναν τέτοιο ανεμιστήρα οριζόντια είναι σίγουρο πως μειώνεις την ποιότητα λειτουργίας του αλλά και την αξιοπιστία του.

Ένα δεύτερο πρόβλημα των sleeve bearing fans είναι πως δεν έχουν την ίδια αντοχή σε υψηλές θερμοκρασίες με fans άλλου τύπου. Λόγω και πάλι της κατασκευής τους, η τοποθέτηση τους σε σημεία που αναμένεται να έχεις μεγάλες θερμοκρασίες (πχ, ως heatsink fans) οδηγεί στην ταχύτερη εξάτμιση/στερεοποίηση του λιπαντικού στον μηχανισμό τους, οδηγώντας σε μεγαλύτερη τριβή, θόρυβο, μικρότερη διάρκεια ζωής κτλ.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα, ρίξε μια ματιά εδώ...:T:

Η SilenX χρησιμοποιεί ένα αντίστοιχο σύστημα για τους ανεμιστήρες της (δίνοντάς του την ωραία ονομασία "hybrid immersion), με αποτέλεσμα να έχει τα ίδια προβλήματα σε οριζόντια εγκατάσταση ή πάνω σε heatsinks. Γιαυτό ακριβώς τον λόγο και η SilenX άλλαξε πλέον την τεχνική κατασκευής για την σειρά ixtrema pro και πάει και αυτή σε λύσεις FDB (fluid dynamic bearing, όπως ας πούμε οι Scythe S flex).

Έχε υπόψιν σου, αυτό ΔΕΝ τους κάνει χειρότερους ανεμιστήρες. Ίσα ίσα που μερικοί απο τους καλύτερους ανεμιστήρες 120mm στην αγορά είναι τεχνολογίας sleeve bearing (Nexus silent fans, Yate loon fans). Οι ανεμιστήρες με αυτή την τεχνολογία έχουν το πλεονέκτημα πως είναι πιο αθόρυβοι από τους υπόλοιπους (χωρίς μάλιστα να γίνονται πιο θορυβώδεις όσο περνάει ο καιρός) και καλύτερα προστατευμένοι ενάντια στους κραδασμούς. Απλά έχεις περισσότερους περιορισμούς κατά την χρήση τους...;)

Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει ο θορυβος αυτη δεν θα ηταν η καλυτερη λυση? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=853275

Βαζεις 2 τετοιους στην ψυκτρα στις 3000 στροφες και γινεται ψυγειο :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει ο θορυβος αυτη δεν θα ηταν η καλυτερη λυση? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=853275

Βαζεις 2 τετοιους στην ψυκτρα στις 3000 στροφες και γινεται ψυγειο :happy2:

Δεν εχει 3000 στροφες μαλλον τυπογραφικο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που δεν τον ενδιαφερει ο θορυβος αυτη δεν θα ηταν η καλυτερη λυση? http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=853275

Βαζεις 2 τετοιους στην ψυκτρα στις 3000 στροφες και γινεται ψυγειο :happy2:

Ο συγκεκριμένος fan φτάνει τις 1800 στροφές (όπως πάντα, τα site άλλα ντάλλων γράφουν). Επίσης είναι sleeved, οπότε δεν κάνει για ψύκτρα.

Αν έχεις χεσμένο το θόρυβο και θέλεις pure cfm, πας σε delta. Μετά το χάος!!...:banging:

really πάντως, ότι ανεμιστήρα και να βάλεις, η κάθε ψύκτρα μπορεί να αφαιρέσει θερμότητα έως ένα όριο. Αυτό εξαρτάται περισσότερο από την κατασκευή της (ποσότητα/διάταξη fins, λειτουργία των heatpipe) παρά την συχνότητα λειτουργίας του φουρφουριού της. Από ένα σημείο και μετά, και κινητήρα της general dynamics να βάλεις πάνω το ίδιο θα σου κάνει...μην ξεχνας κιόλας πως απλά αέρα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος μεταφέρεις...XD

H καλύτερη λύση πάντως για κάποιον που δεν τον νοιάζει πολύ ο θόρυβος (νταξ, ο delta είναι overkill) είναι ο slipstream που αναφέρθηκε. Αν και sleeve bearing, έχει πολύ καλή λειτουργία σε υψηλές θερμοκρασίες...^^

Link to comment
Share on other sites

Γενικα θα συμφωνησω με τον Dante80,

απλα να προσθεσω για τον Zalman οτι εχει παρει πολυ καλες κριτικες σε αυτο το συγκριτικο

και θεωρω οτι εχει το καλυτερο vfm αυτη την στιγμη για καποιον που ψαχνει κατι αθορυβο.

Επισεις και ο AC με FDB ειναι πολυ καλος, ποιοτικος και αθορυβος αλλα με μικροτερο CFM απο τον Zalman

Ειμαι και εγω στην αναζητηση ανεμιστηρων για το ψυγειο μου και ειμαι αναμεσα σε Zalman F3, S-flex 1600 και SlipStream.

Ο τελευταιος μονο κομενος στα 9V ή 7V για 24/7, καθως δυστηχως η μητρικη μου δεν παιζει με το speedfan,

και με το option να παιζει σε fullspeed σε εκτακτες περιπτωσεις. :jump:

Απο αυτους που τον εχουν, εχει δοκιμασει κανεις σε λιγοτερα Volt ποσο ακουγεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, το έχω αναφέρει και πιο πάνω. Ο slipstream στα 12v είναι αρκετά θορυβώδης, αν και ο τόνος είναι πολύ βαθύς και δεν πειράζει τόσο όσο άλλοι ανεμιστήρες. Αλλά στο undervolting είναι πραγματικά βελούδινος (σαν το dorna ένα πράμα)...:hehe:

Αν ενδιαφέρεσαι να μην τον ακούς στα 2m περίπου, πέφτεις στα 8v (1000rpms περίπου, λόγω της κλασσικής "κούρμπας" των scythe στο undervolting 9v-5v), αφού όμως δεν έχεις αυτή την δυνατότητα μέσω speedfan, στα 9v σου δίνει περίπου 1350 rpms και 40-45 CFM με περίπου 25db θόρυβο. Έχε υπόψιν σου πάντως πως είναι sleeved, οπότε αν έχεις οριζόντιο radiator θα έχεις πρόβλημα σε βάθος χρόνου (και θα έχεις σαν καλύτερη λύση τον FDB S flex).

O συγκεκριμένος Zalman είναι πράγματι πολύ ποιοτικός, αν και δεν έχω καλή εμπειρία από αυτόν σε περίπτωση undervolting για να σου πω την αλήθεια. Βέβαια, είμαι και girded υπερ του silent computing οπότε ότι βλέπω πάνω από 1300 στροφές το νομίζω (λανθασμένα αρκετές φορές) θορυβώδες...θυμήσου πάντως πως είναι και αυτός sleeved σε περίπτωση που έχεις ξαπλωτό το ψυγείο...:whip:

Link to comment
Share on other sites

To ψυγειο μου ειναι καθετο στην προσοψη του κουτιου και τα fan σε pull διαταξη.

Αν ειναι οντως 25dba στα 9V ειναι super!

Δεν ξεπερνα και το ψυχολογικο οριο των 30.

Και το undervolt καλωδιακι βγανει πολυ ευκολα αν χρειαστει :D

Εχεις δει κανα review που να δινει ποσο ειναι το πραγματικο CFM του?

Αν και γενικα η Scythe στα CFM ειναι πολυ κοντα στο πραγματικο.

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που έχει πάρει το μάτι μου είναι αυτό του SPCR. Αλλά μην παίρνεις το CFM rating τις μετρητοίς, έκανε βλακεία ο Chin και του βγήκαν corrupted τα περισσότερα αποτελέσματα...

Since the posting of this article, it has come to our attention that there is the possibility of data corruption having tainted the CFM measurements. We apologize for the possible errors, but note that the noise level and quality information — the real keys to selecting and using fans in a quiet PC — are not affected. We will update you on this matter as soon as possible.

Πάντως είμαι σίγουρος πως στα 9v δίνει κοντά στα 45 CFM με το κλασσικό καλό static pressure των slipstream, τον έχω δοκιμάσει εμπειρικά. Προσωπικά, χρησιμοποιώ έναν στα 7v για pull πίσω από mesh, κάνει πολύ καλή και αθόρυβη (αυτό που με νοιάζει) δουλειά...

Αφού έχεις και κάθετα το ψυγείο, μην το σκέφτεσαι, ΒΟΥΡ...:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με συγχωρειται ,αλλα εγω μπερδευτηκα παραπανω. Τελικα πως θα δω χαμηλοτερες θερμοκρασιες? Βαζοντας 2 scythe 1900rpm ή 1 S-flex? EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ,αλλα και δεν δινω 30 ευρο για 2 ανεμιστηρακια(δινω max 13 ευρο για ενα s-flex ή 12 ευρο για 2 scythe slipstream 1900rpm).

Ας δωσω αλλο ενα παραδειγμα. Αυτοι εδω ειναι οι ανεμιστηρες που εχω αγορασει dsc00305dp6.th.jpg

Ο μεσαιος ηταν και ο πρωτος ανεμιστηρας που αγοραστηκε με 10 ευρο. Ειναι πλαστικος ,αθορυβος ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΣ. Λες και σου στελνει καυτο αερα. Αργοτερα εδωσα 25 ευρο και πηρα τον δεξια ανεμιστηρα. Ηταν αρκετα ποιοτικοτερος απο τον πλαστικο ανεμιστηρα και εκανε λιγο παραπανω θορυβο. ΟΜΩΣ και παλι οταν εχεις 42 βαθμους εξω σου ''φαινεται'' λιγος. ΑΡΓΟΤΕΡΑ εδωσα 100 ευρο και πηρα τον μεγαλο TAURUS στα αριστερα της εικονας. Ε αν σας πω οτι βρηκα την υγεια μου. Μπορει να κανει 42 βαθμους εξω και 40 μεσα στο δωματιο ,αλλα οταν τον βαζω σε λειτουργια ειναι λες και πεφτει παγωμενος αερας πανω μου. Καμια σχεση με τους αλλους 2. Εγω προσωπικα δεν νοιωθω πλεον την αναγκη να βαλω κλιματιστικο. ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ. Οταν τον βαζεις στο full κανει σαν hovercraft. Πλεον ομως τον εχω συνηθισει και δουλευει στο 1 τωρα που εχει λιγο δροσια και οταν κανει πολυ ζεστη στο 3.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, αν έχεις χεσμένο τον θόρυβο, ή πας απευθείας σε delta ή παίρνεις slipstream στις 1900 στροφές. Τι ακριβώς δεν κατάλαβες?...:wassat:

Επίσης, για ψύκτρα προορίζεται? Για case fan?

Link to comment
Share on other sites

Eιπα πει για την ultra 120 και σκεφτομαι να βαλω 2 ανεμιστηρες σε push/pull διαταξη. Απλα σε προηγουμενο ποστ σου ειπες οτι δεν σου γεμιζει το ματι η scythe slipstream και προτιμας την s-flex ή την noctua . Για αυτο ειπα οτι μπερδευτηκα.

Τεσπα θα παρω 2 scythe slipstream και θα ποσταρω θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα πως ο slipstream είναι στις 1800 στροφές οπότε ακούγεται πολύ μέσα στο PC. Αν δεν σε νοιάζει ο ήχος, πας αυτόματα στον fan με την καλύτερη απόδοση σε CFM. 9 στις 10 φορές αυτός είναι και ο fan που γυρνάει γρηγορότερα...

Για την ακρίβεια, αυτό είχα γράψει πιο πρίν...;)

H καλύτερη λύση πάντως για κάποιον που δεν τον νοιάζει πολύ ο θόρυβος (νταξ, ο delta είναι overkill) είναι ο slipstream που αναφέρθηκε. Αν και sleeve bearing, έχει πολύ καλή λειτουργία σε υψηλές θερμοκρασίες...^^

Αν σε ενδιαφέρει ο ήχος, πας σε S flex (@9v, ή το μοντέλο E) ή noctua. Ανάλογα με τις προτεραιότητες, την χρήση και την προτίμηση του καθενός, αλλάζει και το ποιος είναι ο πιο ενδεδειγμένος ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=853275 και αυτος εδω ειναι κορυφη ! βγαινει και σε led http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806336 !

Σημερα πεταξα εναν τετοιο!!! Τον εβαλα μεσα στο κουτι και ακουγοταν πιο πολυ απο το aircondition που το ειχα βαλει στο highpower γιατι εκανε πολυ ζεστη.

Μονο οταν επαιζε τηλεοραση και αποροφυτήρας δεν ακουγοταν. Δεν τον ειχα συνδεσει σε καποιο κοντρολερ ομως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.