Jump to content



Καινουριο PC για Gaming,δωστε τα φωτα σας


Τσιλιμπηθρας

Recommended Posts

Λοιπόν, όπως αναφέρω και στο τίτλο του θέματος θέλω ενα καινούριο PC για gaming που να μ βγει σκυλι σαν αυτό της υπογραφής μ (για τα δεδομένα της εποχής τ ήταν...Τώρα δν πολυ γαβγίζει) ... To budget για GPU,CPU,Mobo,μνημη,τροφοδοτικό ανέρχεται στα 900-1000 ευρο maximum.... σκάλισα λιγο το e-shop και σκέφτηκα αυτα :

Τροφοδοτικο:TAGAN TG1100-U6 1100W TURBOJET PLUS SERIES

CPU: AMD PHENOM 8650 2.3GHZ TRIPLE-CORE BOX

MOBO : ASUS M3A32-MVP DELUXE ή GIGABYTE GA-MA790FX-DS5

GPU : SAPPHIRE RADEON HD4870 X2 2GB GDDR5 PCI-E TV-OUT FULL RETAIL (μια για τωρα,εχω επιλεξει crossfire mobo σε περίπτωση που σκεφτω να βαλω αλλη μια...παρεμπίπτοντος σε crossfire μπορει να μπει μια 4870χ2 και μια 4870?)

RAM : OCZ OCZ2P10004GK 4GB (2X2GB) PC-8000 1000MHZ DDR2 XTC PLATINUM EDITION DUAL CHANNEL KIT ή OCZ OCZ2RPR10664GK 4GB (2X2GB) PC-8500 1066MHZ REAPER HPC EDITION DUAL CHANNEL KIT

Τωρα, τι ζηταω απο εσας και γιατι κανω αυτο το thread, θελω να μ απαντησεται στα "ή" και να μ πειτε αν υπαρχει κατι καλυτερο να επιλεξω χωρις να ξεφευγω και πολυ απο το budget που με αυτα που αναφερω απο πανω παει γύρω στα 900 ευρουλακια... Και να μ πειτε αν ολα αυτα ειναι συμβατά το ενα με το άλλο μην την πατήσω...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ: όπως καταλαβαίνεται ειμαι ολιγον τι ΑΜDακιας και ΑΤακιας :p

Link to comment
Share on other sites

αρχικα μακρια απο e-shop!

επισης αν θες να καταληξεις σε amd παρε την ασους τη μητρικη

και εναν τετραπηρυνο,καλυτερα τον 9850 πολυ καλυτερο value for money απ ολους τους Phenom.

μακρια απο το τανγκα παρε κατι καλυτερο και με λιγοτερα λεφτα!!

καλυτερα παρε μια 4870 εκτος κι αν εχεις 20ρα οθονη και πανω.

Link to comment
Share on other sites

μια 4870 θα παρω, απλα θα παρω crossfire mobo σε περίπτωση ΠΟΥ μου τυχει κατι να βαλω και δευτερη, λεω να παρω τωρα την διπύρηνη... και μετα ΑΝ γινεται να μπει σε crossfire η διπυρηνη με την κανονική τοτε ειμαι jet

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα ... αλλα τα υπολοιπα δν τα σχολιασαται :p , θα παρω την διπλη και τελος, αλλα για πειτε μ και για τισ αλες επιλογες μ, ποιες μνημες να βαλω απο τις δυο που σκευτομαι? ή καμια απο τις δυο? Ποιο τροφοδοτικο αν οχι το ταγκαν? ΜΟΒΟ να παρω το ασυς το crossfire ή ενα PCI-E? Αυτα με καιγαν ποιο πολυ για να πω την αληθεια... Α! και κατι αλλο και σημαντικότερο, το block το antartica καθεται σε AM2? Δεν το πολυ νομιζω αλλα για πειτε μ να ξερω αν πρεπει να παρω και block

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τις μνήμες είδα αλλη μια καλή επιλογή : CORSAIR DOMINATOR DDR2 4GB (2X2GB) PC2-8500 (1066MHZ) CL5 DUAL CHANNEL KIT

αλλά για βοηθήστε λίγο... εχω δει τρεις σε "σχετικά" κοντινή τιμη, δν εχω πρόβλημα να παρω μια απο τις τρεις οσο αφορά τα λεφτά... για πείτε μ τι πιστεύεται :help: Α! και προτείνεται και μια αλλη επιλογή για τροφοδοτικό γτ όντος το ταγκαν ουτε εμενα μ γεμιζει το ματι ...

Link to comment
Share on other sites

CM Real Power 700 αν δεν βάλεις 2η 4870χ2 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1093290

Corsair 1000HX αν θες να βάλεις και 2η 4870χ2 http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1090828

Σε τι ανάλυση θα παίζεις ? Γιατί είναι καλύτερα για 19άρα μια 4870 απλή και ένα τροφοδοτικό σαν αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1141481

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε 1280χ1024 .... Αλλά για να ξέρουμε και τι λεμε, την 2η 4870χ2 τωρα δν την βαζω, παραειναι ακριβή για 2 μαζι... την μια θα παρω και την αλλη...ΑΝ,μπορει,ίσως... Πολυ αμφιβολο... Απλα ΕΑΝ παρω τελικα μην αλαζω και τροφοδοτικό... αλλα μαλον το coolermaster που μ εδειξες καλο με φενεται... προς τα εκει κλεινω και ΑΝ με περνει μπορει να παρω το corsair... Παει και το θεμα του τροφοδοτικου :T: ευχαριστω ChSin7

Link to comment
Share on other sites

Το CM 700 ΔΕΝ θα αντέξει 2 4870Χ2.

Επίσης παραπάνω από αρκετή είναι η 4870 για 19άρα.

Στην θέση σου αντί για 4870Χ2 θα αγόραζα μια 22άρα ΤΝ (υπάρχει ακόμα η Samsung2232 @ 220Ευρώ ?) και μια 4870 και το 700άρακι της CM (για τυχόν προσθήκη 2ης 4870 μελλοντικά όταν θα δυσκολευόταν η μονή 4870 με τα νεα games) και θα μου ερχόταν φτηνότερα μιας και θα πούλαγα την 19άρα. Θα ευχαριστιόταν το ματι μου πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το CM 700 ΔΕΝ θα αντέξει 2 4870Χ2.

Επίσης παραπάνω από αρκετή είναι η 4870 για 19άρα.

Στην θέση σου αντί για 4870Χ2 θα αγόραζα μια 22άρα ΤΝ (υπάρχει ακόμα η Samsung2232 @ 220Ευρώ ?) και μια 4870 και το 700άρακι της CM (για τυχόν προσθήκη 2ης 4870 μελλοντικά όταν θα δυσκολευόταν η μονή 4870 με τα νεα games) και θα μου ερχόταν φτηνότερα μιας και θα πούλαγα την 19άρα. Θα ευχαριστιόταν το ματι μου πολύ περισσότερο.

Point...Σωστό και αυτό... Θα το σκεφτώ κιαλλο... Θα αρχίσω τις παραγκελιες σε καμιά δυο βδομάδες λογικά...εχω χρονο να το σκευτω το θεμα της καρτας, αλλα σας παρακαλω... πειτε μ κατι για τισ μνημες, την ΜΟΒΟ και εαν ξερει κάποιος για το antartica... παρεπιπτονος ειδα κ αυτο εδω... http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700420 Αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα μία μονή 4870 θα σε καλύψει στο 98% των παιχνιδιών σε ανάλυση 1680*1050.πάρε πρώτα μια 22" οθόνη να ευχαριστηθείς παιχνίδια πούλα την παλιά σου στα 80 ευρώ όσο είναι καιρός πάρε τις dominator ,τον 9950 be να σου μείνει, και σε έναν χρόνο με 250 ευρώ θα παίρνεις διπλάσιες επιδόσεις από την 4870χ2 έτσι όπως πάμε. τροφοδοτικό απλά τζάμπα τα watt. με 850 είσαι καλυμμένος για 2* 4870χ2 κάτι άχρηστο στο μέλλον μιας και η ενέργεια μειώνεται δεν αυξάνεται. να μην πάρεις με τίποτα 1000mhz μνήμες. μιας και είσαι από ρόδο δεν μπορώ να σου πω μακριά από e-shop αλλά αν σπουδάζεις αλλού πάρτον από plaisio ή you.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.