Jump to content



Ποιά mobo;


panos24

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή μητρική η οποία να υποστηρίζει και μνήμες ddr3 ή και μόνο ddr3.

Το σύστημά μου είναι: Quad 6600 2,4ghz,Asus P5K Wi-Fi AP edition,2gb ddr2 800mhz kingston, 400 gb hd WDks,650 W τροφοδοτικό JJ και 9800GTX Nvidia

Διάβασα κάπου στο φόρουμ πως η μνήμες ddr2 με ddr3 δεν έχουν πολλές διαφορές και δεν αξίζει ακόμα η αλλαγή. Ισχύει κάτι τέτοιο η απλά δεν κατάλαβα καλά; Αν ισχύει τι εννοούν όταν λένε δεν έχουν μεγάλες διαφορές; Ως προς την ταχύτητα πχ;ddr2 800mhz δεν έχει διαφορά με ddr3 στα 1333mhz;

Τέλος, έχω διαβάσει και για τους επεξεργαστές Nehalem πότε αναμένονται μητρικές για αυτούς; Αξίζει να περιμένω να πάρω μια και καλή; Η μήπως θα αργήσουν και θα είναι πανάκριβες; θα υποστηρίζουν και τον Quad μου;

Ελπίζω να μην σας ζάλισα πολύ, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στις επιδόσεις είναι ανάλογη της ταχύτητας των μνημών. Βέβαια όσο ανεβαίνει η ταχύτητα ανεβαίνουν και τα latencies, ωστόσο τώρα έχουν φτάσει σε καλά επίπεδα. Επίσης η τιμή των ddr3 είναι αρκετά τσιμπιμένη σε σχέση με την διαφορά στις επιδόσεις ως προς τις ddr 2. Βέβαια άμα πάρεις 1600αρες τότε έχουν διαφορά στις επιδόσεις. Καλή μητρική για ddr3 είναι η P5Q3 Deluxe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.